Skip to main content

VRV 5 dekarbonizuje Uniwersytet Lincoln

University of Lincoln, Wielka Brytania

Dekarbonizacja budynków: Uniwersytet przechodzi na wykorzystanie technologii VRV5 dla zapewnienia przyszłościowego komfortu HVAC

Uniwersytet Lincoln wyznacza nowe standardy w zarządzaniu budynkiem ekologicznym, instalując nowy system klimatyzacji z odzyskiem ciepła VRV5 oparty na czynniku R32 firmy Daikin w One Campus Way, budynku administracyjno-usługowym w wiosce studenckiej.

Nowy system nie tylko łączy w sobie większy komfort i efektywność, ale także podkreśla zaangażowanie uczelni w poprawę stanu środowiska i jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia celów zerowych netto.

VRV5 firmy Daikin to duży krok w kierunku dekarbonizacji sektora HVAC, łączący udoskonalenia techniczne z czynnikiem chłodniczym o znacznie mniejszym współczynniku GWP. Czynnik R32, w porównaniu z obecnym standardem rynkowym VRF opartym na czynniku chłodniczym R410A, cechuje niższy współczynnik GWP o 71%, jest on łatwiejszy do recyklingu i ponownego wykorzystania – i wykorzystuje mniejsze średnice rur.

Kierownik techniczny uniwersytetu Jason Devlin – sam będący doświadczonym inżynierem chłodnictwa i ogrzewania – mówi: "Chciałem zabezpieczyć budynek na przyszłość, ale nie przez prostą wymianę systemu na inny system z czynnikiem R410A.

Instalacja w trybie przyspieszonym

Nowy system został zainstalowany w ciągu trzech tygodni podczas letniej przerwy wakacyjnej na uniwersytecie przez firmę Airco Refrigeration and Air Conditioning, eksperta do spraw ogólnokrajowych z siedzibą w Hull oraz partnera Daikin D1+.

W budynku mieści trzy wydziały administracyjne – jeden na parterze i dwa na piętrze – w większości biura na planie otwartym, ale z kilkoma oddzielnymi pomieszczeniami.

Elastyczność, komfort efektywny energetycznie

Całkowite obciążenie 33,5 kW jest obsługiwane przez jeden system zewnętrzny składający się z jednostki głównej o mocy 8 HP i jednostki wtórnej o mocy 5 HP. Takie rozwiązanie zapewnia bardziej ekonomiczne koszty eksploatacji, ponieważ jednostka wtórna pracuje tylko w okresach szczytowego zapotrzebowania na chłodzenie lub ogrzewanie, umożliwiając jednocześnie ciągłe ogrzewanie podczas odszraniania, zapewniając przez cały czas maksymalizację komfortu.

bg-image

„Niektórzy studenci mogą mieć lęk przed klimatem, więc ważne jest, abyśmy jako dział nieruchomości pokazali, że dbamy o środowisko i że instalujemy sprzęt najbardziej efektywny energetycznie, jaki możemy uzyskać”.

Jason Devlin, Kierownik Techniczny, Uniwersytet Lincoln

Wymagania projektu

Klimatyzacja
Kurtyna powietrzna
Oczyszczanie powietrza
Sterowanie
Ogrzewanie
Ciepła woda
Chłodnictwo
Wentylacja

Rok instalacji

2023

Zainstalowane systemy

  • VRV5
  • Całkowicie płaskie kasety
  • Kasety z nawiewem obwodowym
  • Inteligentny menedżer dotykowy i-Touch Manager
  • VAM z odzyskiem ciepła
  • Sterowniki Madoka

Otwarte przestrzenie biurowe są obsługiwane przez kasety Roundflow o czterech wydajnościach, dopasowane do wielkości pomieszczeń i liczby osób w nich przebywających. Dwa mniejsze biura posiadają w pełni płaskie kasety, natomiast sala konferencyjna i kolejne małe biuro posiadają jednostki naścienne. Jednostki wewnętrzne, zaprojektowane specjalnie dla czynnika chłodniczego R32, zapewniają niski poziom głośności i maksymalną efektywność.

Sterowanie centralne

Jednostkami wewnętrznymi steruje się indywidualnie przy użyciu przewodowych sterowników Daikin Madoka. Ogólne sterowanie systemem odbywa się poprzez mini BMS firmy Daikin, składający się z inteligentnego menedżera dotykowego Daikin Intelligent Touch Manager i bramki BACnet.

Pełen spokój

Oprócz korzyści zrównoważonego rozwoju wynikających ze stosowania R32, systemy VRV5 firmy Daikin zawierają technologię Shîrudo, która zapewnia bezpieczne rozlokowanie czynników chłodniczych. Moduły rozgałęźne – które umożliwiają trójrurowemu systemowi DX jednoczesne dostarczanie ogrzewania i chłodzenia do różnych gałęzi – zostały specjalnie zaprojektowane dla czynnika R32 i mają fabrycznie zainstalowane automatyczne zawory odcinające dla każdej gałęzi, aby zapobiec utracie czynnika chłodniczego, zapewniając pełne poczucie bezpieczeństwa wszystkim zaangażowanym stronom.

Pytano nas o możliwość stworzenia bardziej ekologicznego systemu R32 - a my odpowiedzieliśmy: Daikin może to zrobić”. – Rob Murray, Airco

Jason Devlin mówi, że pracownicy są zadowoleni z nowego systemu. „Ale przypuszczam, że tak naprawdę nie zauważają różnicy. Mamy własną politykę komfortu cieplnego: ogrzewanie do 20˚C, chłodzenie do 23˚C, więc dla nich wszystko pozostało bez zmian. Nie było żadnych skarg – a nowy system pracuje znacznie ciszej. „Wszyscy są zadowoleni, ponieważ obok VRV zamontowaliśmy również kilka jednostek wentylacyjnych VAM z odzyskiem ciepła, więc mamy tam również powietrze nawiewane i wywiewane, aby uczynić to wszystko jeszcze lepszym systemem”.

Wydajność znamionowa jednostek VAM wynosi 350 m3/h przy mocy akustycznej zaledwie 51 dB. Czynnik odzysku ciepła w systemach VRV i VAM poprawia ogólną wydajność i obniża koszty eksploatacji dzięki wykorzystaniu energii odpadowej do temperowania napływającego czynnika chłodniczego i strumieni powietrza.

Planowanie

VRV5 pracuje z R32, czynnikiem chłodniczym o niskim GWP, który można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Zredukowane wymagania dotyczące instalacji rurowej zapewniają szybki i łatwy montaż.

Budynek ogólny

Przewodowe sterowniki Daikin Madoka umożliwiają niezależne sterowanie klimatem w celu dostosowania do preferencji użytkownika oraz do wykorzystania przestrzeni.

Kompleks budynków

Zaawansowana kaseta z nawiewem obwodowym firmy Daikin z technologiami wykrywania i sterowania przepływem powietrza dociera do każdego zakątka biura, zapewniając większy komfort i efektywność.

Związane artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?