Skip to main content

Wentylowanie, wietrzenie, oczyszczanie. Jaka jest różnica?

Wentylowanie, wietrzenie, oczyszczanie

różnica pomiędzy wentylowaniem, wietrzeniem, oczyszczaniem powietrza

Jak zadbać o zdrowe powietrze w domu? Czy lepiej jest wentylować, wietrzyć czy oczyszczać powietrze? I jaka jest różnica między tymi różnymi podejściami? Pozwól, aby firma Daikin to wyjaśniła.

Wentylowanie, wietrzenie i oczyszczanie

Dom jest miejscem, w którym codzienne czynności są równie liczne, jak różnorodne. Tam gotujemy, pierzemy, śpimy, oddychamy. To tam żyjemy! Często jednak zapominamy, że wszystkie te czynności zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniach naszego domu. Badania naukowe wykazują nawet, że powietrze, którym oddychamy w domu, jest w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Wynik? Chorujemy na alergie, jesteśmy zmęczeni i cierpimy na wiele innych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio uzupełniać powietrze w naszych domach. No dobrze, ale jak to zrobić? Czy lepiej jest wentylować nasze domy, wietrzyć je czy oczyszczać powietrze? I jaka jest różnica między tymi metodami? Nie wpadaj w panikę, Daikin może odpowiedzieć na Twoje pytania.

W żadnym razie to nie jest to samo!!

Czasowniki „wentylować”, „wietrzyć” i „oczyszczać” nie są synonimami, jeśli chodzi o uzupełnianie powietrza w pomieszczeniach Twojego domu. Opisują one trzy sposoby odświeżania powietrza, ale są między nimi subtelne różnice:

  • Wentylacja: Wentylacja budynku mieszkalnego jest procesem ciągłym, który odbywa się w dzień i w nocy. Dzięki zastosowaniu systemu wentylacji zużyte powietrze z pomieszczeń jest usuwane z domu i zastępowane świeżym, zdrowym powietrzem. Wentylacja domu umożliwia pozbycie się alergenów, wilgoci i drobnoustrojów obecnych w powietrzu.
  • Wietrzenie: wietrzenie to tymczasowe działanie polegające na wytworzeniu strumienia powietrza wewnątrz domu. Kiedy otworzysz okna i/lub drzwi, następuje usuwanie nieświeżego powietrza i unoszeniem z nim szkodliwych substancje, które zawiera.
  • Oczyszczanie: do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniach domu potrzebny jest oczyszczacz powietrza. To elektryczne urządzenie usuwa z pomieszczenia, w którym jest zainstalowane, nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje, często powodujące alergie. Dzięki technologii Streamer do zużytego powietrza wprowadzane są jony i przekształcają one szkodliwe substancje w białka, które są następnie eliminowane procesie utleniania.

Która z tych metod jest najlepsza?

Kiedy stwierdzimy, że w pomieszczeniu brakuje tlenu lub czuć zapach stęchlizny, zazwyczaj otwieramy okno, myśląc, że w ten sposób powietrze zostanie odpowiednio uzupełnione. Jest to jednak dalekie od prawdy, zwłaszcza w nowych budynkach i niedawno wyremontowanych domach, gdzie poziom izolacji jest bardzo wysoki. Aby rozwiązać ten problem i zapewnić skuteczne uzupełnianie powietrza w pomieszczeniach, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest prawidłowa wentylacja domu. Do tego niezbędny jest system wentylacji! Wszystkie systemy wentylacji firmy Daikin stosują również odzysk ciepła, tak że świeże powietrze wprowadzane do domu, jest zawsze ciepłe, w przeciwieństwie do powietrza, które dostaje się przez otwarte drzwi lub okno. Nie ma więc potrzeby podwyższania temperatury podczas wietrzenia pomieszczenia i martwienia się o kolejny rachunek za energię.

Czy chcesz mieć pewność, że oddychasz najczystszym powietrzem? Dlatego zaleca się połączenie systemu wentylacji z oczyszczaczem powietrza. Urządzenie zapewnia możliwie najlepsze samopoczucie i oczyszcza duże ilości powietrza, nie emitując przy tym żadnego hałasu. Firma Daikin oferuje nawet urządzenia łączące funkcje oczyszczania i nawilżania powietrza, zapewniając, że użytkownik oddycha powietrzem o idealnym poziomie wilgotności.

Kiedy należy wietrzyć dom?

W zasadzie, zainstalowanie systemu wentylacji i/lub oczyszczacza powietrza uwalnia od konieczności wietrzenia domu, ale w niektórych przypadkach dodatkowy dopływ świeżego powietrza nadal może być przydatny:

  • Jeśli w domu używano właśnie farby, kleju lub innych środków chemicznych.
  • Codziennie rano, po wstaniu z łóżka.
  • Gdy organizujesz przyjęcia, na których jest dużo osób.

W tych nielicznych przypadkach wietrzenie domu przez kwadrans jest więcej niż wystarczające. Pozostawienie otwartych drzwi i okien na dłużej może spowodować wychłodzenie ścian domu, co wymagałoby dłuższego czasu na ich ponowne ogrzanie (i wiąże się z większymi kosztami). Nie zapomnij wyłączyć ogrzewania podczas wietrzenia domu, aby oszczędzić środowisko i pieniądze na rachunkach za energię.

Czy Ty również chcesz cieszyć się przyjemnym klimatem w pomieszczeniach i świeżym, zdrowym powietrzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji o naszych systemach wentylacji i oczyszczaczach powietrza.

Powiązane pozycje

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?