Skip to main content

Inwestycje

Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce

Materiały prasowe, Lipiec 2022

Bruksela, 7 lipca, 2022 r. - Firma Daikin Europe N.V. ogłosiła, że zainwestuje 300 milionów euro w budowę nowej fabryki w Łodzi, która będzie pierwszą bazą produkcyjną Daikin w Polsce. Nowa fabryka będzie produkować pompy ciepła dla budynków mieszkalnych i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku, obok istniejących europejskich baz produkcyjnych w Belgii, Czechach i Niemczech. Inwestycja ta stanowi uzupełnienie 840 milionów euro określonych w ogłoszonym w zeszłym roku planie zarządzania strategicznego FUSION 25 firmy Daikin Europe oraz nowych inwestycji w istniejących fabrykach. Dzięki temu łączna kwota inwestycji Daikin Europe do roku 2025 wyniesie ponad 1,2 mld euro.

 

Daikin uważa Europę za region o najwyższym priorytecie dla rozszerzenia działalności w zakresie ogrzewania pompami ciepła w ramach programu FUSION 25. Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe – Jako wiodąca firma na europejskim rynku ogrzewania pompami ciepła Daikin pragnie ułatwić społeczeństwu przejście z kotłów zasilanych paliwami kopalnymi na pompy ciepła. W tym celu wzmocniliśmy nasze możliwości w zakresie rozwoju produktów i usług, a teraz podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowej fabryki w Polsce. Fabryka ta będzie miała największą w Grupie Daikin Europe zdolność produkcyjną pod względem produkcji pomp ciepła. Dzięki tej inwestycji chcemy zostać liderem tej branży w każdym z głównych krajów europejskich.

 

 

Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe
Hiromitsu Iwasaki, Wiceprezes Daikin Europe
Patrick Crombez, Kierownik Działu Produktów Grzewczych i Energii Odnawialnej Daikin Europe

Hiromitsu Iwasaki, Wiceprezes Daikin Europe, dodaje – Zwiększamy moce produkcyjne poprzez inwestycje kapitałowe i wzrost zatrudnienia w naszych istniejących fabrykach pomp ciepła w Europie. Decyzja o utworzeniu tej całkowicie nowej fabryki w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie. Polska jest krajem o dużej liczbie wykwalifikowanych pracowników, a w nowej fabryce do 2025 r. zatrudnienie znajdzie 1000 osób. Nasze działania pozwolą nam do 2025 roku wyprodukować czterokrotnie więcej pomp ciepła niż dotychczas i stworzyć system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na szybko rozwijający się rynek. Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię bliskości, co oznacza, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europie.

 

W ciągu ostatniej dekady europejski rynek pomp ciepła rozwijał się w szybkim tempie, osiągając w 2021 r. ponad 1 milion urządzeń sprzedawanych rocznie. Patrick Crombez, Kierownik Działu Produktów Grzewczych i Energii Odnawialnej Daikin Europe  Dzięki Zielonemu Ładowi UE przywódcy europejscy określili jasną drogę, która pozwoli Europie stać się kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 roku. Kolejny pakiet „Fit for 55”, a także najnowszy plan REPowerEU zwiększają tempo działań mających na celu zmniejszenie emisji i zależności od paliw kopalnych w Europie. W najbliższych latach spodziewamy się znacznego zwiększenia popytu na pompy ciepła, jako że odgrywają one kluczową rolę w realizacji proekologicznych ambicji Unii Europejskiej. Oczekuje się, że do 2025 roku każdego roku będzie instalowanych co najmniej 3 miliony urządzeń grzewczych z pompami ciepła, co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie około 30%. Oczywiście w Daikin chcemy potwierdzić swoją wiodącą pozycję poprzez inwestowanie w przyszłość.

 

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Daikin Altherma, Copyrights Daikin Europe
Projekt nowej fabryki Daikin w Polsce, Copyrights Daikin Europe
Produkcja pomp ciepła w fabryce Daikinw w Ostend, Belgium, Copyrights Daikin Europe

O Daikin

Powietrze jest niezbędne dla naszego istnienia. Misją firmy Daikin zawsze było sprawienie, że powietrze, którym oddychamy i w którym żyjemy, jest tak dobre, jak tylko to możliwe. Nasze innowacyjne produkty i rozwiązania mają na celu poprawę zdrowia i samopoczucia ludzi oraz zmniejszenie negatywnego wpływu ogrzewania i chłodzenia na środowisko. Firma Daikin dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w całym łańcuchu wartości i w pełnym cyklu życia swoich produktów i rozwiązań Do roku 2050.

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroki asortyment urządzeń, jak również dostosowane do potrzeb rozwiązania dla budynków mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Obecnie Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 65 podmiotach. Firma posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii, w Ostendzie. Firma została założona w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.  

Dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i chłodnictwa

Daikin Europe może polegać na silnej sieci instalatorów i partnerów w swoich regionach dzięki prawie 50-letniemu rozwojowi działalności w zakresie innowacyjnych i energooszczędnych systemów klimatyzacji.

Daikin Europe jest również liderem rynku pomp ciepła w Europie i jest dobrze znanym producentem hydronicznych pomp ciepła Daikin Altherma do prywatnych zastosowań grzewczych, których pionierem był w 2006 roku. Przy wysokim zapotrzebowaniu na ogrzewanie niskoemisyjne w Europie, pompy ciepła są produkowane w belgijskich, czeskich i niemieckich fabrykach.

W ostatnich latach Daikin Europe dodał kompleksowe rozwiązania dla łańcucha chłodniczego do swoich linii biznesowych. Oprócz własnych innowacji w sektorze chłodniczym, firma poszerzyła swoje portfolio i sieć na drodze kilku przejęć. W 2016 roku Daikin Europe N.V. nabył Zanotti, włoskiego producenta chłodnictwa przemysłowego i transportowego. W 2017 r. do grupy włączony został Hubbard (Wielka Brytania), a wkrótce potem Tewis Smart Systems (Hiszpania). Najnowszym przejęciem mającym na celu wzmocnienie całej linii detalicznej sieci chłodniczej była globalna grupa chłodnicza AHT Cooling Systems GmbH z siedzibą w Austrii. 

Daikin Industries Ltd. 

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i w roku finansowym 2021 (1 kwietnia 2021 - 31 marca 2022) osiągnęła sprzedaż na poziomie 23,7 mld euro. Firma jest światowym liderem na rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji, a także filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem klimatyzacji na świecie, który opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronikę we własnym zakresie. 

Więcej informacji na stronie www.daikin.eu i www.daikin.com

Daikin Europe N.V. Kontakt dla mediów

Sofie Sap - Corporate Communication Manager 

(Dutch/French/English TEL: +32 472 580 482  Mail: sap.s@daikineurope.com

Daisuke Kakinaga - Corporate Communication Manager 
(Japanese/English TEL: +32 465 462 321  Mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?