Skip to main content

Oczyszczacze powietrza

Czy oczyszcacze powietrza są skuteczne?

Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne? Prawda kryjąca się za mitami.

Jeśli zastanawiałeś się nad zakupem oczyszczacza powietrza, być może natknąłeś się na kilka powszechnych mitów, które sprawiają, że proces decyzyjny jest nieco zagmatwany. Czy oczyszczacz powietrza do użytku domowego naprawdę poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach? Czy oczyszczacze powietrza mogą pomóc w walce z pleśnią? Czy oczyszczacze powietrza mogą usuwać kurz? Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych pytań i odkryjmy prawdę kryjącą się za korzyściami płynącymi z posiadania oczyszczacza powietrza w domu.

Dlaczego istnieją mity dotyczące używania oczyszczaczy powietrza?

Niektóre mity dotyczące oczyszczaczy powietrza mogą opierać się na wcześniejszych, prostszych projektach oczyszczania powietrza. Z biegiem lat technologia oczyszczania powietrza rozwinęła się, a nowoczesne, zaawansowane systemy działają znacznie wydajniej.

Kontynuując poszukiwania i swoje analizy, pamiętaj, że ważne jest, aby wybrać oczyszczacz powietrza dobrej jakości, aby upewnić się, że naprawdę robi to, co powinien, czyli oczyszcza powietrze, tworząc zdrowsze środowisko wewnętrzne bez wprowadzania jakichkolwiek dodatkowych szkodliwych elementów.

Zastanówmy się nieco dokładniej i zgłębimy oraz przeanalizujemy niektóre z pytań, jakie ludzie mają na temat oczyszczaczy powietrza, abyś sam mógł zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

Czy posiadanie oczyszczacza powietrza do użytku domowego jest zdrowe?

Jednym z głównych motywów osób, które kupują oczyszczacz powietrza do użytku domowego, są korzyści zdrowotne. Jednak istnieją również obawy, że oczyszczacze powietrza są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Najpierw spójrzmy, jak oczyszczacze powietrza mogą poprawić nasze zdrowie. Ponieważ większość ludzi spędza więcej czasu w pomieszczeniach niż na zewnątrz, oddychanie tym samym stęchłym powietrzem w ograniczonej przestrzeni oznacza, że ​​istnieje większe prawdopodobieństwo, że wdychamy więcej kurzu, zanieczyszczeń i alergenów niż gdybyśmy byli na zewnątrz. Może to mieć wpływ nawet na zwykle zdrową osobę, powodując bóle głowy, zmęczenie i problemy ze skórą, ale u osób cierpiących na alergie lub problemy z oddychaniem słaba jakość powietrza może pogorszyć ich stan i samopoczucie.

Oczyszczacze powietrza mogą również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się przeziębienia i grypy, które tak często występują między osobami przebywającymi w jednym pomieszczeniu. Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA wychwytują bakterie i wirusy obecne w powietrzu, dzięki czemu nie są wdychane przez innych. Filtrując i odkażając powietrze w celu usunięcia zanieczyszczeń z powietrza, oczyszczacz powietrza może być niezwykle korzystny dla naszego zdrowia, a nawet może poprawić jakość snu i ogólne samopoczucie.

Pozostaje więc pytanie, czy oczyszczacze powietrza mogą być szkodliwe dla zdrowia? Cóż, może to zależeć od oczyszczacza powietrza. W niektórych oczyszczaczach powietrza ozon może być wytwarzany jako produkt uboczny pracy. Wg Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 r. dopuszczalne stężenie ozonu w pomieszczeniach to 100 µg/m3. U niektórych osób, ozon może powodować problemy takie jak podrażnienie gardła, kaszel i problemy z oddychaniem. Szczególnie u osób z astmą i chorobami układu oddechowego, dlatego takie osoby powinny uważnie dokonywać wyboru oczyszczacza powietrza. 

Czy oczyszczacze powietrza pomagają w nawilżaniu?

Powszechnym mitem na temat oczyszczaczy powietrza jest to, że osuszają one powietrze. Tak jednak nie jest. Oczyszczacze powietrza nie są zaprojektowane do usuwania wilgoci, więc nie wpływają na poziom wilgotności w domu. Oznacza to również, że oczyszczacz powietrza nie pomaga w przypadku wilgoci, więc jeśli stanowi to problem w Twoim domu, możesz rozważyć kompletny system klimatyzacji połączony z oczyszczaniem, osuszaniem i nawilżaniem powietrza, taki jak Daikin Ururu Sarara.

Czy oczyszczacze powietrza mogą pomóc w walce z pleśnią?

