Klimatyzacja

Klimatyzacja a zużycie prądu

 
 

Stylish

Stylish wnosi łącznie wspaniałe wzornictwo oraz technologię, oferując nagradzane rozwiązanie sterowania klimatem dla każdego wnętrza.

Perfera

Praktycznie nieuchwytny dla ucha: urządzenie pracuje tak cicho, że zapominasz o tym, że w ogóle jest.

Ile prądu zużywa klimatyzator?
 

Zużycie prądu przez klimatyzację jest zależne przede wszystkim od mocy urządzenia oraz tego, ile godzin dziennie pracuje. Przybliżone koszty energii elektrycznej można obliczyć na podstawie poszczególnych parametrów i danych, jak cena 1 kWh.

Bierzemy pod uwagę klimatyzator o mocy 3,5 kW. Taki model jest potrzebny do schłodzenia pokoju o powierzchni ok. 35 m2. Bowiem na każde 10 m2 powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej urządzenia. Stąd wniosek, że do takiego pokoju potrzebny jest klimatyzator o mocy ok. 3,5 kW (może to być nieco więcej, jeżeli w pokoju jest np. duże okno na stronę południową).

Moc chłodnicza a pobór prądu

Moc chłodnicza to inny parametr niż moc urządzenia, która to określa maksymalny pobór energii przez dany model. Moc klimatyzatora także jest podawana w kW - dla przykładowego klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW pobór prądu wynosi ok. 1,1 kW (jest mniej więcej 3-krotnie mniejszy niż moc chłodnicza). Ponieważ dobrej jakości klimatyzatory rzadko pracują z pełną mocą, to w praktyce zużycie energii jest mniejsze – wynosi 0,3-0,8 kWh.

Jak obliczyć koszty energii pobieranej przez klimatyzator?

Trzeba znać średnie zużycie energii na godzinę przez nasze urządzenie oraz obliczyć ile mniej więcej godzin w miesiącu ono pracuje. Wtedy liczbę godzin pracy w miesiącu mnożymy przez liczbę kWh i cenę za 1 KWh w posiadanej taryfie (zakładamy, że jest to ok. 0,6 zł/1 kWh).

Obliczenie: pobór prądu od 0,3 do 0,8 KW mnożymy przez 40 do 60 godzin/miesiąc  =  12 - 48 kWh miesięcznie. By sprawdzić koszt miesięczny używania klimatyzacji mnożymy pobór prądu od 12 do 48 kWh przez 0,6 zł/1 kWh  = 7,2 - 28,8 zł. Podsumowując schładzanie pokoju o powierzchni ok. 35 m2 urządzeniem pobierającym 0,8 kWh kosztuje miesięcznie maksymalnie ok. 30 zł.

Podobnie można  obliczyć koszty ogrzewania pomieszczenia klimatyzatorem, bowiem większość z nich ma także funkcję ogrzewania. Świetnie zdają egzamin  w okresach przejściowych, gdy czasem potrzebne jest dogrzanie pomieszczeń. Moc grzewcza urządzenia jest z reguły wyższa niż moc chłodnicza. Dla przykładowego urządzenia o mocy chłodniczej 3,5 kW, moc grzewcza będzie 4 kW. Pobór prądu w trybie ogrzewania jest mniej więcej 4 razy niższy niż moc grzewcza - wynosi ok. 1,1 kW. Koszty liczymy według tych samym zasad, co przy chłodzeniu. Będę one nieco wyższe niż przy funkcji chłodzenia.

Jak można obniżyć zużycie prądu przez klimatyzator?

Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym klimatyzator będzie zużywał jeszcze mniej prądu:

- zamykajmy okna w chłodzonym pomieszczeniu;

- wyłączajmy klimatyzator na czas, kiedy nikogo nie ma w domu (ale nie w sytuacji, gdy jest to np. tylko pół godziny);

- wykorzystujmy możliwość programowania klimatyzacji – można ustawić, by włączyła się np. godzinę przed naszym powrotem lub, jeżeli mamy zainstalowaną aplikację do zdalnego sterowania urządzeniem, możemy ją włączyć zanim wrócimy do domu;

- nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury - wystarczy 22-25 stopni C, bo jest to komfortowa temperatura dla ludzi przebywających w pomieszczeniach.

- zwracajmy uwagę na różnicę między temperaturą powietrza w pomieszczeniach, a tego na zewnątrz. Najlepiej, by nie była większa niż 6 stopni, w bardzo upalne dni maksymalnie do 10 stopni. Zbyt duże różnice temperatury powodują zwiększenia poboru prądu, a dodatkowo szok termiczny dla organizmu.

 

Newsletter.png

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...