Skip to main content

Informacja prasowa

Daikin Europe ogłasza 20 % wzrost obrotowy w związku z wysokim zapotrzebowaniem na niskoemisyje rozwiązania grzewcze

Informacja prasowa, Maj 2023

Daikin Europe ogłosiła wyniki finansowee za rok podatkowy 2022, kończący się 31 marca 2023. Dzięki dużemu popytowi na niskoemisyjne rozwiązania grzewcze i chłodzące, Daikin odnotowuje wzrost obrotów o 20% w regionie EMEA, który obecnie wynosi 5,2 miliarda euro, najlepszy wynik firmy w historii. Jako spółka zależna Daikin Central Europe z siedzibą w Wiedniu znacząco przyczyniła się do tego sukcesu, osiągając rekordową sprzedaż na 16 rynkach w regionie Europy Środkowej.

 

Masatsugu Minaka
Masatsugu Minaka, prezes zarządu Daikin Europe N.V. 

Wiedeń, Bruksela, maj 2023 r. – Daikin Europe jest liderem rynku w branży klimatyzacji, ogrzewania, wentylacji i chłodnictwa (HVAC&R) w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce (EMEA).

 

W roku podatkowym 2022 odnotowujemy znaczny wzrost sprzedaży w regionie EMEA, przekraczając ambitne cele naszego 5-letniego strategicznego planu Fusion25. Nasze niskoemisyjne innowacje w zakresie ogrzewania i chłodzenia, opracowane w regionie EMEA i dla regionu EMEA, przyczyniają się do transformacji energetycznej regionu — mówi Masatsugu Minaka, prezes zarządu Daikin Europe N.V. i starszy dyrektor generalny Daikin Industries Ltd.

Pomimo ciągłych globalnych wyzwań, w tym ciągłych niedoborów komponentów, zakłóceń w łańcuchach dostaw, kryzysu energetycznego w Europie z rekordowo wysokimi cenami gazu, wysoką inflacją i niższą siłą nabywczą, byliśmy w stanie z powodzeniem kontynuować naszą trajektorię wzrostu w regionie Europy Środkowej — mówi Carl Lievens, dyrektor zarządzający Daikin Central Europe z siedzibą w Wiedniu.

Carl Lievens
Carl Lievens, Dyrektor zarządzający Daikin Central Europe

Ugruntowana pozycja lidera rynku

W segmencie mieszkaniowym Daikin umocnił swoją wiodącą pozycję na rynku. Popyt na ogrzewanie z pompą ciepła na rynku europejskim rósł szybciej niż kiedykolwiek – o ponad 40% w porównaniu z 2021 r., co jest konsekwencją działań UE mających na celu dekarbonizację europejskich zasobów budowlanych i przyspieszenie uniezależnienia się od paliw kopalnych. Dzięki inwestycjom w europejskie moce produkcyjne Daikin zdobył dodatkowy udział w rynku szybciej niż konkurencja.

 

Wzrost sprzedaży w segmencie ogrzewania mieszkaniowego był napędzany głównie systemami grzewczymi pomp ciepła powietrze-woda firmy Daikin (Daikin Altherma). Od wielu lat są one popularne w nowych budynkach mieszkalnych, a teraz weszły również na rynek renowacji jako pełnoprawna alternatywa dla wszystkich typów systemów grzewczych na paliwa kopalne.

 

Innym powodem jest rosnąca popularność stosowania dzielonych systemów klimatyzacyjnych Daikin jako energooszczędnych rozwiązań grzewczych. Jednostki te to pompy ciepła powietrze-powietrze, które zapewniają zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie.

 

Takayuki Kamekawa, wiceprezes ds. sprzedaży Daikin Europe

 

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na pompy ciepła, nasza organizacja zajmująca się zaopatrzeniem i produkcją była w stanie zwiększyć produkcję ponad początkowe plany, pomimo trudnego i nieregularnego pozyskiwania komponentów. W rezultacie osiągnęliśmy ponad 150% wzrost obrotów w segmencie ogrzewania pompami ciepła w porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym — wyjaśnia Takayuki Kamekawa, wiceprezes ds. sprzedaży Daikin Europe.

 

W segmencie komercyjnym europejski rynek post-Covid nadal wykazywał niestabilność w inwestycjach branży retail i hotelarskiej. Najsilniejszym atutem Daikin okazała się dobrze przygotowana oferta do lekkich zastosowań komercyjnych, takich jak małe centra danych i magazyny, oraz dobra dostępność dużych serii komercyjnych VRV.

