Skip to main content

Konwersja starego systemu na R-22

Pierwsza w Niemczech Daikin VRV z serii 5 S na czynnik chłodniczy R-32 w Abele Optik.

Able Optik z modułem VRV 5 z serii S

Oddział Abele Optik przy Kaiserstraße w Lampertheim pomiędzy Mannheim i Worms jest jednym z pierwszych w Niemczech stosujących nowy system Daikin VRV z serii 5 S na czynnik chłodniczy R-32 o niższym współczynniku GWP. Zaawansowany system VRV 5 Daikin wyróżnia się nie tylko dyskretną i oszczędzającą miejsce konstrukcją, ale także włączeniem technologii zintegrowanych fabrycznie, które zapewniają wysoki poziom elastyczności w zakresie klimatyzacji przestrzeni powyżej 10 m2.

Jako jeden z największych optyków w Niemczech, z 76 oddziałami w całym kraju, Abele Optik współpracuje z Daikin od wielu lat. W ramach modernizacji, tam gdzie to możliwe, planuje wyposażyć wszystkie oddziały w system Daikin VRV 5.

Zespół Abele Optik w oddziale Lampertheim od 1997 roku doradza swoim klientom we wszystkich aspektach „dobrej wizji”. Eksperci poświęcają czas, aby doradzać klientom, niezależnie od tego, czy rozmawiają o okularach, okularach przeciwsłonecznych czy soczewkach kontaktowych. Innowacyjna technologia pomp ciepła zapewnia przyjemny klimat w pomieszczeniach, dzięki czemu klienci czują się komfortowo podczas wizyty w oddziale. Sklep mieści się w starym budynku z okresu powojennego o powierzchni handlowej ok. 200 m2 z pomieszczeniami socjalnymi dla personelu i warsztatem.

Innowacyjna technologia pomp ciepła po modernizacji

Wnętrze Able Optik

Stary system klimatyzacji składał się z dwóch pojedynczych systemów split Daikin o mocy 6 kW z kasetami międzystropowymi z 1998 roku. Usterka starego systemu stanowiła idealną okazję do jego unowocześnienia, wyjaśnia Nicolas Abele-Schraut, dyrektor zarządzający i właściciel sieci optyków.

„Ponieważ w niedalekiej przyszłości chcielibyśmy zmodernizować i unowocześnić nasze oddziały, ważne było dla nas to, abyśmy teraz polegali na zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska technologii klimatyzacji” - wyjaśnia Klaus Treutlein, osoba odpowiedzialna za aranżację wnętrz w Abele Optik.

„Po pierwsze, większa efektywność jest dla nas niezwykle ważna, a po drugie, wdrożona technologia powinna bezproblemowo integrować się z naszą nową koncepcją aranżacji sklepów”.

Dzięki zrównoważonej technologii klimatyzacji, Abele Optik pragnie uniezależnić się od paliw kopalnych. Ważna jest również możliwość rozbudowy systemu zgodnie z nadchodzącym programem renowacji. Ponieważ oddział znajduje się w centrum miasta, kluczowe znaczenie ma niski poziom głośności.

Wreszcie, Abele Optik oczekuje wysokiego poziomu niezawodności operacyjnej, do której firma przyzwyczaiła się przez wiele lat współpracy z Daikin i Kälte- und Klimatechnik Groß GmbH z Rödelsee koło Würzburga. Firma Groß od ponad 20 lat obsługuje wszystkie oddziały Abele Optik na terenie całych Niemiec.

Wymiana pomp ciepła na R-22

Podobnie jak w przypadku Abele Optik, większość istniejących systemów mających ponad 20 lat nadal wykorzystuje czynnik chłodniczy R-22. Ze względu na jego szkodliwy wpływ na warstwę ozonową, stosowanie czynnika chłodniczego R-22 w nowych urządzeniach nie jest już dozwolone. Od 2015 roku naprawy obiegu chłodniczego lub uzupełnianie są również zabronione przez prawo UE. Aby uniknąć nieplanowanych przestojów systemu, proaktywna wymiana systemu jest najlepszym rozwiązaniem, które równocześnie obniży rachunki za energię o ponad 50%!

