
Pompa hybrydowa – co warto wiedzieć
Hybrydowe systemy ogrzewania łączą w jednym układzie dwa urządzenia z możliwością ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki automatyce jest wykorzystywane to źródło energii, które w danym momencie będzie pracowało najefektywniej. Hybrydowa pompa ciepła jest połączeniem pompy powietrze-woda, a więc wykorzystującej energię odnawialną, oraz kotła kondensacyjnego, w którym paliwem jest gaz.
Przykładem hybrydowej pompy ciepła jest model Daikin Altherma Hybrydowa pompa ciepła, składający się z dwóch podzespołów: jednostki zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda oraz jednostki wewnętrznej, która jest połączeniem pompy ciepła i kotła gazowego kondensacyjnego.
Jak to działa?
Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje odnawialne źródło energii, czyli powietrze. W zamkniętym obiegu czynnika chłodniczego, poprzez parowanie, skraplanie, sprężanie i na koniec rozprężanie odbywa się cykl termodynamiczny. Pompa „pompuje” ciepło z poziomu niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego. Uzyskane w ten sposób ciepło jest przekazywane do systemu centralnego ogrzewania.
W zależności od temperatury na zewnątrz hybrydowa pompa ciepła „decyduje” czy ma działać tylko pompa ciepła czy kocioł gazowy, czy ewentualnie oba te urządzenia na raz. Najważniejsze, że wybór jest możliwie najbardziej ekonomiczny.
Niskotemperaturowe pompy
Niskotemperaturowe pompy hybrydowe są polecane do nowych domów czy mieszkań. Mogą także być z powodzeniem zastosowane do modernizacji instalacji ogrzewania. Dzięki pracy kotła są w stanie podgrzać wodę nawet do 800C.
Co sprawdzić przed wymianą starego kotła?
Jeżeli w budynku był wcześniej kocioł gazowy, to zanim wymienimy go na hybrydową pompę ciepła, sprawdźmy czy przewód kominowy nie wymaga modernizacji lub czy nie ma potrzeby zamontowania wkładu kominowego. Taką kontrolę należy zlecić instalatorowi.
Warto także przemyśleć, gdzie zostanie zainstalowany agregat, by nie przeszkadzał w komunikacji wokół domu oraz nie zakłócał spokoju dźwiękami, jakie powstają podczas jego pracy. Lokalizacje najlepiej przedyskutować z instalatorem.
Korzyści dla użytkowników:
- Wydajność cieplna zwiększa się o około 35% w porównaniu z ogrzewaniem samym kotłem kondensacyjnym.
- Tryb gazowy (praca samego kotła kondensacyjnego) włącza się tylko, gdy temperatura na zewnątrz drastycznie spada.
- Modernizacja systemu ogrzewania nie wymaga wymiany istniejących grzejników (do 80°C) i rurociągów, ponieważ hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma łączy się bezpośrednio z istniejącym systemem ogrzewania. Może też podgrzać wodę do 80°C.
- Jednostka wewnętrzna hybrydowej pompy ciepła potrzebuje mniej więcej tyle samo miejsca w pomieszczeniu, co kocioł gazowy. Urządzenie łączące kocioł i jednostkę wewnętrzną pompy ma bardzo podobne wymiary do wymiarów samego kotła. Można je montować na ścianie.
- Odpowiedni model hybrydowej pompy ciepła może być wyposażony w tryb chłodzenia wody, co można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń latem (przy zastosowaniu odpowiednich odbiorników chłodu).
