Skip to main content

Określanie idealnej temperatury dla swojego domu

Utrzymywanie przytulności domu w okresie zimowym bez ustawicznego regulowania temperatury w pomieszczeniach może być trudne, zwłaszcza w przypadku starych domów z przeciągami. Jeżeli masz system ogrzewania lub klimatyzator z odwróconym cyklem, sztuką jest znalezienie idealnego ustawienia – takiego, które zapewni komfort bez załamania budżetu.

Jest taka magiczna wartość?

Najczęściej zalecaną wartością ustawienia jest około 21-22°C, jako idealna i najzdrowsza temperatura dla przebywania w domu, przez cały rok. Jednak dla poszczególnych osób może być zmiennne – cieplejsze otoczenie może być wskazane dla małych dzieci, osób starszych oraz chorujących. Innym osobom może być gorąco przez cały czas i uważają „normalne” temperatury za zbyt wysokie.

Tak więc wypracowując „idealną” temperaturę dla zapewnienia komfortu w domu, należy zapytać najpierw inne osoby żyjące pod tym samym dachem, jak ciepło powinno być z domu i potem znaleźć „złoty środek”, który będzie odpowiadał wszystkim.

Co, jeśli jest zbyt ciepło?

Otoczenie w jakim żyjemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie – i kiedy jest zbyt ciepło, często okazuje się, że gorzej zasypiamy. Dzieci są szczególnie wrażliwe na temperaturę w pomieszczeniach – i dla niektórych zbyt ciepły (i domyślnie zbyt suchy) dom będzie powodował trudności oddychania, prowadzące do bardziej poważnych problemów z układem oddechowym.

Starsi ludzie są także bardziej podatni na dolegliwości związane ze zbyt ciepłym pomieszczeniem i uważa się, że przegrzewanie nocą jest czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu poważnych problemów, takich jak atak serca, udar i astma.

Przegrzewanie ma oczywiście także konsekwencje ekonomiczne. Nawet dla tych, którzy nie przejmują się pieniędzmi, zużywanie cennych zasobów na ogrzewanie, jakiego nie potrzebują, byłoby nierozsądne.

Co, jeśli jest zbyt zimno?

Niektórzy z nas mogą znać osoby, które lubią powiedzieć innym „opatul się’ zamiast skorzystać z ogrzewania – i to jest oszczędne podejście do życia.

Innym czynnikiem jest tutaj komfort. Zbyt niska temperatura może również powodować trudności z zasypianiem, a także ze skoncentrowaniem się na nauce lub pracy. Trzeba o tym pamiętać, jeżeli mieszkasz razem z kimś, kto jest studentem lub pracuje z domu.

Przebywanie w zbyt zimnym otoczeniu może także prowadzić do bólu mięśni i zmęczenia, ponieważ ciało nie może odpocząć, kiedy musi ustawicznie przezwyciężać zimno. Zimna pogoda może spowodować również wzrost apetytu, więc może wystąpić skłonność do przejadania się w celu utrzymania ciepła. To może dlatego tak wiele osób z stara się nas zrzucić z siebie te „zimowe kilogramy”, kiedy wokół szaleje wiosna!

Po czym poznajemy, że temperatura jest właściwa?

Jak omówiliśmy to powyżej, „właściwa” temperatura będzie zależeć od Twojego gospodarstwa domowego. Instalując klimatyzator wysokiej jakości z odwróconym cyklem, wykonujesz jeden krok postępu, lecz dobrze jest także uszczelnić dom, sprawdzić izolację, sprawdzić, czy masz dużą ilość cienkiej pościeli oraz ustawić termostat przy dolnym krańcu uzgodnionego zakresu temperatury. Pamiętaj, nie możesz sterować porami roku, ale możesz sterować komfortem swojego domu.

Czy wiedziałeś?

Klimatyzator z odwróconym cyklem jest znany również jako „pompa ciepła”. On po prostu wydobywa ciepło z powietrza zewnętrznego, nawet nocą w środku zimy, i przenosi je do wnętrza,wykorzystując czynnik chłodniczy do ogrzania (lub schłodzenia) powietrza przed rozprowadzeniem go w pomieszczeniu. Pompy ciepła to efektywny sposób na utrzymywanie ciepłego domu przez całą zimę.

Związane artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?