Skip to main content

Zapewnienie chłodzenia dla projektu High-Luminosity LHC w CERN

Meyrin, Szwajcaria

Firma Daikin dostarczyła ostatnio do CERN 8 agregatów chłodniczych chłodzonych wodą, aby zapewnić chłodzenie dla projektu High-Luminosity LHC (Wielki Zderzacz Hadronów).

Projekt High-Luminosity LHC ma na celu podniesienie wydajności LHC, aby zwiększyć potencjał odkryć po 2029 roku. Celem projektu jest zwiększenie zintegrowanej jasności o współczynnik 10 ponad wartość projektową LHC. Pozwoli to na zebranie większej ilości danych i obserwacje rzadkich procesów, ponieważ wzrost jasności sprawi, że LHC będzie miał większą moc.

Zainstalowane produkty

4x EWWH-VZ

4x EWWS-J

Całkowita wydajność chłodnicza: 3,8 MW

Informacje o projekcie

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) jest najpotężniejszym akceleratorem cząstek, jaki kiedykolwiek zbudowano. Akcelerator znajduje się w tunelu 100 metrów pod ziemią w CERN, Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek, na granicy francusko-szwajcarskiej w pobliżu Genewy w Szwajcarii. Akcelerator o długości 27 km służy do przyśpieszania wiązek cząstek do wysokich energii, zanim zostaną one zderzone ze sobą. Proces ten daje fizykom wskazówki dotyczące tego, jak cząstki oddziałują na siebie i zapewnia wgląd w fundamentalne prawa natury.

Aby zwiększyć wydajność akceleratora, zwiększona zostanie jego jasność. Jasność jest ważnym wskaźnikiem wydajności akceleratora. Jest on proporcjonalny do liczby kolizji występujących w określonym czasie i pozwala eksperymentom zebrać więcej danych.

Więcej informacji o projekcie

Większa moc oznacza więcej danych, ale oznacza to również więcej ciepła, które musi być usunięte dla zapewnienia niezawodności sprzętu używanego w tych eksperymentach.

Takie jest przeznaczenie dostarczanych agregatów chłodniczych chłodzonych wodą ze sprężarkami śrubowymi o sterowaniu inwerterowym. Zapewniają one chłodzenie wykorzystane do odprowadzania ciepła generowanego przez zwiększoną jasność Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Oprócz chłodzenia na wysoką skalę oraz precyzji w zakresie kontroli temperatury, projekt wymagał również:

 • bezwzględnej niezawodności;
 • rozwiązań efektywnych energetycznie, zwłaszcza w obliczu obecnego wzrostu kosztów energii na świecie; oraz
 • zgodności z regulacjami i środowiskowymi celami zrównoważonego rozwoju.

Informacje o rozwiązaniu dostarczonym przez firmę Daikin

Chłodzone wodą zespoły ze sprężarkami śrubowymi firmy Daikin, z czynnikami chłodniczymi o niskim współczynniku GWP, spełniały wszystkie te wymagania. Urządzenia Daikin VZ i Daikin serii J doskonale zaspokajały potrzeby CERN-u dzięki zaprojektowanej przez Daikin technologii sprężarek jednośrubowych, która gwarantuje wyjątkowo wysoki poziom efektywności.

Oprócz efektywności energetycznej, aspekt wpływu na środowisko został uwzględniony poprzez zastosowanie jednostek wykorzystujących czynnik chłodniczy HFO R-1234ze oraz R-513A, oba o niskich wartościach GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego).

Nowo przeprojektowana sprężarka jednośrubowa firmy Daikin wyróżnia się wyjątkową wydajnością przy niewielkiej powierzchni zabudowy. Jest to możliwe dzięki nowemu profilowi śruby, który pozwala doskonale zoptymalizować sprężarkę do pracy z czynnikami chłodniczymi o niskim współczynniku GWP.

Sprężarka jednośrubowa pomogła również zwiększyć niezawodność systemu HVAC.

Daikin jest od dawna liderem w dziedzinie agregatów chłodniczych ze sprężarkami jednośrubowymi, które od ponad 20 lat są instalowane na całym świecie.

Sprężarka śrubowa Daikin jest dobrze znana ze swojej efektywności. W przeciwieństwie do standardowej sprężarki śrubowej, w tej sprężarce zastosowano jedną śrubę główną zazębiającą się z bliźniaczymi wirnikami gwiazdowymi w celu uzyskania cyklu sprężania dopasowanego do objętości. Dzięki wyważeniu wirnika głównego zarówno w kierunku promieniowym, jak i osiowym, łożysko sprężarki charakteryzuje się wyjątkowo wysoką niezawodnością. Dlatego, jego trwałość jest dłuższa niż w przypadku innych sprężarek śrubowych. W sprężarce jednośrubowej występują tylko trzy ruchome części co redukuje możliwość awarii i obniża koszty eksploatacji.

Dowiedz się więcej

Nasze inne historie sukcesu

 • Chłodzenie i ogrzewanie dla małych budynków mieszkalnych

  Pompy ciepła Daikin BLUEVOLUTION były instalowane w wielu projektach mieszkaniowych, w tym w ostatnim projekcie w Porto, w Portugalii.
 • Rozwiązanie z agregatami chłodniczymi dla kompleksu budynków biurowych

  Firma Daikin niedawno dostarczyła swoje rozwiązanie z agregatami chłodniczymi dla projektu budynków biurowych w Krakowie, Polska.
 • Cha No Ma

  Oczyszczanie powietrza przy użyciu zaawansowanej technologii Streamer uzupełnia przyjazne dla środowiska systemy R-32 firmy Daikin, tworząc komfortowe i zdrowe warunki w kawiarni.

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?