Skip to main content

Ogrzewnie

Jakie są zalety i wady pomp ciepła?

 

 

Pompy ciepła są uznawane w całej Europie i na świecie jako niskoemisyjne rozwiązanie do zarządzania ogrzewaniem i ciepłą wodą w naszych domach. Według Statista w 2019 r. w Europie zainstalowano około 40 milionów pomp ciepła. Liczby te będą tylko rosnąć, zwłaszcza po uruchomieniu rządowych dotacji wspierających właścicieli domów w dokonaniu zmiany. 

 

Przy podejmowaniu decyzji zawsze warto jest przyjrzeć się pozytywnym i negatywnym aspektom. 

 

Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy pompa ciepła jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, przygotowaliśmy krótką listę kluczowych zalet i wad inwestycji w pompę ciepła.

 

Jakie są wady inwestowania w pompę ciepła?

  • Koszty początkowe: Jednym z istotnych wyzwań związanych z inwestycją w pompę ciepła jest początkowy koszt zakupu i prac instalacyjnych. Średnia cena pompy ciepła różni się w zależności od kraju zamieszkania, podobnie jak rodzaj dostępnej pompy ciepła. Podczas gdy wiele krajów oferuje dotacje, aby pomóc właścicielom domów zrównoważyć koszty początkowe, zawsze należy wziąć pod uwagę, że pompy ciepła mogą wymagać znacznej inwestycji początkowej.

 

  • Badania: Instalacja systemu komfortu w domu, takiego jak pompa ciepła, nie zawsze jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję, należy poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Dzięki badaniom możesz zacząć rozumieć, jaki typ pompy ciepła jest odpowiedni dla Twojego domu. Znalezienie zaufanego sprzedawcy lub instalatora może w tym znacznie pomóc.

 

  • Instalacja: Instalacja pompy ciepła może być czasochłonnym i wymagającym procesem ze względu na wszystkie różne komponenty, które się z nią wiążą. Dobrą wiadomością jest to, że zajmuje się tym głównie instalator, ale nadal może to mieć wpływ na harmonogram i oczywiście budżet. Instalator będzie musiał poinformować Cię o tym, gdzie zostanie umieszczona pompa ciepła i jak zostanie podłączona do istniejących emiterów. Jeśli Twój dom jest starszą nieruchomością, może doradzić Ci, czy jest wystarczająco izolowany i jakie dodatkowe prace mogą być potrzebne, aby jak najlepiej wykorzystać pompę ciepła.

Jakie są zalety inwestycji w pompę ciepła? 
 

  • Niższe rachunki za energię: Pompy ciepła zazwyczaj działają w stosunku 30% energii elektrycznej i 70% odnawialnych źródeł energii. Każdy kilowat energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła generuje od 3 do 4 kilowatów odnawialnego ciepła z powietrza, co stanowi około 300-400% wydajności. To właśnie tutaj właściciele domów zazwyczaj uzyskują największy zwrot z inwestycji. W połączeniu z innymi źródłami odnawialnymi, takimi jak fotowoltaika, wydajność jest jeszcze wyższa, a rachunki jeszcze niższe. 

 

  • Wpływ na środowisko: Największy nacisk na przejście na pompy ciepła wynika z potrzeby przejścia na bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy. Jak wspomniano, pompy ciepła działają głównie w oparciu o energię odnawialną, a zatem zużywają mniej energii elektrycznej i nie wytwarzają żadnych lokalnych emisji, a być może nawet żadnych emisji (w zależności od źródeł energii elektrycznej), co czyni je zasadniczo mniej szkodliwymi dla środowiska niż starsze systemy wykorzystujące paliwa kopalne.

 

  • Zwrot z inwestycji: Jeśli weźmie się pod uwagę niższe koszty energii, dotacje rządowe, a także mniejsze wymagania konserwacyjne (pompy ciepła wymagają tylko ogólnej kontroli konserwacyjnej raz w roku), pompy ciepła oferują znacznie większy zwrot z inwestycji niż system ogrzewania węglowego lub elektrycznego. Co więcej, instalacja pompy ciepła może często zwiększyć wartość nieruchomości, zapewniając większy zwrot, jeśli kiedykolwiek rozważysz sprzedaż domu. 

 

  • Kompleksowe rozwiązanie: Pomijając względy finansowe, środowiskowe i rządowe, pompy ciepła są wszechstronnym rozwiązaniem dla potrzeb ogrzewania, ciepłej wody lub chłodzenia każdego domu, niezależnie od tego, czy jest to dom wolnostojący, dom szeregowy czy mieszkanie. Pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby być "pośrednikiem" dla wszystkich Twoich potrzeb, zapewniając ciepłą wodę i ogrzewanie, a nawet chłodzenie, kiedykolwiek tego potrzebujesz. Ponadto większością pomp ciepła można obecnie zarządzać za pomocą aplikacji, więc bez względu na to, gdzie jesteś, zawsze możesz zachować kontrolę.

Nie ma wątpliwości, że inwestycja w pompę ciepła to poważna decyzja, której nie można podejmować lekkomyślnie, ale posiadając wiedzę o zaletach i wadach, możesz sobie to ułatwić.

Dowiedz się więcej o pompach ciepła, czym są, jak działają i jaki typ pompy ciepła jest odpowiedni dla Twojego domu, odwiedzając stronę -> Pompy ciepła Daikin Altherma - Efektywna i ekonomiczna, japońska pompa ciepła | Daikin

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?