
Nie możemy żyć bez czystego powietrza. Dlatego od pewnego czasu szczególną uwagę poświęca się jakości powietrza zewnętrznego. I to jest całkiem słuszne. Jednak jakość powietrza w naszych domach jest równie ważna! A powietrze w naszym domu może nie być tak dobre, jak nam się wydaje. Skąd możesz to wiedzieć? I co można zrobić, aby temu zaradzić?
Czy spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach?
Tak jest w przypadku każdego z nas. Zwłaszcza w porównaniu z sytuacją sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy pracowaliśmy na zewnątrz na polach, a dzieci przez większość czasu bawiły się na ulicach. Albo w porównaniu z niektórymi krajami o cieplejszym klimacie, gdzie ludzie spędzają więcej czasu poza pomieszczeniami. Średnio do 80% czasu spędzamy w pomieszczeniach: w biurze, w supermarkecie, na siłowni, w domu itp.
A co z naszym klimatem wewnętrznym?
Klimat wewnętrzny decyduje o tym, jak czujemy się w domu. Jakość powietrza odgrywa w tym dużą rolę. We wszystkich pomieszczeniach, w których nie ma naturalnej wentylacji, powietrze może być zanieczyszczone. Zanieczyszczenie powietrza jest często w pomieszczeniach 10 razy większe niż na zewnątrz. Jednak dokładne i precyzyjne zmierzenie jakości powietrza w pomieszczeniach wymaga pomocy specjalistów. Można jednak dokonać rozsądnego oszacowania, biorąc pod uwagę tylko kilka rzeczy.
Co wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu?
Na jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa kilka czynników. W szczególności chodzi o wentylację, wilgotność i temperaturę. Podobnie jak różne czynności wykonywane każdego dnia, takie jak gotowanie, kąpiel lub prysznic, pranie, a nawet zwykłe oddychanie. Albo materiały, z których zbudowany jest dom, sposób jego ogrzewania, liczbę posiadanych zwierząt domowych i roślin, używane środki czystości itp. Innym ważnym czynnikiem jest obecność osób palących tytoń. Dym tytoniowy jest bardzo szkodliwy, ponieważ zawiera nie mniej niż 4000 drobnych cząsteczek gazowych.
Niska jakość powietrza w pomieszczeniach jest szkodliwa dla zdrowia
Niska jakość powietrza w pomieszczeniach może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Początkowo objawy są często niejasne i wpływają na codzienne samopoczucie: pacjent nie czuje się dobrze w swojej skórze, jest bardziej zestresowany, ma trudności z koncentracją, brakuje mu energii...
Zła jakość powietrza może jednak prowadzić również do bardziej poważnych problemów:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- mdłości,
- długotrwałe objawy grypopodobne,
- uduszenie,
- podrażnienie nosa, gardła i oczu,
- kołatanie serca,
- trudności z oddychaniem,
- pogorszenie stanu astmy.
Może to nawet prowadzić do przewlekłych objawów i chronicznych schorzeń. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach powoduje większy dyskomfort w niektórych grupach, takich jak małe dzieci, osoby starsze, osoby z wrażliwymi drogami oddechowymi i pacjenci z przewlekłymi chorobami serca.
Zbyt wilgotne powietrze jest również szkodliwe i prowadzi do skraplania się pary wodnej, powstawania nieprzyjemnych zapachów i pleśni. Potrzeba wentylacji nie zawsze jest zauważalna lub widoczna. Nawet jeśli nie ma wilgoci ani pleśni, może występować więcej szkodliwych substancji, CO2 i bakterii niż się podejrzewa.
Wentylacja ma kluczowe znaczenie
Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze zapewniać dobrą wentylację domu. W starszych domach często występuje „naturalna wentylacja” dzięki szparom. W nowych domach izolacja jest tak dobra, że zanieczyszczone powietrze praktycznie nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. Codzienne otwieranie okien na 10 minut rano i wieczorem to już dobry początek. Jednak powoduje to tylko przemieszczanie powietrza, co tylko częściowo poprawia wilgotność lub jakość powietrza. Nie jest to zatem skuteczny środek do zwalczania pleśni w małych zagłębieniach.
Ciągła wentylacja
Najlepiej, aby wentylacja była ciągła. Bez regularnej wentylacji zanieczyszczone powietrze nie może wydostać się z pomieszczeń, zwłaszcza jeśli na zewnątrz występują znaczne poziomy zanieczyszczenia. System wentylacji nie jest niepoważnym luksusem.
Firma Daikin oferuje różne rozwiązania pomp ciepła, które oprócz skutecznego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, nawilżają, osuszają i dezynfekują powietrze.