Skip to main content

Ogrzewanie

Jak działają pompy ciepła?

 
 
Hybrydowa pompa ciepła
- zastępcze rozwiązanie dla kotła gazowego
 
 
 
 

Jak działają pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania budynków (ewentualnie także do ich chłodzenia) oraz do podgrzewania wody użytkowej. Najistotniejszą ich zaletą jest fakt, że wykorzystują energię cieplną ze źródeł odnawialnych, czyli z powietrza, wód gruntowych lub gruntu. Z naszego wpisu dowiecie się, jak działa pompa ciepła oraz co zyskacie, decydując się na jej montaż.

Źródło dolne i górne

By zrozumieć jak działają pompy ciepła, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, co oznaczają kluczowe pojęcia – źródło dolne i górne. Źródłem dolnym może być powietrze, woda lub grunt i właśnie od niego zależy rodzaj pompy. W pompach powietrznych źródłem dolnym jest powietrze, w wodnych - wody gruntowe, a w modelach gruntowych energia jest pobierana z gruntu. Z kolei źródło górne to system ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody.

Pozyskiwanie ciepła

Przed wyborem pompy ciepła warto dowiedzieć się, jak działają takie rozwiązania. Najogólniej mówiąc, pompa przepompowuje ciepło ze źródła dolnego do górnego, pobierając przy tym energię elektryczną.

Podstawowy układ pompy ciepła składa się z następujących elementów:

 • wymiennik do pozyskiwania ciepła ze środowiska (inaczej parownik),

 • sprężarka,

 • wymiennik do oddawania ciepła do instalacji (inaczej skraplacz)

 • zawór rozprężny.

Pompa pracuje w obiegu, w którym krąży tzw. czynnik chłodniczy. Czynnik musi najpierw być na tyle zimny, by przejął ciepło z otoczenia, a potem wystarczająco gorący, by przekazał energię do instalacji grzewczej w budynku. Jak konkretnie to się dzieje? Jak działa pompa ciepła?

 1. Czynnik roboczy, czyli mieszanina cieczy i gazu, trafia do parownika, gdzie odparowuje, pobierając ciepło z otoczenia.

 2. W ten sposób dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła (powietrza, wody, gruntu).

 3. Następnie czynnik w postaci pary gazowej jest zasysany przez sprężarkę, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie.

 4. Potem trafia on w postaci gazowej do skraplacza, zmienia stan skupienia (skrapla się) i oddaje energię do instalacji grzewczej.

 5. Zawór rozprężny redukuje jego ciśnienie oraz temperaturę, i obieg zostaje zamknięty.

Gdzie można stosować pompy ciepła?

Instaluje się je zarówno w nowych jak i w modernizowanych budynkach. Mogą zasilać nie tylko grzejniki, klimakonwektory, ale także ogrzewanie podłogowe. Zależnie od modelu, pompa może stanowić jedyne źródło ciepła w domu, ale może też być uzupełnieniem istniejącego systemu grzewczego.

Najważniejsze zalety pomp ciepła:

 • Pompy ciepła korzystają z OZE (odnawialne źródła energii). W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami, umożliwiają znaczne obniżenie kosztów użytkowania.

 • Potrzebują niewiele energii elektrycznej - pompy ciepła wykorzystują również energię elektryczną, co wpływa na to, ile kosztuje ich eksploatacja. Dzięki temu, że duża część energii pochodzi z odnawialnych źródeł, wydatki nie będą jednak zbyt wysokie.

 • Nie emitują gazów cieplarnianych – pozwalają więc zadbać nie tylko o własny portfel, ale też o środowisko naturalne

 • Są urządzeniami bezodpadowymi - pompy podczas swojej pracy nie wytwarzają odpadów, nie powstają spaliny, nie ma także konieczności składowania paliwa.

 • Pracują bezobsługowo - system ogrzewania oparty o pompy ciepła nie wymaga codziennej obsługi. Wystarczy po zainstalowaniu pompy dostosować jej pracę do konkretnej instalacji grzewczej, ustawić żądane wartości temperatury w dzień i w nocy, czy na różne dni tygodnia. Pompa będzie pracować według zaprogramowanych parametrów, bez konieczności naszej ingerencji. Jeśli jednak użytkownik chciałby sterować pracą pompy on-line, to wystarczy zastosować dodatkowy moduł Lan Adapter i zainstalować aplikację Residential.

Jak widać, pompy ciepła to rozwiązanie godne uwagi z wielu powodów. Użycie odnawialnych źródeł energii takich jak wody gruntowe czy powietrze korzystnie wpływa na to, ile kosztuje ich eksploatacja, a także redukuje ilość uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych. W połączeniu z brakiem odpadów (np. opakowań po paliwie), pompy okazują się też doskonałym wyborem dla wszystkich inwestorów, którzy zwracają uwagę na kwestie ekologiczne.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?