Skip to main content

Klimatyzacja

Jakie są zasady montażu klimatyzacji w budynku wielorodzinnym?

 
 

Daikin Stylish

Daikin Perfera

Daikin Sensira +

Klimatyzacja Ururu Sarara

Daikin Ururu Sarara

Klimatyzacja bardzo dobrze sprawdza się w budynkach wielorodzinnych. Należy jednak pamiętać o tym, że jej założenie musi być poprzedzone konsultacją ze wspólnotą czy administratorem budynku. To bardzo ważne, gdyż w ten sposób można uzyskać zalecenia dotyczące jej montażu oraz uniknąć późniejszych kłopotów. Jak zamontować klimatyzację? Z tym zadaniem warto zgłosić się do profesjonalne firmy świadczącej tego typu usługi.

Dobrze wybrane

Zanim montaż klimatyzacji w mieszkaniu zostanie rozpoczęty, należy się zastanowić nad tym, które pomieszczenia mają zostać ochłodzone. Wówczas firma instalacyjna będzie mogła zweryfikować możliwości montażowe i dobrać odpowiednie urządzenia.

Aby klimatyzacja była funkcjonalna, bardzo ważne jest dopasowanie jej wydajności, wymiarów jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, wyposażenia oraz estetyki do potrzeb mieszkańców.

Montaż klimatyzatora w bloku wymaga również wykonania odpowiednich instalacji, czyli freonowej, sterującej, skroplinowej oraz zasilającej. Freonowa jest prowadzona w rurkach miedzianych w izolacji, sterująca potrzebuje przewodu łączącego pracę jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, skroplinowa to rurki odprowadzające skropliny na zewnątrz oraz zasilająca do agregatów zewnętrznych Daikin.

Kto wydaje zezwolenia?

Instalacja klimatyzacji w budynku wielorodzinnym wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. W tym celu warto skontaktować się z zarządem wspólnoty mieszkaniowej lub administracją. W większości przypadków będą w posiadaniu odpowiednich formularzy, które przed instalacją klimatyzacji należy wypełnić.

Zanim zostanie przeprowadzony montaż jednostki zewnętrznej, właściciel mieszkania, w którym ma się znaleźć klimatyzacja, przy wypełnianiu formularza musi uwzględnić następujące dane

•      model i typ urządzenia,

•      wymiary i waga jednostki zewnętrznej,

•      źródło zasilania klimatyzatora,

•      elektryczna moc klimatyzatora [kW],

•      poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej [dB].

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga również dostosowania się do wytycznych dotyczących skroplin. W lokalach w stanie deweloperskim odprowadza się je najczęściej do kanalizacji należącej lokalu. Natomiast w mieszkaniach już wykończonych do dowolnego zbiornika.

Zadbajmy o ciszę

Założenie klimatyzacji to niewątpliwie duża wygoda, jednak warto zadbać o to, by jej posiadanie nie było uciążliwe. W tym celu należy sprawdzić, jak głośno pracuje jednostka zewnętrzna, która nie powinna być uciążliwa dla otoczenia (głośność nie powinna przekraczać 46 dB). Dodatkowo należy zadbać o montaż agregatu na wspornikach, które będą amortyzowały drgania w czasie pracy urządzenia.

Gdzie można zamontować klimatyzację?

W przypadku budynków wielorodzinnych najczęściej stosowany jest montaż klimatyzacji na balkonie, bardzo rzadko zdarza się, że jednostka zewnętrzna umieszczona jest na dachu czy na ścianie budynku.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?