 

W segmencie chłodnictwa niski popyt ze strony sieci sklepów spożywczych miał negatywny wpływ na wyniki spółki zależnej Daikin Europe AHT. Podjęto kluczowe działania w celu złagodzenia tego efektu poprzez rozwijanie zróżnicowanych i zintegrowanych ofert.

 

Daikin kontynuował również wzmacnianie swoich możliwości serwisowych. W 2022 roku jej włoska spółka zależna przejęła Landi S.p.A, dostawcę usług technicznych, witając 50 nowych pracowników w regionie Lombardia we Włoszech. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej w 2023 r. zostanie obsadzonych ponad 50 nowych stanowisk techników serwisowych. Ponadto Daikin Central Europe rozbudowuje swoje zespoły inżynieryjne i projektowe, aby dostarczać szeroką gamę rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, chłodzenia i usług dostosowanych do kluczowych klientów w segmentach wertykalnych, takich jak handel detaliczny żywnością, przetwórstwo spożywcze, hotele, restauracje, kawiarnie, biura, szkoły, szpitale, logistyka i aplikacje transportowe.

Inwestowanie w nowe fabryki i istniejące zakłady produkcyjne

W 2022 roku Daikin Europe kontynuowała inwestycje w Europie i regionie EMEA zgodnie ze swoją strategią bliskości. Daikin postrzega ten strategiczny kierunek jako ważny powód, dla którego może odeprzeć najbardziej niekorzystne skutki problemów związanych z globalnym łańcuchem dostaw. W poprzednim roku Daikin Europe ogłosił:

 

Inwestycje o wartości ponad 90 milionów euro w celu rozszerzenia działalności w fabrykach pomp ciepła w Belgii, Niemczech, Czechach i Turcji.

 

Inwestycja 300 mln euro w nową fabrykę domowych pomp ciepła w Polsce. Nowa fabryka, której zakończenie zaplanowano na kwiecień 2024 r., rozpocznie działalność w lipcu 2024 r.

 

Otwarcie pierwszej fabryki w Królestwie Arabii Saudyjskiej, drugiej po Dubaju fabryki Daikin Europe na Bliskim Wschodzie. Produkuje centrale wentylacyjne oraz energooszczędne urządzenia niezbędne do wielkopowierzchniowych rozwiązań klimatyzacyjnych.

Wim De Schacht
Wim De Schacht, wiceprezes ds. rozwiąń serwisowych i spraw korporacyjnych Daikin Europe N.V.

Rosnąca siła robocza Daikin

Silny wzrost w 2022 r. przekracza ambicje określone w pięcioletnim strategicznym planie Fusion25 firmy Daikin Europe. Aby nadążyć za ambitną trajektorią wzrostu, grupa Daikin Europe powitała w zeszłym roku podatkowym ponad 1200 nowych pracowników w całej swojej organizacji EMEA, zwiększając w ten sposób swoją siłę roboczą o około 10%. Firma nadal wzmacnia wszystkie swoje funkcje i planuje zatrudnić 7 000 osób przed 2030 r., prawie podwajając swoją obecną pulę talentów z 13 710 do 20 000 pracowników w regionie EMEA.

Daikin Central Europe z siedzibą w Wiedniu to szybko rozwijający się region obejmujący 16 rynków. W 2022 roku zatrudnienie liczyło 700 pracowników, aw 2023 roku obsadzonych zostanie około 250 nowych stanowisk. „Oznacza to również, że musimy przekształcić organizację. Robiąc to, podążamy za podejściem do zarządzania skoncentrowanym na ludziach i obecnie inwestujemy w inicjatywy, takie jak rozwój przywództwa dla kadry kierowniczej na różnych poziomach i na różnych funkcjach z dostosowanym programem nauczania Daikin Central Europe Leadership Curriculum.

 

Dzięki Daikin Service Games 2023 wzbudzamy zainteresowanie młodych i doświadczonych profesjonalistów obiecującą karierą jako technik serwisowy w naszej zorientowanej na przyszłość branży”, zauważa Lievens, który jest również certyfikowanym menedżerem transformacji systemowej.

Toshitaka Tsubouchi
Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe

Zbliżająca się 50. rocznica: trwający dekadę nieprzerwany wzrost w regionie EMEA

W październiku 2023 roku grupa Daikin Europe będzie obchodzić swoje 50-lecie. Jako lider rynku zawsze działaliśmy zgodnie z naszym obowiązkiem stawiania potrzeb naszych społeczności, klientów i pracowników na pierwszym miejscu. Jesteśmy dumni, że to podejście zaowocowało nieprzerwanym trwającym dekadę wzrostem w regionie EMEApodsumowuje Toshitaka Tsubouchi, prezes Daikin Europe.

