Daikin

Daikin wskazuje drogę
w systemach Efektywności Sezonowej

Nominalna vs. Sezonowa

Od sprawności nominalnej…

Do tej pory sprawność energetyczną urządzeń chłodniczych i grzewczych mierzy się w warunkach projektowych. Na przykład do pomiaru dla jednostek klimatyzacyjnych, odbywa się to przy stałej temperaturze zewnętrznej 35°C i przy pełnej wydajności chłodniczej. Jest to pomiar nominalnej sprawności energetycznej, który niezbyt dokładnie odzwierciedla rzeczywiste parametry klimatyzatorów używanych na co dzień.

przez świat realny…

W rzeczywistości zużycie energii zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej, która może różnić się znacząco w czasie całego sezonu grzewczego lub chłodniczego. Nawet w środku lata, chłodzenie nie zawsze jest potrzebne. W takich chwilach, pobór mocy w trybie gotowości powinien być również wkalkulowany do dokładnych pomiarów

do sprawności sezonowej

Sprawność sezonowa jest: średnią wydajnością energetyczną mierzoną z uwzględnieniem realnych wahań temperatury. Inteligentne klimatyzatory i pompy ciepła w zasadzie nigdy nie pracują na pełnej wydajości, gdyż stale dostosowują się do warunków zewnętrznych. I właśnie takie urządzenia posiada w swojej ofercie Daikin.

Paris - Berlin a 300 okrążeń

Dla przykładu

Różnica pomiędzy sprawnością nominalną i sezonową powstaje w skutek pomiarów prowadzonych w warunkach projektowych a nie rzeczywistych.  Różnice te występują w odniesieniu do wszystkich rodzajów produktów. Dla przykładu, zużycie paliwa przez samochód podawane w folderach może się różnić od zużycia w warunkach rzeczywistych. Teoretycznie auto z 60 litrowym bakiem paliwa powinno być w stanie pokonać dystans 1000km, z Paryża do Berlina lub Barcelony. Ale … czy aby na pewno? 

Testy projektowe, testy okrążeń i … rzeczywistość 

Wartości wydajności nominalnej podawane w ulotkach i informacjach reklamowo-produktowych są wynikiem testów projektowych ( w warunkach stałych). Oznacza to że, z pełnym bakiem paliwa będziesz w stanie przejechać 1000 km – około 300 okrążeń na torze wyścigowym Monte Carlo w Monako, w bezwietrzny dzień ze stałą prędkością. No cóż rzeczywistość niestety odbiega od takich warunków i na przykład wiatr lub jakość drogi mogą poważnie wpływać na efektywność samochodu. 

Bez niespodzianek

Rzecz ma się podobnie w kwestii pomp ciepła i klimatyzatorów. Pomiary sprawności sezonowej uwzględniają zmienność czynników zewnętrznych w ciągu roku. Pozwala to na uniknięcie niespodzianek w rachunkach.

Wszystkie sezony, wszystkie regiony

Różne temperatury

W okresie letnim temperatura wzrasta do 35°C lub wyższej. Występują jednak dni, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie około 25°C przez cały okres chłodzenia lub spada nawet poniżej temperatury pokojowej 21°C. Do pomiarów nominalnych w warunkach laboratoryjnych utrzymuje się jednak stałą temp. na poziomie 35°C. Podobnie zróżnicowane są warunki temperaturowe zimą. Jednak w Europie nie zawsze cały okres grzewczy obfituje w piękne zaspy śnieżne i lodowe sople. Przy Sprawności Sezonowej wszystke te zmienne czynniki brane są pod uwagę aby odzwierciedlić rzeczywiste warunki zewnętrzne do określenia realnych wartości sprawności energetycznych klimatyzatorów i pomp ciepła. 

Różne regiony  

Oczywiście sprawność sezonowa pompy ciepła lub kimatyzatora może się różnić pomiędzy regionami ze średnią temperaturą zimą -5°C w porównaniu do tych +5°C lub +15°C. Ponieważ średnie temperatury w Helsinkach, Paryżu czy Atenach znacznie się różnią zarówo latem jak i zimą, wydajności urządzeń w każdym z tych rgionów również będą odmienne. Dlatego też różnice te będą uwzględniane na etykietach energetycznych od 1.01.2013r.  Taka forma etykiet zagwarantuje, iż każdy użytkownik znacznie dokładniej będzie mógł oszacować wysokość swoich rachunków.