Skip to main content

Ogrzewnie

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe - co wybrać?

Piece gazowe i pompy ciepła należą do jednych z najczęściej wybieranych źródeł grzewczych. Różnią się jednak możliwościami ogrzewania, efektywnością energetyczną, wymaganiami konserwacyjnymi, wykorzystaniem przestrzeni i kosztami montażowymi oraz eksploatacyjnymi.

W przypadku ogrzewania gazowego polega się na technologii, która sprawdza się od dziesięcioleci. Pompy ciepła to nowoczesna, przyjazna dla środowiska alternatywa. Wybór pomiędzy takimi źródłami jak pompa ciepła a gaz ziemny należy dobrze przemyśleć. Które ogrzewanie lepiej zaspokoi Twoje potrzeby? Aby odpowiedzieć na to pytanie, spójrzmy na porównanie tych dwóch systemów grzewczych.

Ogrzewanie gazowe

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne spalają gaz i przekazują wytworzone ciepło do wody. Podczas tego procesu uwalniane są spaliny. Może być również wykorzystane do podgrzewania wody.

Zalety:

•      Można je łączyć z innymi systemami grzewczymi, na przykład pompą ciepła lub ogrzewaniem słonecznym.

•      Grzejnik nie zajmują dużo miejsca. 

Wady:

•      Koszty ogrzewania zależą od wahań ceny gazu.

•      Nie jest neutralne dla klimatu.

•      Potrzebny jest przewód gazowy do budynku lub zbiornik gazu płynnego.

Pompa ciepła

Ten system grzewczy działa zasilany energią elektryczną, pobierając ciepło ze środowiska zewnętrznego, w tym wody gruntowej, gruntu, powietrza, a następnie przekazuje je do wewnątrz. Innymi słowy, pompa doprowadza ciepło z otoczenia do wyższej temperatury w celu ogrzania budynku. Do licznych zalet tego źródła ciepła zaliczymy niskie koszty ogrzewania, kompaktowy rozmiar, przyjazność dla środowiska. Korzyści te rekompensują cenę zakupu pompy, która jest nieco wyższa od ogrzewania gazowego.

Ogrzewanie gazowe, a pompa ciepła

Zarówno pompy ciepła, jak i piece gazowe ogrzewają budynek, ale działają na różnych zasadach. Ogrzewanie gazowe wytwarza ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych. Pompa ciepła wykorzystuje ciepło otoczenia i podnosi jego temperaturę za pomocą energii elektrycznej. Aby dokonać wyboru, pompa ciepła a gaz ziemny, należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Porównanie efektywności energetycznej pieców gazowych i systemów pomp ciepła jest bardzo czytelne. 

•      Pompy ciepła są technicznie bardziej wydajne energetycznie, ponieważ przesyłają więcej energii, niż jej zużywają. 

•      Oba systemy zawierają filtry powietrza, które większość właścicieli domów może łatwo wymienić.

•      Zarówno pompy ciepła, jak i piece będą działać dłużej i wydajniej dzięki konserwacji zapobiegawczej.

Wybierając pomiędzy źródłami ciepła, takimi jak powietrzna pompa ciepła a gaz, ważna też jest wszechstronność. Pompa może wykonywać cztery funkcje w jednym: ogrzewanie, chłodzenie, filtrowanie i osuszanie.

Podsumowanie

Ogrzewanie gazowe jest rozwiązaniem używanym w już istniejących budynkach. Aby jednak zadbać o przyszłość, należy rozważyć zakup pompy ciepła. Jest to wybór przyjazny dla środowiska. Wyższe koszty zakupu są szybko zwracane dzięki niższym kosztom eksploatacji. Stojąc przed wyborem: gaz a pompa ciepła, warto postawić na tę drugą opcję. Gdy przyzwyczaisz się do prostego, cichego, wszechstronnego działania pompy ciepła, nie będziesz chciał słyszeć o innym rozwiązaniu.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?