Pierwsze w Niemczech rozwiązanie VRV 5 Daikin na czynnik chłodniczy R-32

Kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za wyborem systemu VRV 5 była jego kompaktowa konstrukcja, ponieważ ze względu na brak miejsca, konieczne byłoby zainstalowanie jednostki zewnętrznej na sklepieniu sklepu. Aby uniknąć wystawania za okno na pełnej długości na piętrze powyżej, maksymalna wysokość jednostki została ograniczona do jednego metra. Postanowiono zainstalować nową kompaktową jednostkę zewnętrzną Daikin Mini VRV na R-32 (wys. x szer. x gł.: 870 x 1100 x 460 mm), w połączeniu z dwiema jednostkami podstropowymi z nawiewem obwodowym Daikin do obsługi strefy sprzedaży.

System VRV 5 jest używany jako jednoźródłowy system grzewczy oraz do klimatyzacji w strefach sprzedaży. W listopadzie 2020 roku, firma Abele Optik w Lampertheim była pierwszym klientem w Niemczech, który powitał instalację nowego systemu VRV 5. Nowy system ma obecnie moc nieco poniżej 13 kW, ale podczas renowacji ma zostać jeszcze bardziej unowocześniony. Zapewniając porównywalną wydajność systemu, nowy system VRV z serii 5 S oferuje niższy poziom ciśnienia akustycznego i większą efektywność, aż do 12% w porównaniu z podobnymi dostępnymi obecnie systemami na R-410A – i o 50% wyższą niż poprzedni system na R-22.

Niezawodność dzięki technologii Shîrudo

Dzięki technologii Shîrudo, wszystkie środki wymagane do obsługi czynnika chłodniczego R-32 A2L są zintegrowane fabrycznie, co zapewnia elastyczność w zakresie klimatyzowania mniejszych przestrzeni bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań w terenie.

Środki te obejmują czujniki przecieku zainstalowane w jednostkach wewnętrznych, które w mało prawdopodobnym przypadku przecieku czynnika chłodniczego, natychmiast go wykryją. Zdalny sterownik Madoka natychmiast uruchamia alarm wizualny i dźwiękowy, aby ostrzec wszystkie osoby znajdujące się w obszarze i inicjuje automatyczne odzyskiwanie czynnika chłodniczego, aby powstrzymać przeciek. Działanie systemu można wznowić dopiero po usunięciu przecieku przez wyspecjalizowany personel.

Te środki ostrożności, zgodne z normą IEC 60335-2-40 (wyd. 6) zapewniają wysoki poziom elastyczności w obiektach wyposażonych w klimatyzację na R-32. W przypadku typowej instalacji z czynnikiem chłodniczym 6,4 kg, za pomocą systemu VRV 5 można klimatyzować pomieszczenie o powierzchni 10 m². Bez tych zintegrowanych w fabryce środków, minimalna powierzchnia pomieszczenia wynosiłaby 26,5 m2! Daikin ma zatem wyjątkową ofertę dla swoich klientów z mniejszymi obiektami handlowymi, którzy chcą wszechstronnego, bezobsługowego pakietu.

Czynnik chłodniczy o niższym współczynniku GWP i mniejszej emisji CO₂

Specjalnie opracowany do użytku z czynnikiem chłodniczym R-32, Daikin VRV 5 to niezawodna technologia i zrównoważony rozwój ekologiczny. Czynnik chłodniczy R-32 charakteryzuje potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) na poziomie 675 przy potencjale cieplarnianym o 68% niższym niż dostępny na rynku czynnik chłodniczy R-410A o GWP wynoszącym 2088. Inne korzyści dla środowiska R-32 to możliwość zmniejszenia o 10% ilości czynnika chłodniczego oraz ze względu na to, że jest to czysty czynnik chłodniczy, można go bez trudu przetwarzać i poddawać recyklingowi.

Co więcej, system jest o 12% bardziej efektywny w porównaniu z poprzednią generacją, dzięki czemu ogranicza pośrednią emisję CO2.

System VRV 5 Daikin w pełni spełnia oczekiwania Abele Optik dotyczące zrównoważonego, przyszłościowego i efektywnego rozwiązania klimatyzacyjnego. Dzięki tej serii, Daikin potwierdza również swoją misję tworzenia zrównoważonej przyszłości poprzez zmniejszanie wpływu na środowisko wynikającego ze zużycia energii i czynników chłodniczych przez system.

Klienci mogą wybrać zrównoważone rozwiązanie z całej gamy komercyjnych produktów Daikin, wybierając produkty z czynnikiem chłodniczym R-32 o niższym GWP lub wybierając produkty „L∞P by Daikin”, które wspierają program gospodarki o obiegu zamkniętym Daikin dla czynników chłodniczych poprzez zastosowanie w nowych jednostkach czynnika chłodniczego po regeneracji.

Dowiedz się więcej na stronie https://www.daikin.eu/vrv5

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?