Ogrzewanie

Jak działają pompy ciepła?

 
 
Hybrydowa pompa ciepła
- zastępcze rozwiązanie dla kotła gazowego
 
 
 
 
EPRA014-018D_ip5.jpg

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania budynków (ewentualnie także do ich chłodzenia) oraz do podgrzewania wody użytkowej. Najistotniejszą ich zaletą jest fakt, że wykorzystują energię cieplną ze źródeł odnawialnych, czyli z powietrza, wód gruntowych lub gruntu.

Źródło dolne i górne

Co oznacza źródło dolne i górne? Źródłem dolnym może być powietrze, woda lub grunt i właśnie od niego zależy  rodzaj pompy. W pompach powietrznych źródłem dolnym jest powietrze, w wodnych - wody gruntowe, a w modelach gruntowych energia jest pobierana z gruntu. Z kolei źródło górne to system ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody.

Pozyskiwanie ciepła

Najogólniej mówiąc pompa przepompowuje ciepło ze źródła dolnego do górnego, pobierając przy tym energię elektryczną.

Podstawowy układ pompy ciepła to: wymiennik do pozyskiwania ciepła ze środowiska (inaczej parownik), sprężarka, wymiennik do oddawania ciepła do instalacji (inaczej skraplacz) oraz zawór rozprężny. - Pompa pracuje w obiegu, w którym krąży tzw. czynnik chłodniczy. Czynnik  musi najpierw być na tyle zimny, by przejął ciepło z otoczenia, a potem wystarczająco gorący, by przekazał energię do instalacji grzewczej w budynku. Jak to się dzieje?

- Czynnik roboczy, czyli mieszanina cieczy i gazu, trafia do parownika, gdzie odparowuje, pobierając ciepło z otoczenia.

- W ten sposób dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła (powietrza, wody, gruntu).

- Następnie czynnik w postaci pary gazowej jest zasysany przez sprężarkę, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie.

- Potem trafia on w postaci gazowej do skraplacza, zmienia stan skupienia (skrapla się) i oddaje energię do instalacji grzewczej.

- Zawór rozprężny redukuje jego ciśnienie oraz temperaturę, i obieg zostaje zamknięty.

Gdzie można stosować pompy ciepła?

Instaluje się je zarówno w nowych budynkach, jak i w modernizowanych. Mogą zasilać nie tylko grzejniki, klimakonwektory, ale także ogrzewanie podłogowe. Zależnie od modelu pompa może stanowić jedyne źródło ciepła w domu, ale może też być uzupełnieniem istniejącego systemu grzewczego.

Najważniejsze zalety pomp ciepła:

·       Pompy ciepła korzystają z OZE (odnawialne źródła energii), dzięki czemu zdecydowanie obniżają w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami.

·       Nie emitują gazów cieplarnianych.

·       Potrzebują niewiele energii elektrycznej - poza energią odnawialną pompy ciepła wykorzystują również energię elektryczną.

·       Są urządzeniami bezodpadowymi - pompy podczas swojej pracy nie wytwarzają odpadów, nie powstają spaliny, nie ma także konieczności składowania paliwa.

Pracują bezobsługowo - system ogrzewania oparty o pompy ciepła nie wymaga codziennej obsługi. Wystarczy po zainstalowaniu pompy dostosować jej pracę do konkretnej instalacji grzewczej, ustawić żądane wartości temperatury w dzień i w nocy, czy na różne dni tygodnia. Pompa będzie pracować według zaprogramowanych parametrów, bez konieczności naszej ingerencji. Jeśli jednak użytkownik chciałby sterować pracą pompy on-line, to wystarczy zastosować dodatkowy moduł Lan Adapter i zainstalować aplikację Residential Controller.

Newsletter.png

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...