Skip to main content

Ogrzewanie

Pompy ciepła i fotowoltaika

 
 
Niskotemperaturowa pompa ciepła
- rozwiązanie idealnie do nowych budynków, domów energooszczędnych lub w połączeniu z istniejącym kotłem (opcja biwalentna)

W dobie dzisiejszych możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie jedno- czy wielorodzinnym, mamy do wyboru wiele rozwiązań. Opinie na ten temat są jednoznaczne, o czym świadczy rosnące zapotrzebowanie na ww. instalacje. Bardzo popularnym źródłem pozyskiwania energii stała się fotowoltaika i pompa ciepła, która jest dla tej pierwszej ciekawą alternatywą.

To popularne rozwiązanie może znacznie zmniejszyć nam wysokość rachunków za energię elektryczną, jednak istotne jest, aby dobór odpowiedniej mocy został właściwie obliczony. To od poprawnych obliczeń zależy opłacalność pompy ciepła powietrze woda i fotowoltaiki. Najczęstszym błędem inwestorów jest montaż ogniw fotowoltaicznych o mocy 3-4 kWh, które odpowiadają jedynie potrzebom energii elektrycznej i stanowią około 30% kosztów energii dla całego budynku. Największy koszt utrzymania budynku to ogrzewanie, które może wynosić nawet około 70% ponoszonych wydatków. Planując zatem instalację ogniw fotowoltaicznych, warto tak zaplanować ich moc, aby zrównoważyć energię cieplną energią elektryczną. Pozwoli to zapomnieć o kosztach nośników energii na najbliższe 10 - 15 lat.

Trzeba przyznać, że fotowoltaika i pompa ciepła to tylko niektóre z elementów niezbędnych do obniżenia lub zniwelowania rachunków za energię. Równie ważny jest dobór odpowiednich urządzeń grzewczych, które najlepiej zastosować w połączeniu z tym systemem, tak aby było to, jak najbardziej opłacalne. Na tym etapie planowania istotny jest wybór doświadczonej firmy instalacyjnej, która nie tylko zagwarantuje odpowiedni montaż systemów, ale przede wszystkim będzie profesjonalnym doradcą w tym zakresie.

Obecnie na polskim rynku jest wiele budynków, które wymagają termomodernizacji, gdyż potrzebują dużo energii cieplnej, a ich koszt utrzymania jest relatywnie duży. Co więcej, powstają nowe budynki niskoenergetyczne oraz bardzo popularne staje się budownictwo pasywne. W zależności od tego, w jakim budynku mieszkamy, powinniśmy zastosować odpowiednie źródła energii, aby móc się zbliżyć do niezależności energetycznej.

Dla przykładu omówimy zapotrzebowanie na energię budynków o różnej izolacji cieplnej,
ale o tym samym metrażu np; 150 m2.

  • Starszy budynek po termomodernizacji, spełniający wymóg 80 W na 1 kwadratowy będzie potrzebował 12 000 kWh energii elektrycznej na rok, tylko do ogrzania budynku, jeśli zastosowany zostanie kocioł elektryczny. Dlatego w takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem stanie się zastosowanie pompy ciepła, ponieważ obniży nam rachunek za prąd do około 4 500 kWh rocznie, uzyskując jednocześnie taką samą moc grzewczą, a dodatkowo daje możliwość połączenia z fotowoltaiką.

Natomiast należy pamiętać, że przy zastosowaniu kotła czy też mat grzewczych nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia do montowania instalacji fotowoltaicznej.

  • Nowy budynek niskoenergetyczny przy tym samym metrażu będzie potrzebował 7000 kWh rocznie do ogrzania budynku przy zastosowaniu kotła elektrycznego. Zastępując go pompą ciepła, obniżymy rachunki do 2500 kWh na rok, utrzymując taka sama moc grzewczą.

Musimy też pamiętać, że poza energią cieplną w budynku, potrzebujemy energię elektryczną do takich urządzeń jak pralka, lodówka, podgrzewanie wody użytkowej lub oświetlenie, czyli do tak zwanych codziennych potrzeb. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, które nie tylko zapewniają dostęp do energii elektrycznej, ale też redukują koszty ponoszone na ogrzewanie domu.

Dlatego właśnie istotne jest, aby dom z pompa ciepła i fotowoltaiką posiadał urządzenia, które pobierają mało energii elektrycznej. W konsekwencji będziemy mogli zaplanować instalację fotowoltaiczną o mniejszej mocy, a co za tym idzie, zmniejszy to koszt inwestycji.

  • Budynek pasywny będzie potrzebował najmniej energii cieplnej w porównaniu do wcześniej prezentowanych. Przy wartości 15 kWh na 1 m kwadratowym, ogrzewaniu matami lub czy kotłem elektrycznym zużycie wyniesie około 2250 kWh na rok. Tylko w przypadku domu pasywnego mamy tak niski koszt ogrzewania bez zastosowania pompy ciepła. Pamiętajmy jednak, że pozostają jeszcze inne urządzenia korzystające z energii elektrycznej, zatem i w tym wypadku warto zastanowić się nad montażem fotowoltaiki.

Zestaw pompa ciepła i fotowoltaika w dobrych warunkach uzyskuje więcej niż 1000 kWh rocznie z 1 kW zamontowanej instalacji. Powinniśmy być świadomi, że w okresie zimowym, kiedy grzejemy budynek mamy niższą produkcję energii elektrycznej i większe jej wykorzystanie. W dużym stopniu odzyskujemy nadwyżkę energii z okresu letniego po potrąceniu 20% produkcji w przypadku kiedy, nie przekroczyliśmy 10 kW zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Powyżej tej wartości tracimy dodatkowe 10%.

 

Autor: Robert Grubski
właściciel Eko Technology / www.ekotechnology.pl
Autoryzowany Partner DAIKIN

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?