Skip to main content

Crystal Tower

Bukareszt, Rumunia

Olśniewające i efektywne energetycznie miejsce

W Crystal Tower w centrum Bukaresztu mieści się rumuńska siedziba ING Bank. Ten olśniewający budynek biurowy zaprojektował Adrian Spirescu, a jego celem było nadanie mu wyglądu kryształu odkrytego w szarym kamieniu, który dominuje w stolicy Rumunii. Ten efekt osiągnięto dzięki asymetrycznemu profilowi budynku ze szklaną fasadą przyciętą pod różnymi kątami. Na szczycie tej unikalnej dla Bukaresztu wieży znajduje się lądowisko dla helikopterów.

bg-image

Uderzający i nowatorski design wieży jest zgodny z innowacyjnymi i zrównoważonymi cechami budynku, także z podwójną fasadą ze szkła. Ta konstrukcja to tylko jedna z właściwości, którą wykorzystaliśmy, aby pomóc Crystal Tower osiągnąć większą efektywność energetyczną oraz oceną BREEAM „Excellent”.

Deweloperzy pragnęli nowoczesnego, efektywnego energetycznie i uniwersalnego rozwiązania klimatyzacyjnego do całego budynku.

„Chcieliśmy stworzyć efektywny pod względem energetycznym budynek, a firma Daikin dostarczyła nam optymalne rozwiązanie”.

- SC Plaza Development srl

Główne osiągnięcie w zakresie zrównoważonego budowania i projektowania

bg-image

Aby pomóc Crystal Tower w maksymalizacji efektywności energetycznej, zaplanowaliśmy połączenie mocy systemu VRV chłodzonego powietrzem, VRV chłodzonego wodą z agregatami chłodniczymi i dostarczyć rozwiązanie do sterowania klimatem wszystko w jednym. Jako jeden z niewielu producentów, który oferuje tego typu rozwiązanie, byliśmy w stanie pomóc w dostarczeniu w tym budynku ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej oraz zoptymalizować każdą z tych funkcji do dużych i małych przestrzeni.

Budynek Crystal Tower zdobył w Bukareszcie nagrodę architektoniczną „Eco Architecture Award” w 2012 roku oraz tytuł „Ekologicznego projektu roku” nadany przez Rumuńską Radę Ekologicznego Budownictwa. To wspaniały przykład na to, jak innowacyjny projekt budynku w połączeniu z najnowocześniejszą technologią sterowania klimatem jest w stanie zapewnić wysoce zrównoważony rezultat w wysokich budynkach w miejskim środowisku.

Rozwiązanie w skrócie

bg-image

Ta instalacja objęła powierzchnię 16 900 m2 (łącznie 15 pięter). Oprócz obiegu wody do modułów chłodzonych wodą VRV, kotłów i wież chłodniczych zainstalowano także:

  • 3 jednostki zewnętrzne VRV III
  • 67 jednostek zewnętrznych VRV chłodzonych wodą
  • 265 jednostek kanałowych
  • 24 kasety z nawiewem 4-kierunkowym
  • 5 jednostek zewnętrznych Sky Air
  • 5 kaset z nawiewem 4-kierunkowym
  • 1 agregat chłodniczy ze sprężarką Multi-Scroll chłodzony powietrzem
  • 1 agregat chłodniczy ze sprężarką śrubową chłodzony powietrzem
  • 11 interfejsów BACnet

Dowiedz się więcej

Nasze inne historie sukcesu

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?