Skip to main content

Ogrzewanie

Czy pompy ciepła można wykorzystać do chłodzenia domu?

Każdego roku wydaje się, że lata stają się coraz gorętsze. Nawet w krajach, w których najlepszym sposobem chłodzenia było otwieranie okien na oścież, w ciepły słoneczny dzień, coraz więcej ludzi odkrywa, że ​​muszą szukać innych sposobów na utrzymanie znośnej temperatury w swoich domach. Pierwszą myślą dla większości ludzi jest zakup klimatyzatora do domu. Wbrew pozorom nie jest to jedyna opcja. W kontekście chłodzenie domowego warto rozważyć również pompy ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

Zamiast wytwarzać ciepło ze spalanego paliwa, pompa ciepła przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego. Tak więc, podczas gdy zwykła pompa ciepła jest używana do pobierania ciepła z zewnątrz, przenosząc je do środka w celu ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody, niektóre oferują również coś przeciwnego, czyli chłodzenie. Pompa ciepła musi być podłączona do emiterów wewnątrz domu, aby przekazywać pobrane ciepło, a typ emitera określi funkcjonalność i wydajność samej pompy w procesie chłodzenia lub ogrzewania powietrza.

Różne typy pomp ciepła

Jak sugeruje nazwa, pompa ciepła powietrze-woda pobiera energię z powietrza, a gruntowa pompa ciepła pobiera energię z gruntu. Ponieważ temperatura gruntu pozostaje dość stabilna, gruntowe pompy ciepła są niezwykle wydajne i niezawodne przez cały rok. Oba typy pomp ciepła można łączyć z różnymi emiterami, takimi jak grzejniki, ogrzewanie podłogowe i klimakonwektory, zwane również konwektorami pomp ciepła.

Inny typ stanowi hybrydowa pompa ciepła. Wykorzystuje technologię pompy ciepła powietrze-woda wraz z gazowym kotłem kondensacyjnym. Automatycznie określa najbardziej ekonomiczną lub energooszczędną kombinację. Ten wariant może być również używany z systemem multi-split do chłodzenia, ogrzewania i generowania ciepłej wody.

Jak chłodzi pompa ciepła?

Z technicznego punktu widzenia pompa ciepła może chłodzić, odwracając proces przekazywania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Nie wszystkie pompy ciepła mają możliwość chłodzenia, dlatego przed wyborem modelu należy sprawdzić jego parametry techniczne na stronie internetowej producenta lub skonsultować się z instalatorem pompy. Po posortowaniu części technicznej wszystko sprowadza się do tego, z jakimi emiterami jest połączona. Podczas gdy niektóre emitery mają tylko funkcje grzewcze, tj. grzejniki, inne oferują większą elastyczność, takie jak konwektory pompy ciepła (inaczej klimakonwektory), które doskonale nadają się do chłodzenia i są dobre do ogrzewania.

Jakie emitery pomp ciepła można wykorzystać do chłodzenia?

Jak już wspominaliśmy pompy ciepła są kompatybilne z szeregiem emiterów zarówno grzewczych, jak i chłodzących, które mogą utrzymać komfortową temperaturę w Twoim domu przez cały rok. W chłodniejsze dni pompa ciepła jest ustawiona tak, aby różne emitery ogrzewały Twój dom, podczas gdy w cieplejsze dni można uzyskać efekt chłodzenia, potencjalnie za pomocą tych samych emiterów.

Klimakonwektory lub konwektory pompy ciepła

Podstawą konwektora pompy ciepła (znanego również jako klimakonwektorem) jest wymiennik ciepła (wężownica) z wentylatorem. Jest to powszechnie uważane za najbardziej wszechstronny emiter, jeśli chodzi o pompy ciepła. Po ustawieniu na chłodzenie pompa ciepła będzie pompować schłodzoną wodę przez konwektor pompy ciepła. Gdy wentylatory pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia przez wymiennik ciepła, zimna woda wewnątrz chłodzi powietrze. Schłodzone powietrze jest następnie odprowadzane z powrotem do pomieszczenia, obniżając temperaturę.

System rur podpodłogowych

Wszyscy znają koncepcję ogrzewania podłogowego, jednak możliwe jest również chłodzenie podłogowe. Pompę ciepła można ustawić tak, aby przepuszczała schłodzoną wodę przez rury podpodłogowe, utrzymując chłód na podłodze. Gdy ciepłe powietrze z pomieszczenia przepływa nad nim, chłodniejsza powierzchnia podłogi pochłania energię cieplną z powietrza, obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Równomierna dystrybucja i stabilna temperatura stworzona przez chłodzenie podłogowe sprawiają, że jest to atrakcyjny wybór. Istnieją jednak pewne ograniczenia w stosowaniu rur podpodłogowych do chłodzenia. Co najważniejsze, konieczne jest zapobieganie tworzeniu się skroplin na podłodze. Inną kwestią jest to, czy zimna podłoga brzmi komfortowo?

Klimatyzatory

Niektóre hybrydowe pompy ciepła (połączenie bojlera gazowego i pomp ciepła powietrze-woda) mają również możliwość podłączenia do zewnętrznej jednostki wielofunkcyjnej. Tworzy to system łączący klimatyzatory wewnętrzne z innymi, bardziej tradycyjnymi emiterami ogrzewania lub ciepłej wody. Klimatyzatory są powszechnie znane ze swoich funkcji chłodzenia, ale mogą być również dobrym wyborem do ogrzewania pomieszczeń.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?