 

 

 

Prawa autorskie do zdjęć: Daikin Europe


Daikin Industries Ltd.

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i osiągnęła sprzedaż na poziomie około 23,7 miliarda euro w roku podatkowym 2021 (21 kwietnia – 22 marca). Firma jest światowym liderem na rynku pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych oraz filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem klimatyzacji na świecie, który samodzielnie opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronika.

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, i oczyszczania powietrza. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę urządzeń, a także rozwiązania szyte na miarę dla celów mieszkaniowych, handlowych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Do tej pory Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 59 skonsolidowanych spółkach zależnych. Posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii w Ostendzie. Firma powstała w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

Daikin Airconditioning Central Europe

Daikin Air conditioning Central Europe została założona w 1999 roku z siedzibą w Wiedniu, Austria, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Portfolio firmy obejmuje produkty i rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Ponad 560 pracowników i 2500 partnerów odpowiada za sprzedaż i serwis w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Kosowo, Czarnogóra, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia). Dzięki aplikacji Your Daikin World w siedzibie głównej w Wiedniu, branża HVAC-R i sektor budowlany mają dostęp do nowoczesnego centrum doświadczeń do współtworzenia dostosowanych do potrzeb rozwiązań dla hoteli, sklepów, biur lub dużych zastosowań komercyjnych. Obejmuje również jedno z 9 ośrodków szkoleniowych w regionie Daikin Central Europe.

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

Daikin Airconditioning Poland Sp.z o.o. została założona w 2001 roku z siedziba biura głównego w warszawie, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Prowadzi dystrybyjcje, doradztwo i serwis wszystkich urządzen oferowanych przez grupe Daikin na terenie polski. Oferuje Efektywne energetycznie i zaawansowane technologicznie rozwiazania do ogrzewania, klimatyzacji, chłoddzenia zarówno w obiektach komercyjnych, przemysłowych jak i w budownictwie indywidualnym. Posiada szereg biur regionalnych w całej polsce oraz oferuje swoje produkty i usługi poprzez siec autoryzowanych Partnerów w całym kraju.

 

Kontakt dla mediów

Sofie Sap - Corporate Communication Manager

(Dutch/French/English)

tel: +32 472 580 482

mail: sap.s@daikineurope.com

Daisuke Kakinaga - Corporate Communication Manager

(Japanese/English)

tel: +32 465 462 321

mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com

 

Agnieszka PIóro
Koordynator działu marketingu Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

tel.: +48 691 89 22 80
mail: pioro.a@daikin.pl
Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiakow 36
02-255 Warszawa
Polska

Powiązane treści

 • ISH 2023

  Daikin expects the hydronic heat pump market to grow to 10 million by 2023

  Brussels, March 2023 – At ISH 2023, Daikin shows that its growth story will continue: The market leader in this segment will launch the new Daikin Altherma 4 in 2024 and will upscale its production capacity continuously in the coming years. The group has a strong local anchorage in Europe, with further expansion of local production capacity and an investment in a new manufacturing site in Poland, which will become its largest in Europe. #pr2235
 • Daikin Europe expands heat pump manufacturing capacity in the Czech Republic

  Brussels, October 2022 – Daikin Europe N.V. has announced a 50 million Euro investment in its heat pump factory in Brno, in the Czech Republic. It will further boost the company’s European manufacturing capacity to meet growing demand for sustainable heating solutions and contribute to the much needed energy transition. The five-fold increase in production capacity by 2025 aims to meet the growing demand for heat pumps on the European market. Daikin Europe’s latest investment in Daikin Device Czech Republic will create at least 500 new jobs in the region of Brno, to be filled before 2025. #pr2225
 • Daikin Europe invests €300 million in new Polish heat pump heating factory

  Brussels (Belgium), Łódź (Poland) July, 2022 – Daikin Europe N.V. has announced it will invest 300 million Euro to establish a new factory in Łódź, Poland, which will be Daikin’s first production base in the country. The new factory will manufacture residential heat pump units and start operations in July 2024, in addition to the existing European production bases in Belgium, the Czech Republic and Germany. This investments come on top of the 840 million Euro set out in Daikin Europe’s strategic management plan Fusion25, announced last year, and new investments in existing factories. This brings Daikin Europe’s total investment amount to over 1.2 billion Euro by 2025. #pr2216

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?