Skip to main content

Budynek L1 kompleksu DOT, Polska

Kraków, Polska

Doskonałość w realizacji: Daikin współpracuje z projektantami budynków w celu maksymalizacji oceny BREEAM* wykorzystując swoje pompy ciepła w zastosowaniach komercyjnych

Firma Daikin razem z klientami opracowuje przyszłościowe rozwiązania systemów budynków, które pomagają w dekarbonizacji budynków. Zaawansowana technologia w połączeniu z głębokim zrozumieniem funkcjonowania budynków sprawiły, że firma Daikin stała się naturalnym partnerem w projektowaniu systemu HVAC dla nowego kompleksu biurowego, opracowanego w celu spełnienia rygorystycznych norm budownictwa ekologicznego.

Nowy system HVAC obsługuje powierzchnię 64 000 m2, obejmującą sześć kondygnacji plus poziom piwnicy w budynku L1, który jest częścią kompleksu DOT w Krakowie.

Kompleksowe rozwiązanie systemu obejmuje pompy ciepła VRV, agregaty chłodnicze ze sprężarkami typu scroll oraz centrale wentylacyjne (AHU), które są centralnie zarządzane poprzez mini system zarządzania budynkiem (BMS) Intelligent Touch Manager firmy Daikin.

Ciągły komfort

System VRV zapewnia jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie, co zapewnia elastyczność tworzenia różnych stref klimatu dla zaspokojenia potrzeb temperaturowych poszczególnych najemców. Dzięki technologii odzysku ciepła, uzyskuje się oszczędności energii poprzez odzyskiwanie nadmiaru ciepła i redystrybucję do innych miejsc budynku, w których jest ono potrzebne, co jest idealne dla projektów, w których orientacja tworzy chłodniejsze obszary w ciągu dnia. Urządzenie Sky Air serii Alpha firmy Daikin, zainstalowane również jako część rozwiązania końcowego, dostarcza chłodu do serwerowni z funkcją pracy naprzemiennej.

Stałe doprowadzanie świeżego powietrza

Świeże powietrze zapewniają centrale wentylacyjne Daikin, połączone z 3 agregatami chłodniczymi typu multiple scroll wielokrotną, które ogrzewają lub chłodzą 36 000 m3 świeżego powietrza dostarczanego co godzinę do budynku. System wentylacji wyposażony w czujniki CO2 zapewnia czyste powietrze użytkownikom budynku, jednocześnie zapobiegając nadmiernej wentylacji i związanym z nią stratom energii.

Sterowanie centralne

Inteligentny system Touch Manager mini BMS firmy Daikin umożliwia inteligentne sterowanie za pośrednictwem łatwego w obsłudze i intuicyjnego, pełnokolorowego ekranu dotykowego. Mini BMS oferuje bezpośredni dostęp umożliwiając personelowi zarządzającemu budynkiem centralne śledzenie i optymalizację zużycia energii całego systemu, przy jednoczesnym zapewnieniu indywidualnego komfortu w całej gamie stref.

* BREEAM jest zastrzeżonym znakiem handlowym BRE (Building Research Establishment Ltd. Community Trade Mark E5778551).

bg-image

Wspólne tworzenie zrównoważonej przyszłości: Nasza wiedza wykracza poza wsparcie produktowe, aby pomóc Ci osiągnąć cele ekologiczne nie przekraczając budżetu

Wymagania projektu

Klimatyzacja
Kurtyna powietrzna
Oczyszczanie powietrza
Sterowanie
Ogrzewanie
Ciepła woda
Chłodnictwo
Wentylacja

Rok instalacji

2019

Zainstalowane systemy

  • 33 jednostki zewnętrzne VRV IV z odzyskiem ciepła
  • 325 jednostek kanałowych FXSQ
  • Sky Air seria Alpha
  • 3 agregaty chłodnicze ze sprężarką Multi-Scroll przyłączone do 3 central wentylacyjnych
  • Lokalne sterowniki przewodowe + iTM mini BMS

Wsparcie ekspertów

Zespół projektowy starał się o akredytację BREEAM dla budynku, aby wykazać działania podjęte w celu zminimalizowania oddziaływania na środowisko oraz stworzenia zdrowego i komfortowego środowiska biurowego. Akredytowani profesjonaliści (AP) firmy Daikin razem z deweloperami budynku L1,współpracowali z zespołem projektowym dla maksymalizacji oceny BREEAM budynku. Doświadczenie firmy Daikin w zakresie powietrza, w połączeniu z jej reputacją w zakresie innowacyjności i zaawansowanej technologii, zostało z powodzeniem wykorzystane do pomocy w uzyskaniu najlepszego wyniku, co zostało odzwierciedlone w ocenie BREEAM „Excellent”.

Pompy ciepła Daikin mogą mieć udział w 6 z 10 kategorii BREEAM i uzyskać do 30 punktów. Ponadto nasz arkusz dogłębnej oceny to podstawa dowodów przy ubieganiu się o punkty BREEAM, oszczędzając czas zespołu zarządzającego projektem. W zależności od zastosowania i warunków klimatycznych, podczas pracy w trybie free cooling można zapewnić do 100% świeżego powietrza.

Pomoc techniczna firmy Daikin wykracza poza planowanie i wdrażanie, obejmując proaktywną opiekę posprzedażową, której celem jest wydłużenie okresu przydatności systemu do eksploatacji oraz optymalizacja wydajności. Ciągłe monitorowanie sprawności systemu za pośrednictwem rozwiązań chmurowych firmy Daikin umożliwia wykrywanie problemów przed ich wystąpieniem i pomaga kontrolować zużycie energii, utrzymując jednocześnie jakość powietrza w pomieszczeniach.

Certyfikacja BREEAM oferuje wiele korzyści. Zwiększenie wartości środowiskowej budynków pomaga przyciągnąć najemców, a także utrzymać koszty eksploatacyjne i konserwacyjne na niskim poziomie. Koszty renowacji również podlegają minimalizacji dzięki wbudowanej elastyczności systemu i przyszłościowej zgodności z przepisami.

Współpracujemy z klientami, badając zrównoważone rozwiązania w celu poprawy sprawności budynku i optymalizacji zużycia energii.

Gospodarka czynnikami chłodniczymi o obiegu zamkniętym

Niezależnie od bieżącej oceny BREEAM, Daikin oferuje systemy agregatów chłodniczych i VRV działające z odzyskanym czynnikiem chłodniczym. Pozwala to uniknąć rocznej produkcji ponad 400 000 kg gazu świeżego. Pracujemy razem dla przyszłości

Dodatkowe informacje o gamie rozwiązań budynków ekologicznych Daikin można znaleźć na stronie: https://www.daikin.pl/pl_pl/installers/support/get-certifications.html

Planowanie

Współpracuj z akredytowanymi profesjonalistami (AP) firmy Daikin, którzy oferują porady i rozwiązania pozwalające osiągnąć ekologiczną sprawność Twojego budynku.

Budynek ogólny

Certyfikacja BREEAM przekłada się na wzrost wartości nieruchomości, najmu lub dzierżawy.

Kompleks budynków

Systemy VRV firmy Daikin oferują budynkom komercyjnym maksymalną elastyczność przy ograniczonych wymaganiach przestrzennych i niższych kosztach eksploatacji.

Związane artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?