Skip to main content

Czy R-32 rzeczywiście traci na znaczeniu w dziedzinie czynników chłodniczych?

Ponieważ fałszywe informacje mogą stać się powszechne i z czasem łatwo utrwalić się w umysłach ludzi, ANSWERING MISBELIEFS (OBALANIE MYLNYCH PRZEKONAŃ) to seria artykułów, w których przełamuje się fałszywe informacje, aby wnieść wartość do sektora i pomóc ludziom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas pracy nad projektami z zakresu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC).

Czynniki chłodnicze o niskim wskaźniku GWP

W miarę jak przepisy F-gas stają się coraz bardziej rygorystyczne, czynniki chłodnicze o niskim współczynniku GWP zyskują coraz więcej uwagi.

Na rynku systemów wodnych panuje tendencja do promowania mieszanek R-32 jako bardziej przyjaznych dla środowiska i lepszych od czystego R-32, tak jakby czynnik chłodniczy R-32 tracił na znaczeniu w tym sektorze.

Chociaż należy wspierać różnorodność czynników chłodniczych w branży, powyższy pomysł opiera się na wprowadzających w błąd stwierdzeniach marketingowych, które nie przynoszą żadnych korzyści dla sektora.

Dowiedz się więcej tutaj o filozofii Daikin dotyczącej czynników chłodniczych.

Chociaż czysty czynnik chłodniczy R-32 ma nieco wyższy współczynnik GWP niż jego mieszaniny, jego stosowanie nie jest ograniczone z punktu widzenia przepisów. Jest to prawdziwe zarówno dla sektora systemów wodnych (klimatyzacja komercyjna i przemysłowa), jak i zastosowań mieszkaniowych. Oznacza to, że zarówno czysty R-32, jak i mieszanki R-32 są w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami.

Dlaczego więc mieszanki R-32 są promowane jako bardziej ekologiczna opcja? Oraz, czy mieszanki R-32 są rzeczywiście bardziej ekologiczne? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się bliżej R-32 i jego ekologiczności, aby przekonać się, czy R-32 może stać się częścią gospodarki czynnikami chłodniczymi o obiegu zamkniętym.

Skład czynnika chłodniczego R-32

Chociaż mieszanki R-32 i czysty czynnik chłodniczy R-32 mogą być stosowane w tym samym asortymencie produktów, bardzo różnią się od siebie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę charakterystykę każdego z nich pod względem składu.

Mieszanki R-32 są promowane jako bardziej ekologiczne, ponieważ mają niższy wpływ współczynnika GWP. Uwzględnia to jednak tylko wartości GWP i nie bierze pod uwagę faktu, że czynnik chłodniczy R-32 może być częścią gospodarki czynnikami chłodniczymi o obiegu zamkniętym.

R-32, jako czysty i jednoskładnikowy czynnik chłodniczy, posiada wszystkie właściwości potrzebne do tego, aby można go było łatwo odzyskiwać, poddawać recyklingowi lub regeneracji i wprowadzać na rynek odzyskanych czynników chłodniczych oraz ponownie wykorzystywać.

Dostępność R-32

Większa dostępność R-32 na rynku w porównaniu z alternatywami niszowymi, takimi jak mieszanki R-32, sprawia, że R-32 stanowi odpowiednią opcję dla regeneracji, która ma sens tylko w przypadku powszechnie stosowanych i szeroko dostępnych czynników chłodniczych. Jak podają statystyki Eurovent, rynek rzeczywiście uczynił z R-32 standard, z pięciokrotnie większą liczbą instalacji agregatów chłodniczych i pomp ciepła z R-32 w porównaniu z technologiami mieszanymi systemów wodnych z R-32. Jeśli weźmiemy pod uwagę instalacje mieszkaniowe, znaczenie czynnika chłodniczego R-32 staje się jeszcze bardziej oczywiste.

Możliwość regeneracji R-32 eliminuje oddziaływanie jego unieszkodliwiania na środowisko, co prowadzi do nowego scenariusza, w którym R-32 jest postrzegany jako materiał równie przyjazny dla środowiska, jak wszystkie inne opcje.

Podsumowanie

Jak widać, błędne jest stwierdzenie, że R-32 nie ma znaczenia w dzisiejszym świecie czynników chłodniczych. R-32 jest równie ekologiczny jak mieszanki R-32, a fakt możliwości poddawania go recyklingowi lub odzyskiwania, zwiększa jego przyjazność dla środowiska.

Szukasz więcej informacji na temat czynnika chłodniczego R-32? Skontaktuj się z nami i zgłoś subskrypcję naszego biuletynu.

Związane artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?