Skip to main content

Klimatyzacja

Budowa i zasady działania agregatu chłodniczego

Stylish FTXA-A
- rozwiązanie idealne dla podążających za najnowszymi trendami
 
 
Daikin Emura FTXJ-M
- piękna i funkcjonalna
 
 
Ururu Sarara FTXZ
- dla fanów technologicznych nowinek

Wykorzystanie różnego rodzaju urządzeń chłodniczych w dzisiejszych czasach jest codziennością. Agregatu chłodniczego używa się w gospodarstwach domowych, jak i obiektach komercyjnych oraz przemysłowych. Agregat chłodniczy ma więc wiele zastosowań, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się z jakich elementów się składa oraz jaka jest zasada jego działania.

Czym jest agregat chłodniczy?

Głównym zadaniem agregatu jest generowanie, a także utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz komory chłodniczej. Z tymi urządzeniami spotkać można się w wielu miejscach. Stosowane są bowiem między innymi w pojazdach-chłodniach, które wykorzystuje się do transportu produktów wymagających niskich temperatur.

W przypadku chłodnictwa przemysłowego, wyróżnić można różnego rodzaju agregaty chłodnicze. Zaliczają się do nich:

• agregaty wody lodowej,

• agregaty absorpcyjne,

• agregaty skraplające.

Agregat wody lodowej jako czynnik chłodniczy wykorzystuje glikol. Rozwiązanie jest szczególnie cenione za swoją wysoką bezawaryjność, dlatego też sprawdza się doskonale na terenie centrów handlowych lub w zakładach produkcyjnych. Z kolei agregaty absorpcyjne opierają swoje działanie na gazie ziemnym lub cieple odpadowym. Dzięki temu są niezwykle tanie w eksploatacji. Urządzenia skraplające to natomiast wysoka wydajność, która sprawdzi się nawet w przypadku bardzo wymagających warunków. To jedno z najlepszych rozwiązań dla sklepów, barów lub chłodni.

W jaki sposób działa agregat?

Agregaty chłodnicze składają się z rozmaitych elementów, w skład których wchodzą skraplacz i parownik. Odpowiedzialne są one za przemianę stanu skupienia czynnika chłodzącego. Czynnik ten przechodzi przez sprężarkę i zawór dławiący, zmieniający jego ciśnienie. Dodatkowo agregaty wyposażone są także w różnego rodzaju elementy elektroniczne. Odpowiadają one za bieżące kontrolowanie pracy urządzenia oraz sterowanie instalacją. Główna zasada działania oparta jest na cyklicznych przemianach stanu skupienia oraz ciśnienia czynnika chłodniczego. To właśnie ten płyn jest odpowiedzialny za odprowadzanie energii cieplnej z chłodzonego wnętrza.

Kupno agregatu dla rozwiązań przemysłowych może być sporą inwestycją. Warto więc zdecydować się na urządzenie, które zagwarantuje wysoką jakość, niezawodność, funkcjonalność i wytrzymałość. Wszystkie te zalety posiadają propozycje oferowane przez firmę Daikin.

Wybierając dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie sprzętu. Moc agregatu musi być dopasowana w sposób indywidualny, w zależności od wielkości pomieszczenia. Warto wiedzieć o tym, że prawidłowo dobrane urządzenie chłodnicze w połączeniu z odpowiednią izolacją ścian budynku może zapewnić stałą temperaturę i wilgotność wewnątrz pomieszczenia, bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz. Wysokiej jakości agregat zapewni także bezawaryjną pracę i niezawodność przez wiele następnych lat. Z powodzeniem sprawdzą się one w wielu branżach.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?