

Alergia to choroba, która ma wiele odmian i objawia się na wiele różnych sposobów. W każdym jednak przypadku jest dokuczliwa i powoduje niezbyt przyjemne objawy, które mogą obejmować nie tylko skórę, ale również oczy, błonę śluzową nosa czy drogi oddechowe. Alergii nie należy lekceważyć, aby nie doprowadzić do astmy oskrzelowej. W walce z tą chorobą pomocny będzie oczyszczacz powietrza dla astmatyków i alergików.
Co należy wiedzieć o alergii?
Alergie są wynikiem nieprawidłowej i zbyt intensywnej reakcji układu autoimmunologicznego na kontakt z alergenem. Układ autoimmunologiczny alergika produkuje zwiększoną ilość przeciwciał, co jest następstwem tego, że traktuje alergeny jak wirusy i bakterie, a więc jako ciała obce zagrażające zdrowiu, które należy natychmiastowo zwalczyć.
Alergie można podzielić na kilka typów:
- wziewne (uczulenie na pyłki, kurz czy roztocza - w tym przypadku oczyszczacz powietrza na alergię będzie niezbędny),
- kontaktowe (tu możliwości jest wiele, a organizm reaguje na daną substancję negatywnie, gdy tylko zetknie się ona ze skórą),
- pokarmowe,
- alergie na użądlenia i leki.
Obawy poszczególnych typów alergii zależne są przede wszystkim do typu alergenu, natężenia jego oddziaływania na organizm. Poza stosowaniem środków łagodzących ważne jest również przeprowadzenie diagnostyki laboratoryjnej, potwierdzającej występowanie alergii. To ułatwienie w łagodzeniu jej objawów i ustalenia planu leczenia.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika i astmatyka?
Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka wybrać, by zminimalizować ryzyko nasilenia się objawów alergii? Wbrew pozorom pomimo dużej różnorodności produktów dostępnych na rynku, jakie przeznaczone są do oczyszczania powietrza, nie jest to zadanie tak trudne, jakby się mogło wydawać.
Co należy mieć na uwadze wybierając oczyszczacz powietrza na alergię?
Na jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wpływa kilka czynników, o których należy pamięć, zanim wybrany zostanie oczyszczacz powietrza na alergie. Te czynniki to między innymi alergeny w postaci pyłków roślinnych, duża wilgotność wynikająca z bliskości zbiorników wodnych, spaliny samochodowe czy toksyczne opary (te dwa ostatnie czynniki sprawiają, że powietrze jest zbyt suche, by można było przy nim zachować dobre zdrowie). Przy wyborze oczyszczacza należy pamiętać również o tym, by swoją wydajnością i trybem pracy był dopasowany do wielkości i warunków pomieszczenia, w jakich zostanie umieszczony. Dlaczego to takie ważne? Zasada jest prosta, mało wydajne urządzenie w dużym pomieszczeniu nie będzie oczyszczało powietrza skutecznie i zgodnie z potrzebami.
W przypadku astmatyków i alergików bardzo ważne jest, bu oczyszczacze powietrza posiadały stosowne certyfikaty. Atest PZH to absolutne minimum. Dobrej jakości urządzenia odznaczone zostają również certyfikatami przyznawanymi przez Brittish Allergy Foundation (BAF) i Fundacje Europejskiego Centrum Badania Alergii (ECARF).
Oczyszczacz powietrza dla alergików powinien być również wyposażone w odpowiednio wysokiej jakości filtry, które będą odpowiadały za przechwytywanie wszystkich zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się filtry HEPA H13 i filtry z węgla aktywnego. Skuteczność ich działania wynosi nawet 99,9%.
Dobre urządzenia do oczyszczania powietrza dla astmatyków i alergików powinny mieć również wbudowany jonizator, który będzie zwiększał efektywność działania filtru, wspomagając eliminacje alergenów nie tylko z powietrza, ale również np. z mebli. Dla jeszcze lepszego efektu działania urządzenia i zwiększania komfortu domowników dobrym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania powietrza.
