Skip to main content

Klimatyzacja

Jak dobrać moc klimatyzacji do powierzchni mieszkania?

Stylish FTXA-A
- rozwiązanie idealne dla podążających za najnowszymi trendami
 
 
Daikin Emura FTXJ-M
- piękna i funkcjonalna
 
 
Ururu Sarara FTXZ
- dla fanów technologicznych nowinek

Moc chłodnicza to parametr, który powinien nas zainteresować, gdy chcemy dobrze dopasować klimatyzację do naszego mieszkania. Jeżeli będzie za mała moc urządzenia, to nie będziemy zadowoleni z efektu chłodzenia, a rachunki za prąd będę wzrastać.

Najprostszym rozwiązaniem do mieszkania w budynku wielorodzinnym lub niedużego domu jednorodzinnego jest ścienny klimatyzator typu split. Z czego się składa? To tak zwana jednostka wewnętrzna (czyli to urządzenie, które jest montowane na ścianie w mieszkaniu) oraz jednostka zewnętrzna umieszczona na zewnątrz (na ścianie budynku lub na balkonie). Jednostki są połączone rurami, w których przepływa czynnik chłodniczy, przenoszący ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Zatem klimatyzacja do mieszkania działa na podobnej zasadzie jak lodówka.

Weźmy jako przykład pokój 20-metrowy. Jaką moc powinna mieć jednostka wewnętrzna klimatyzacji, by skutecznie schłodziła ona pomieszczenie? Najogólniej mówiąc, na 1 metr kwadratowy powierzchni powinno być 0,1 kW mocy chłodniczej.

Jak obliczyć moc chłodniczą?

Przy obliczeniach poza powierzchnią pomieszczenia, trzeba także uwzględnić dodatkowe czynniki, jak powierzchnia okien i to, na którą stronę świata wychodzą. Najcieplej jest po stronie południowej, najchłodniej po północnej.  

Klimatyzacja do mieszkania będzie charakteryzowała się nieco inną mocą w zależności od kierunku geograficznego. Okna od strony południowo-wschodniej – 133 W na 1 m2 okien, od południowo-zachodniej – 243 W na 1 m2 okien, od zachodniej – 299 W na 1 m2 okien, a od południowo-wschodniej i północno-zachodniej – 180 W na 1 m2 okien.

Obliczenie potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora:

Pokój ma powierzchnię 20 m2 i są w nim okna o łącznej powierzchni 5 m2, okna wychodzą na południowy-wschód, a więc potrzebne jest 133 W na każdy m2 okien. Moc urządzenia powinna wynosić: 20 m2 x 0,1 kW + 5 m2 x 133 W = 2,65 kW 

Ten przykład podajemy, aby przybliżyć sposób obliczania mocy klimatyzatora potrzebnej do chłodzenia 20-metrowego pokoju. Jednak tylko po konsultacji z doradcami w firmie sprzedającej i montującej urządzenia, można ostatecznie zdecydować, jaki model wybrać. 

Jak rozplanować klimatyzację w 3-pokojowym mieszkaniu?

Jeżeli jednostka wewnętrzna klimatyzacji zostanie zamontowana tylko w salonie i będzie on otwarty na kuchnię, przedpokój to trzeba wtedy brać pod uwagę powierzchnię wszystkich tych pomieszczeń razem. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na skuteczne schłodzenie. Jednak już do dwóch pozostałych pokoi chłód nie dotrze. Chcąc je także schłodzić, trzeba zamontować po jednej jednostce wewnętrznej w każdym pokoju. Czy to oznacza, że na zewnątrz, czyli na ścianie budynku lub na balkonie będą aż trzy jednostki zewnętrzne? Niekoniecznie. Jest bowiem idealne w takich sytuacja rozwiązanie, czyli klimatyzacja do mieszkania typu multisplit. Składa się z kilku jednostek wewnętrznych, które współpracują z jedną jednostką zewnętrzną. Warto wiedzieć, że zakup klimatyzatora multisplit jest bardziej opłacalny niż zakup kilku oddzielnych urządzeń.

Cena, czyli jak nie bać się kosztów eksploatacji klimatyzatora?

Korelacja pomiędzy kosztem eksploatacji klimatyzatora, a jego mocą jest czymś oczywistym. Niemniej istnieje kilka sposobów na ograniczenie łącznych kosztów zużycia energii przez system chłodzący. Nawet duża i energochłonna klimatyzacja do mieszkania 50 m2 może wygenerować całkiem spore oszczędności. Ważne, by:

  • używać klimatyzacji z umiarem, to jest wtedy, gdy temperatura za oknem jest faktycznie nie do zniesienia; posiłkowanie się nią wówczas, gdy wnętrze domu można łatwo wentylować, z pewnością wygeneruje zbędne koszty,

  • klimatyzator pracował najczęściej wtedy, gdy obowiązuje tańsza taryfa energii elektrycznej; wielu dostawców prądu oferuje wtedy nawet dwukrotnie tańszy prąd,

  • klimatyzator pracował w pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami, gdyż w przeciwnym razie pobór energii (zwłaszcza przez urządzenia zautomatyzowane) może być większy.

Wybierając klimatyzator do domu zawsze warto kierować się pewnym niedoszacowaniem zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej postawić na urządzenie o nieco niższej mocy. Jeśli mieszkanie ma powierzchnię 70 m2, to optymalnym rozwiązaniem będzie klimatyzacja do mieszkania 60 m2. Warto też zauważyć, że zbyt intensywne schładzanie wnętrza, nie ma sensu z punktu widzenia zdrowia. Pojawiający się szok termiczny, może skutkować chorobami zatok, grypą, przeziębieniem, a także wieloma innymi, analogicznymi schorzeniami.

Podsumowując, dla większości niewielkich budynków mieszkalnych optymalnym rozwiązaniem będzie tania w eksploatacji klimatyzacja do mieszkania 40 m2. Domy i bardzo duże mieszkania można wyposażyć w nieco wydajniejszy sprzęt, ale co ważne, trzeba pamiętać o jego rozsądnym użytkowaniu.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?