Skip to main content

Arsenał w Wenecji

Wenecja, Włochy

bg-image

Niegdyś centrum potęgi marynarki wojennej Wenecji, Arsenał w Wenecji był bazą morską składającą się z budynków w stylu bizantyjskim obejmujących około 15% powierzchni miasta. Aby zachować te zabytkowe budynki, Minister Infrastruktury i Transportu - Urząd ds. Wodnych w Wenecji przekształcił je w całkiem nowe biura, mieszkania i instytucje kulturalne. Naszym celem było dostarczenie odpowiedniego rozwiązania do sterowania klimatem, które zapewni ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w budynkach, bez zakłócania istniejącej architektury i infrastruktury.

Pomysłowe i zrównoważone sterowanie klimatem

Podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu zasobu naturalnego znajdującego się na progu miasta: wody. W tym celu zainstalowaliśmy system VRV chłodzony wodą, aby wydobywał energię cieplną i zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w kompleksie Arsenału Weneckiego.

W każdym budynku zainstalowano pompę ciepła, którą podłączono do obiegu wody, który łączy kilka budynków w jeden kompleks. Dzięki zainstalowaniu tego samego systemu w każdym budynku, można łatwo przenosić nadmiar ciepła z jednego budynku do drugiego, w którym potrzebne jest ogrzewanie lub ciepła woda.

Dzięki temu procesowi, nasz system VRV chłodzony wodą łatwo osiągnął wyższą efektywność energetyczną. To także doskonałe rozwiązanie dla projektów renowacyjnych, takich jak Arsenał Wenecki, ponieważ jest ono dyskretne i nie zakłóca istniejącej architektury.

Architektura Arsenału Weneckiego

Budynek Generatori

bg-image

Jednym z ostatnich budynków ujętych w projekcie renowacji Arsenału Weneckiego był Generatori. Generatori jest trzypiętrowym budynkiem z 1900 roku, pierwotnie dostarczał elektryczność stoczniom, a teraz służy jako przestrzeń dla biur, sal konferencyjnych i archiwów.

W budynku zainstalowano system VRV chłodzony wodą, który obsługuje ogrzewanie podłogowe w recepcji, salach konferencyjnych i piwnicy na parterze oraz klimakonwektory, które zapewniają chłodzenie i ogrzewanie na dwóch wyższych piętrach przestrzeni biurowych. W budynku znajdują się także jednostki wentylacyjne, które zapewniają dopływ świeżego powietrza. System sterowania pozwala mieszkańcom indywidualnie kontrolować temperaturę różnych stref, jednocześnie łącząc je w centralny system zarządzania.

Nasz system VRV był idealnym do tego projektu z powodu bezproblemowego połączenia z obiegiem wody, co pozwoliło uzyskać stabilny i komfortowy klimat o większej efektywności energetycznej.

Rozwiązanie w skrócie

bg-image
  • 1 interfejs BACnet do podłączenia do systemu BMS
  • 1 inteligentny sterownik dotykowy do sterowania centralnego
  • 1 jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła (VAM)
  • 2 hydroboksy do przygotowywania ciepłej wody
  • 20 jednostek kanałowych o średnim spręży dyspozycyjnym i 2 jednostki o wysokim sprężu dyspozycyjnym
  • 2 jednostki przypodłogowe (bez obudowy)
  • 8 jednostek zewnętrznych VRV chłodzonych wodą ze skrzynkami BS z odzyskiem ciepła

Dowiedz się więcej

Nasze inne historie sukcesu

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?