
Klimatyzacja bardzo dobrze sprawdza się w budynkach wielorodzinnych. Należy jednak pamiętać o tym, że jej założenie musi być poprzedzone konsultacją ze wspólnotą czy administratorem budynku. To bardzo ważne, gdyż w ten sposób można uzyskać zalecenia dotyczące jej montażu oraz uniknąć późniejszych kłopotów. Jak zamontować klimatyzację? Z tym zadaniem warto zgłosić się do profesjonalne firmy świadczącej tego typu usługi.
Dobrze wybrane
Zanim montaż klimatyzacji w mieszkaniu zostanie rozpoczęty, należy się zastanowić nad tym, które pomieszczenia mają zostać ochłodzone. Wówczas firma instalacyjna będzie mogła zweryfikować możliwości montażowe i dobrać odpowiednie urządzenia.
Aby klimatyzacja była funkcjonalna, bardzo ważne jest dopasowanie jej wydajności, wymiarów jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, wyposażenia oraz estetyki do potrzeb mieszkańców.
Montaż klimatyzatora w bloku wymaga również wykonania odpowiednich instalacji, czyli freonowej, sterującej, skroplinowej oraz zasilającej. Freonowa jest prowadzona w rurkach miedzianych w izolacji, sterująca potrzebuje przewodu łączącego pracę jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, skroplinowa to rurki odprowadzające skropliny na zewnątrz oraz zasilająca do agregatów zewnętrznych Daikin.
Kto wydaje zezwolenia?
Instalacja klimatyzacji w budynku wielorodzinnym wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. W tym celu warto skontaktować się z zarządem wspólnoty mieszkaniowej lub administracją. W większości przypadków będą w posiadaniu odpowiednich formularzy, które przed instalacją klimatyzacji należy wypełnić.
Zanim zostanie przeprowadzony montaż jednostki zewnętrznej, właściciel mieszkania, w którym ma się znaleźć klimatyzacja, przy wypełnianiu formularza musi uwzględnić następujące dane
• model i typ urządzenia,
• wymiary i waga jednostki zewnętrznej,
• źródło zasilania klimatyzatora,
• elektryczna moc klimatyzatora [kW],
• poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej [dB].
Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga również dostosowania się do wytycznych dotyczących skroplin. W lokalach w stanie deweloperskim odprowadza się je najczęściej do kanalizacji należącej lokalu. Natomiast w mieszkaniach już wykończonych do dowolnego zbiornika.
Zadbajmy o ciszę
Założenie klimatyzacji to niewątpliwie duża wygoda, jednak warto zadbać o to, by jej posiadanie nie było uciążliwe. W tym celu należy sprawdzić, jak głośno pracuje jednostka zewnętrzna, która nie powinna być uciążliwa dla otoczenia (głośność nie powinna przekraczać 46 dB). Dodatkowo należy zadbać o montaż agregatu na wspornikach, które będą amortyzowały drgania w czasie pracy urządzenia.
Gdzie można zamontować klimatyzację?
W przypadku budynków wielorodzinnych najczęściej stosowany jest montaż klimatyzacji na balkonie, bardzo rzadko zdarza się, że jednostka zewnętrzna umieszczona jest na dachu czy na ścianie budynku.