Prosta odpowiedź brzmi: tak, oczyszczacze powietrza mogą pomóc w walce z pleśnią. Żeby było jednak jasne, oczyszczacz powietrza nie może usunąć pleśni znajdujących się na powierzchniach w twoim domu, ale może być bardzo skuteczny w usuwaniu zarodników pleśni z powietrza. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA może wyłapywać te pleśnie unoszące się w powietrzu, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się i rozwojowi w innych miejscach w domu. Technologia Flash Streamer zastosowana w oczyszczaczach powietrza Daikin niszczy pleśnie i grzyby, czyniąc je nieaktywnymi, co oznacza, że nie mogą już powodować szkód.

Czy oczyszczacze powietrza mogą usuwać zapachy?

Posiadanie oczyszczacza powietrza do usuwania nieprzyjemnych zapachów z domu może być jednym z powodów, dla których warto go mieć. W końcu jest to coś namacalnego, co wydaje się dowodem na to, że twój oczyszczacz powietrza naprawdę działa.

To nie jest to regułą. To, czy oczyszczacz powietrza może usunąć zapachy, naprawdę zależy od zastosowanej technologii. Oczyszczacz powietrza z samym filtrem HEPA doskonale nadaje się do usuwania z powietrza co najmniej 99,97% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Jednak zapachy nie należą do tej kategorii. Aby oczyszczacz powietrza usuwał zapachy, musi być wyposażony w filtr z węglem aktywnym, który wychwytuje zapachy. Oczyszczacze powietrza Daikin posiadają również tytanowo-apatytowy filtr, który może wychwytywać zapachy zwierząt domowych, dym papierosowy i aromaty z gotowania.

Kiedy myślimy o zanieczyszczeniu powietrza, naszą pierwszą myślą często są spaliny pochodzące z ruchu ulicznego. Jednak lotne związki organiczne są również obecne w wielu typowych artykułach gospodarstwa domowego używanych w naszych domach. LZO to lotne związki organiczne, grupa chemikaliów, które często uwalniają bezwonne gazy i można je znaleźć między innymi w farbach, dywanach, drewnie kompozytowym, środkach czyszczących i kosmetykach. Chociaż wiele lotnych związków organicznych nie ma wyraźnego zapachu, nadal są obecne i mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, powodując nudności, duszności, a w niektórych przypadkach mogą powodować apatię i niezdolność do normalnego funkcjonowania.

Czy więc oczyszczacze powietrza mogą usuwać LZO? Podobnie jak w przypadku zapachów, LZO nie mogą być wychwycone przez filtr HEPA, dlatego potrzebny jest oczyszczacz powietrza z filtrem z węglem aktywnym. Dzięki odpowiedniej kombinacji funkcji oczyszczania powietrza VOC można usunąć z powietrza.

Czy oczyszczacze powietrza mogą usuwać kurz?

Oczywiście! Posiadanie oczyszczacza powietrza do usuwania kurzu pomoże utrzymać czyste i świeże powietrze w pomieszczeniu. Większość oczyszczaczy powietrza jest zaprojektowana tak, aby usuwać kurz z powietrza za pomocą filtra HEPA, a niektóre mogą mieć system wstępnej filtracji, który wychwytuje większe cząstki, aby zapobiec zatkaniu filtra HEPA.

Należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza może usuwać kurz z powietrza, ale nie wtedy, gdy już osiadł na powierzchni. Jednak gdy zaczniesz regularnie korzystać z oczyszczacza powietrza, zauważysz, że wyłapuje on unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu, zanim zdążą osiąść, dzięki czemu możesz spodziewać się zmniejszenia kurzu na meblach.

Czy oczyszczacze powietrza działają?

Biorąc pod uwagę powyższe, obalające mity odpowiedzi, wniosek jest taki, że tak, oczyszczacze powietrza działają. Ostatecznie będzie to zależało od posiadania dobrej jakości oczyszczacza powietrza, który został zaprojektowany tak, aby skutecznie osiągać pożądane rezultaty.

Należy również pamiętać, że aby oczyszczacz powietrza dobrze spełniał swoje zadanie, należy wybrać taki, który jest odpowiedni do wielkości pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza również musi być regularnie konserwowany, aby zawsze działał optymalnie, aby utrzymać zdrowe środowisko w pomieszczeniu. Jakość powietrza jest ważna dla naszego zdrowia i kiedy spędzamy dużą ilość czasu w pomieszczeniach, używanie oczyszczacza powietrza, może być tylko korzystne.

Teraz, gdy odkryłeś prawdę kryjącą się za mitami dotyczącymi oczyszczaczy powietrza, jesteś gotowy, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?