Skip to main content

Klimatyzacja

Na jaką temperaturę ustawić klimatyzator do ogrzewania zimą?

Nawet jeśli zwykle dobrze radzisz sobie z zimowymi temperaturami, prawdopodobnie był czas, kiedy wracałeś z zimna, drżący i nieszczęśliwy. Chociaż może to oznaczać nakładanie na siebie swetrów lub przytulenie się pod ciepłym kocem, nie zawsze jest to praktyczne rozwiązanie, a podkręcenie ogrzewania może wydawać się najlepszą opcją. Skąd więc wiedzieć, jaką temperaturę ogrzewania ustawić w klimatyzatorze w miesiącach zimowych? Wszystko sprowadza się do znalezienia właściwej równowagi zarówno dla Twojego komfortu domowego, jak i zdrowia.

Dlaczego ważne jest, aby zimą trzymać ciepło?

Każdego roku wraz z nadejściem jesieni zaczynamy wprowadzać zmiany w naszej garderobie i otoczeniu, aby przygotować się na chłodniejsze temperatury. Zimno jest nie tylko niewygodne, ale może mieć również wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Komfort

Istnieje stan umysłu znany jako „komfort termiczny”, który wyraża stopień komfortu w temperaturze otoczenia. Komfort cieplny jest różny u poszczególnych osób i zależy od czynników środowiskowych i osobistych. Kiedy osiągniesz optymalny poziom komfortu cieplnego, poczujesz się bardziej energiczny, produktywny i będziesz miał lepsze nastawienie. Komfort fizyczny jest również istotnym czynnikiem, ponieważ mięśnie często napinają się, gdy jest ci zimno, co powoduje dalszy stres, ból i zmęczenie.

Zdrowie

Zima to sezon przeziębień i grypy, a jeśli temperatura w domu jest zbyt niska, możesz stać się podatny na wszelkie wirusy, które krążą w pobliżu. Chociaż dla zdrowej osoby mogą to być tylko łagodne objawy przeziębienia, mogą one mieć poważne konsekwencje dla niemowląt, osób starszych lub osób z pewnymi schorzeniami. Zimno może również zaostrzyć inne problemy zdrowotne, szczególnie w tych wrażliwych grupach.

Dla niektórych ludzi zimna pogoda może spowodować przejadanie się, ponieważ szukają jedzenia jako formy pocieszenia, gdy jest im zimno; może to mieć swoje implikacje zdrowotne. Zimno w nocy może również wpływać na ogólny stan zdrowia. Jeśli Twój cykl snu ulegnie zmianie, możesz nie mieć wystarczającego odpoczynku i będziesz mieć mniej energii na nadchodzący dzień.

Jaka jest zdrowa temperatura, na którą należy ustawić klimatyzator do ogrzewania?

Ogólne zalecenie jest takie, aby temperatura w domu wynosiła od 18 do 22°C. Ten zakres jest wygodny dla większości ludzi i zapewnia najbardziej efektywne wykorzystanie energii. Jeśli jednak w domu mieszka dziecko lub osoba starsza, temperatura powinna być utrzymywana na wyższym poziomie. Ważne jest również, aby zrozumieć, że sposób, w jaki klimatyzator ogrzewa pomieszczenie, różni się od grzejników, do których większość z nas była przyzwyczajona. Aby osiągnąć odpowiedni poziom komfortu, może się okazać, że termostat Twojej klimatyzacji musi być ustawiony na wyższym końcu tego zalecenia.

Znalezienie odpowiedniej temperatury w domu zimą nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli mieszkasz z innymi osobami, więc temperatura, na jaką ustawisz ogrzewanie, będzie ostatecznie zależała od znalezienia szczęśliwego środka, który będzie zadowalający dla wszystkich.

Co się stanie, jeśli temperatura klimatyzacji zostanie ustawiona na zbyt niską?

Ustawienie termostatu na zbyt niskim poziomie klimatyzatora oznacza, że temperatura otoczenia może nigdy nie osiągnąć poziomu, przy którym czujesz się naprawdę komfortowo. Zimno ma wiele implikacji, które mogą wpływać na twoje codzienne życie.

Badania nad wykonywaniem podstawowych zadań biurowych wykazały, że poziom produktywności zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury, a najwyższa produktywność występuje w temperaturze około 21-22°C. Z badań tych wynika, że praca w chłodnych wnętrzach może utrudniać ludziom koncentrację, co skutkuje spadkiem wydajności pracy.

