
Różne okoliczności w nowej lokalizacji firmy TKS GmbH w Borken w Nadrenii Północnej-Westfalii wymagały podjęcia specjalnych środków: wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwił budowę piwnicy, co uczyniło instalację urządzeń technicznych budynku niewidocznym wyzwaniem. Trójkątna działka pozwalała jedynie na wyjątkowo wąskie okno budowlane dla niezwykłej architektury budynku. Zapotrzebowanie klienta na dużą ilość światła dziennego i elastyczność w rozplanowaniu pomieszczeń dodatkowo wymagało wyszukanych koncepcji wysokiej efektywności energetycznej. Jednak dzięki ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, biurowiec ukończono zgodnie z harmonogramem latem 2019 roku.
Informacje
Rodzaj nieruchomości | Biurowiec |
Rok budowy | 2019 |
Wyposażenie techniczne | 2 x pompa ciepła powietrze-woda 40 kW 2 x jednostki Split 1 x jednostka wentylacyjna Daikin z połączeniem ERQ 2 x VAM 1 x ITM z interfejsem WAGO 4 x jednostki wewnętrzne zimnej wody FWS |
TKS GmbH jest specjalistą w zakresie wstępnego wyposażenia i renowacji w europejskiej branży hotelarskiej, jest liderem usług pod klucz na rynku. Firma stawia na zrównoważony rozwój. Opracowaną wewnętrznie analizę CSM® wykorzystuje się do analizy inwentarza sprzętu pod kątem możliwości ponownego użycia w celu oszczędzania zasobów. Nowa koncepcja projektowa obejmuje elementy, które spełniają wymagania pod względem funkcji, wyglądu i obsługi oraz które można zintegrować bez przerw. Nic dziwnego, że dostawca hotelowy stawiał na pierwszym miejscu te wartości i ambicje planując własną nową siedzibę firmy w Borken.

Nowy biurowiec TKS w Borken zapewnia przestrzeń dla planowanego rozwoju firmy. © DAIKIN
Dwa skrzydła w trójkącie
Uczestników budowy wybrano na etapie jej planowania. W przypadku TKS, ten etap trwał bardzo krótko: wielu ekspertów pracuje w firmie. Planowanie wnętrz/architektury i usług budowlanych zrealizowano we własnym zakresie. „Koordynacja między architekturą a usługami budowlanymi jest często zaniedbywana w procesie budowy. Jednak fakt, że planowanie nowej siedziby firmy zostało wykonane całkowicie we własnym zakresie, oznaczało, że komunikacja między zaangażowanymi stronami była bardzo dobra i wszystko poszło bezproblemowo” - wyjaśnia Elisabet Sommerfeldt, Dyrektor zarządzający i architekt w TKS. Łącznie prawie 2200 m2 powierzchni użytkowej rozmieszczono na dwóch skrzydłach, które optymalnie wykorzystują trójkątną powierzchnię.

Zdjęcia lotnicze ilustrują wyzwania konstrukcyjne, jakie stawia ukształtowanie terenu. © DAIKIN
Ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja z jednego źródła
Przy doborze usług budowlanych, klient zwrócił szczególną uwagę na jednakową markę wszystkich urządzeń w celu uniknięcia zbędnych połączeń, a także na możliwość ogrzewania i chłodzenia budynku tylko jednym systemem. Tutaj Daikin zaimponował swoim podejściem Total Solution. Teraz dwie pompy ciepła powietrze-woda, po jednej na skrzydło, zapewniają doskonały klimat pracy w biurach TKS. Dzięki modułowi hydraulicznemu nie trzeba używać glikolu. To plus okapy chroniące przed warunkami atmosferycznymi dodatkowo zwiększają wydajność jednostek umieszczonych na dachach dwóch skrzydeł budynku, ponieważ odszranianie jest rzadko wymagane.

Na dachu budynku zainstalowano pompy ciepła. © DAIKIN
Za wentylację odpowiada jednostka serii D-AHU Modular P o przepływie 3650 m 3 do instalacji zewnętrznej. Podłączony bezpośredni parownik o mocy 20 kW równoważy powietrze nawiewane do biur. Dodatkowo, zainstalowano dwa systemy wentylacji z serii VAM 650 m3 z odzyskiem ciepła do napowietrzania i odpowietrzania.

