
Jesienią i zimą bardzo dużo mówi się na temat oczyszczania powietrza. Temat ten nie tylko budzi pewne kontrowersje, ale też niesie ze sobą mnóstwo obaw. Na szczęście dzięki zastosowaniu domowych urządzeń do oczyszczania powietrza, istnieje możliwość przynajmniej częściowego odpoczynku od ciągle pojawiających się zanieczyszczeń.
Czy oczyszczacz jest skuteczny?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba zastanowić się, czym jest owa skuteczność w przypadku analogicznych urządzeń. Skutecznie działający oczyszczacz powietrza to urządzenie, które składa się z co najmniej kilku filtrów, to jest filtra węglowego, HEPA i filtra wstępnego. Opcjonalnie może być ono wyposażone w szereg innych systemów filtracji i dezynfekcji. Jednym z nich jest specjalny emiter jonów plazmy, dzięki którym można wyeliminować aż 99.9 proc. wszystkich znajdujących się w oczyszczanym pomieszczeniu bakterii i wirusów. Im więcej tych systemów zostało zaimplementowanych to urządzenia, tym jego praca będzie efektywniejsza z punktu widzenia jego użytkowników.
Czego oczekuje się od oczyszczacza?
Na pytanie o skuteczność oczyszczacza warto odpowiedzieć innym pytaniem, tym razem dotyczącym oczekiwań użytkowników względem tego urządzenia. Oczyszczacz powietrza sam w sobie nie zagwarantuje mieszkańcom dobrego samopoczucia. Ważne, aby oczyszczone powietrze było odpowiednio nawilżone, a także - jeśli zachodzi taka potrzeba - wzbogacone odpowiednimi jonami. Na ową skuteczność oczyszczacza wpływ ma również sposób jego czyszczenia. Warto postawić przede wszystkim na urządzenie, które (dzięki obsłudze przez aplikację) nie tylko pozwala zmieniać parametry pracy sprzętu, ale też informuje o stopniu zużycia konkretnych rodzajów filtrów.
Przyjazny dla człowieka
Dobry oczyszczacz powietrza powinien być przede wszystkim przyjazny dla mieszkańców. Zdolność do absorpcji zanieczyszczeń od 0.1 do 2.5 mikrometra, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także cicha praca to podstawowe funkcje dodatkowe, jaki ów sprzęt winien posiadać. Mówiąc o natężeniu akustycznym, wartością akceptowalną jest poziom 20 - 25 dB. Warto też zadbać o sprzęt, który posiadał będzie funkcję jonizatora powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że oczyszczanie powietrza wraz z jego jonizacją, może być w niektórych sytuacjach niebezpieczne dla użytkownika. Wysokiej klasy oczyszczacz powinien też posiadać wyświetlacz LCD, za pomocą którego będzie on (w czasie rzeczywistym) udostępniał dane dotyczące bieżącej pracy sprzętu.
Powierzchnia i efektywność pracy
W przypadku małych mieszkań wystarczy zakup pojedynczego oczyszczacza o odpowiednio dużej kubaturze. Większe mieszkania (powyżej 50 metrów kwadratowych) i domy powinny mieć na stanie kilka mniejszych oczyszczaczy. Najlepiej, jeśli urządzenia te należeć będą do jednego, całościowego systemu. Wtedy można mieć pewność, że ich współpraca będzie jak najefektywniejsza. Idealnie pod tym względem sprawdzają się oczyszczacze sygnowane marką Daikin, z ofertą której warto się zapoznać.
Podsumowując, oczyszczanie powietrza za pomocą zwykłego, domowego oczyszczacza ma jak najbardziej sens. Odpowiednio użytkowany sprzęt nie tylko zadba o zdrowie mieszkańców, ale też o ich komfort życia.
