Skip to main content

Ogrzewanie

Pompa ciepła powietrze-woda – krok po kroku

 
 
Pompy ciepła Daikin Altherma
 
 
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma R
 
 

Pompa ciepła powietrze - woda

Pompy ciepła powietrze-woda są bardzo dobrym ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest urządzenie do ogrzewania domu oraz do podgrzewania wody użytkowej. Jednocześnie instalacja nie jest tak wymagająca, jak np. w przypadku pomp gruntowych.

Pompa powietrze-woda służy do: ogrzewania pomieszczeń, które posiadają wodny system grzewczy – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, do chłodzenia ich latem, a także zapewnia ciepłą wodę użytkową.

Jak pracuje pompa powietrze-woda?

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza na zewnątrz budynku i  wykorzystuje tę energię do ogrzewania wody w systemie grzewczym. Jednostkę zewnętrzną, czyli agregat, montuje się np. w ogrodzie, na tarasie, czy też bezpośrednio na ścianie budynku. Na jednostkę wewnętrzną trzeba wygospodarować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Jednostki wewnętrzne to zwykle urządzenia wielkości lodówki czy typowego kotła gazowego. Do jednostki wewnętrznej podłącza się rury systemu grzewczego.

Sterowanie pracą pomp

Jest ono łatwe, intuicyjne, możliwe na smartfonach czy tabletach, również zdalnie. Wystarczy podłączyć urządzenie do Wi-Fi i pobrać aplikację. Wtedy łatwo można zmieniać ustawienia temperatury, ustalać harmonogram pracy urządzenia, sprawdzić zużycie energii itd. Systemy oferowane przez Daikin pozwalają sterować klimatem przez cały rok.

Pompy niskotemperaturowe - do budynków nowych

Do nowych budynków, również tych niskoenergetycznych, polecane są niskotemperaturowe pompy powietrze-woda. One bowiem doskonale współpracują z systemem ogrzewania podłogowego, gdzie wymagana jest niższa temperatura wody (25-35°C). Pompy niskotemperaturowe podgrzewają wodę do temperatur ok. 50°C. Mogą także obsługiwać mieszany system ogrzewania – czyli podłogowe oraz kilka grzejników, np. w łazienkach.

Koszty

Pokażemy je na przykładzie pompy ciepła powietrze-woda Daikin Althema 3 R/H, zainstalowanej w domu o powierzchni 140 m², w którym jest ogrzewanie podłogowe (wymagana temperatura wody 25-35°C). Pompa ogrzewa i chłodzi pomieszczenia oraz przygotowuje ciepłą wodę dla 4 osób. Koszt obejmuje jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną zintegrowaną z zasobnikiem ciepłej wody –  wynosi 30 900 zł (netto). Mowa o samych urządzeniach, bez kosztów montażu, materiałów i instalacji centralnego ogrzewania.

Pompy wysokotemperaturowe - do budynków remontowanych

Do domów remontowanych, gdzie wymienia się system ogrzewania na ekonomiczny i ekologiczny, najlepsze będą wysokotemperaturowe pompy powietrze-woda. To pompy, które zdają egzamin nawet w bardzo surowych warunkach klimatycznych. System wysokotemperaturowy może być instalowany przy modernizacji starego systemu ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Bez konieczności wymiany istniejących rur i grzejników można osiągnąć większe oszczędności i większą efektywność energetyczną.

Gdzie w remontowanym domu zainstalować jednostkę wewnętrzną? Najlepiej w miejscu starego kotła. Pompa i zbiornik ciepłej wody potrzebują niewielkiej przestrzeni, można je bowiem ustawić obok siebie lub w konfiguracji piętrowej, ustawiając jedno urządzenie na drugim.

Co ważne, nie trzeba wymieniać istniejących grzejników i dotychczasowej instalacji, ponieważ pompy wysokotemperaturowe mogą podnieść temperaturę wody aż do 80°C.

Przykładem takiej pompy jest Daikin Altherma HT, zasilana w 65% energią odnawialną z powietrza i w 35% energią elektryczną. Oferuje ogrzewanie oraz wytwarzanie ciepłej wody użytkowej z efektywnością energetyczną A+. Daje optymalny komfort nawet przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, dzięki wyjątkowym właściwościom kaskadowego połączenia sprężarek. Może współpracować z istniejącymi grzejnikami wysokotemperaturowymi aż do 80°C, bez konieczności korzystania z dodatkowej grzałki zapasowej.

Koszty

Pokażemy je na przykładzie wysokotemperaturowej pompy ciepła powietrze-woda Daikin Altherma HT, zainstalowanej w domu o powierzchni 140 m², w którym jest ogrzewanie grzejnikowe (wymagana temperatura wody 60-70°C). Pompa ogrzewa i chłodzi pomieszczenia oraz przygotowuje ciepłą wodę dla 4 osób. Cena 38 930 zł (netto) obejmuje jednostkę zewnętrzną, wewnętrzną podłogową oraz zasobnik ciepłej wody. To koszt samych urządzeń, bez montażu, materiałów i instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety pomp powietrze-woda

- Ogrzewają wnętrza, chłodzą je i zapewniają ciepłą wodę.

- Są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma gazu, ani inwestorzy nie chcą wykonywać odwiertów na działce wokół domu (np. ogród jest już zagospodarowany i obsadzony roślinami).

- Zdają egzamin w nowych domach (modele niskotemperaturowe), a także budynkach remontowanych (modele wysokotemperaturowe).

- Łatwe w instalacji, nie wymagają odwiertów w gruncie ani instalacji doprowadzającej wodę.

- Posiadają klasę efektywności energetycznej A++ lub A+++, co oznacza, że spełniają wymagania dla budynków ekologicznych, budowanych zgodnie z normami obowiązującymi od 2021 roku.

- Niskotemperaturowe pompy ciepła Daikin (podgrzewające wodę do około 50°C) są zasilane w 75% energią pobieraną z powietrza i jedynie w 25% energią elektryczną.

- Wysokotemperaturowe pompy ciepła (podgrzewające wodę do około 80°C) są zasilane w 65% energią ze źródeł odnawialnych, uzyskiwaną z powietrza, oraz w 35% energią elektryczną.

- Koszty instalacji są niższe niż pomp gruntowych.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?