Jednostki Split Daikin na dachu zapewniają klimatyzację serwerowni. © DAIKIN
Za klimatyzację odpowiada jednostka wewnętrzna Perfera Daikin. © DAIKIN

Podczas instalacji systemów Daikin do ogrzewania, wentylacji i chłodzenia przez TEWA Lüftungs-Klima-Wartungs GmbH z pobliskiego Gronau, skupiono się na tym, aby jednostki były niewidoczne. Dzięki ich umieszczeniu w szybach zasilających oraz na dachu, zachowano ekstrawagancki wygląd biurowca i przyjemny klimat w środku.
Stylowe rozwiązania w budynku
Stropy chłodząco-grzewcze oddają ciepło lub chłód do pomieszczeń. Rury ze stali nierdzewnej prowadzą ciepłą i zimną wodę do płyt sufitowych. Wentylacja odbywa się przez otwory wentylacyjne. Każde pomieszczenie jest zawsze zasilane minimalną ilością powietrza. Sterownik zmiennej objętości powietrza umożliwia zwiększenie objętości powietrza w pomieszczeniu do ustawionego maksimum. Regulatorami strumienia objętości steruje czujnik temperatury w kanale i czujnik jakości powietrza, które zainstalowano w odpowiednich kanałach powietrza wywiewanego w pomieszczeniach. W przypadku pogorszenia się jakości powietrza w pomieszczeniu lub wzrostu temperatury powietrza wywiewanego w pomieszczeniu, następuje otwarcie regulatora strumienia objętości i zwiększenie strumienia nawiewu powietrza. Jeśli jakość powietrza i temperatura w pomieszczeniu są odpowiednie, sterownik strumienia objętości zamyka się i strumień powietrza się zmniejsza.

Wentylacja odbywa się przez dyskretne otwory wentylacyjne w suficie. © DAIKIN
Rury ze stali nierdzewnej prowadzą ciepło lub zimno do sufitów chłodzących lub grzewczych. © DAIKIN

Wszystkimi jednostkami steruje intelligent Touch Manager (iTM) Daikin. Przyjazny dla użytkownika system sterowania zapewnia dalsze oszczędności energii dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią oraz prostej konserwacji i obsłudze. Technologią Daikin oraz technologią innych producentów, taką jak oświetlenie, pompy i wentylatory, można także sterować za pomocą iTM z wykorzystaniem interfejsu WAGO.
Optymalna interakcja architektury i zrównoważonego rozwoju
Koncepcja architektoniczna opiera się na planie podłogi bez kolumn, wysokiej transparentności i dużej ilości światła dziennego we wszystkich pomieszczeniach. Celem było stworzenie elastycznej koncepcji, która umożliwi potencjalne wykorzystanie pomieszczeń przez kolejnych najemców. W układzie budynku skupiono się również na płynnych przestrzeniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz równoważności poszczególnych biur. Ważną rolę odegrał tutaj także temat zrównoważonego rozwoju budynków i materiałów budowlanych: wszystkie decyzje budowlane opierały się na wymaganiach Rozporządzenia o oszczędzaniu energii (EnEV z 2016). Oprócz przyjaznej dla klimatu klimatyzacji ważną kwestią było również zacienienie, które nie mogło kolidować z pragnieniem dużej ilości światła dziennego. Żaluzje sufitowe w budynku zapewniają ogrzewanie i chłodzenie oraz oferują duże możliwości projektowe. Przyciągającą wzrok elewację biurowca wykonano z regionalnej cegły klinkierowej Ringbrand, a wykładzinę wyłącznie z włókien pochodzących z recyklingu. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wzajemnego oddziaływania zrównoważonego rozwoju i architektury, które osiągnęliśmy w siedzibie firmy TKS” - podsumowuje Elisabet Sommerfeldt.

Nowy biurowiec TKS GmbH w Borken ukończono latem 2019 roku. © DAIKIN