Zimno może również poważnie wpłynąć na twoje zdrowie. Wszystko, od zwykłego przeziębienia i podwyższonego ciśnienia krwi po zapalenie płuc lub zawał serca, może być wynikiem mieszkania w zimnym domu. Osoby z istniejącymi schorzeniami, takimi jak problemy z krążeniem, cukrzyca, zapalenie stawów lub astma, są szczególnie zagrożone, a przeziębienie może nasilić objawy, wpływając nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na samopoczucie psychiczne.

Kolejnym problemem związanym z zimnym domem jest ryzyko kondensacji, która, jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowana, może prowadzić do zawilgocenia i pleśni. Pleśń może powodować alergie i problemy z oddychaniem, dlatego należy jej zapobiegać poprzez odpowiednie ogrzewanie i wentylację domu.

Co się stanie, jeśli temperatura klimatyzacji zostanie ustawiona na zbyt wysoką?

Odwrotną stroną medalu, jeśli chodzi o ogrzewanie domu, jest zbyt ciepło. Chociaż może być kuszące wejście z zimna, podkręcenie termostatu i chodzenie w szortach i koszulce, nie tylko będzie to kosztować niepotrzebne pieniądze, ale nie jest dobre dla twojego zdrowia.

Tak jak praca w zimnie może wpływać na produktywność, te same badania wykazały, że praca w ciepłym otoczeniu może zmniejszyć wydajność pracy nawet o 10%. Zbyt wysoka temperatura może powodować senność, co wpływa na naszą koncentrację w ciągu dnia i zdolność do spania w nocy.

Ciepłe powietrze w pomieszczeniu przez dłuższy czas może powodować wysuszanie skóry i jest szczególnie problematyczne dla osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak egzema lub łuszczyca. Problemy z oddychaniem są również problemem, ponieważ bez dobrej wentylacji powietrze w twoim domu może stać się nieświeże i duszne. Wdychanie ogrzanego powietrza w pomieszczeniu przez dłuższy czas może wysuszać nos, czyniąc go lepszą pożywką dla wirusów i jest czynnikiem przyczyniającym się do wysokiego wzrostu zachorowań na przeziębienia i grypę w sezonie zimowym.

Podobnie jak w przypadku zbyt niskiej temperatury, osoby starsze i bardzo młode są bardziej narażone na problemy zdrowotne spowodowane zbyt wysoką temperaturą w domach, dlatego ważne jest, aby temperatura nie przekroczyła zalecanych 22°C.

Jakie są zalety funkcji ogrzewania klimatyzacji

Rozważając temperaturę, na jaką należy ustawić klimatyzację do ogrzewania, w wielu nowoczesnych klimatyzatorach dostępne są inne cechy i funkcje, które mogą poprawić ogólny komfort w miesiącach zimowych. Niektóre mogą również pomóc złagodzić problemy zdrowotne związane z chłodniejszą pogodą.

  • Oczyszczanie powietrza – klimatyzatory mogą posiadać funkcje oczyszczania powietrza, szczególnie korzystne dla alergików. Niektóre mogą również przechwytywać wirusy, poprawiając ogólną jakość powietrza w pomieszczeniach.
  • Nawilżanie i osuszanie – te funkcje zapewniają, że powietrze pozostaje ciepłe, a jednocześnie utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności, co pomaga zapobiegać problemom z suchością lub wilgocią.
  • Dystrybucja temperatury – wykorzystując efekt Coandy, specjalnie zaprojektowane żaluzje w klimatyzatorach Daikin kierują przepływem powietrza, zapewniając lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu, zapewniając równomierne ogrzanie całego powietrza.
  • Czujniki termiczne i ruchu – czujniki automatycznie przełączają klimatyzator w tryb oszczędzania energii, jeśli pomieszczenie jest puste. Mogą również kierować strumień powietrza z dala od ludzi, a także wykrywać obszary o nierównej temperaturze, dzięki czemu można regulować przepływ powietrza w razie potrzeby.

Daikin oferuje szeroki wybór klimatyzatorów, które nadają się zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Klimatyzatory Daikin Stylish i Perfera Floor Standing to tylko dwa przykłady klimatyzatorów z funkcjami ogrzewania i funkcje. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii i wydajności tych nowoczesnych klimatyzatorów do sterowania zarówno temperaturą, jak i przepływem powietrza, osiągnięcie komfortowej i zdrowej temperatury w naszym domu w zimie jest łatwe.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?