Klimatyzacja

Jak dobrać moc klimatyzacji do powierzchni mieszkania?

Stylish FTXA-A
- rozwiązanie idealne dla podążających za najnowszymi trendami
 
 
Daikin Emura FTXJ-M
- piękna i funkcjonalna
 
 
Ururu Sarara FTXZ
- dla fanów technologicznych nowinek

Moc chłodnicza to parametr, który powinien nas zainteresować, gdy chcemy dobrze dopasować klimatyzację do naszego mieszkania. Jeżeli będzie za mała moc urządzenia, to nie będziemy zadowoleni z efektu chłodzenia, a rachunki za prąd będę wzrastać.

Najprostszym rozwiązaniem do mieszkania w budynku wielorodzinnym lub niedużego domu jednorodzinnego jest ścienny klimatyzator typu split. Z czego się składa? To tak zwana jednostka wewnętrzna (czyli to urządzanie, które jest montowane na ścianie w mieszkaniu) oraz jednostka zewnętrzna umieszczona na zewnątrz (na ścianie budynku lub na balkonie). Jednostki są połączone rurami, w których przepływa czynnik chłodniczy, przenoszący ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Zatem klimatyzacja działa na podobnej zasadzie jak lodówka.

Weźmy jako przykład pokój 20-metrowy. Jaką moc powinien mieć klimatyzator, by skutecznie schłodził pomieszczenie? Najogólniej mówiąc, na 1 metr kwadratowy powierzchni powinno być 0,1 kW mocy chłodniczej.

Jak obliczyć moc chłodniczą?

Przy obliczeniach poza powierzchnią pomieszczenia, trzeba także uwzględnić dodatkowe czynniki, jak powierzchnia okien i to, na którą stronę świata wychodzą. Najcieplej jest po stronie południowej, najchłodniej po północnej.  

Jak powierzchnia okien i strona świata wpływają na moc klimatyzacji? Okna od strony południowo-wschodniej – 133 W na 1 m2 okien, od południowo-zachodniej – 243 W na 1 m2 okien, od zachodniej – 299 W na 1 m2 okien, a od południowo-wschodniej i północno-zachodniej – 180 W na 1 m2 okien.

Obliczenie potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora:

Pokój ma powierzchnię 20 m2 i są w nim okna o łącznej powierzchni 5 m2, okna wychodzą na południowy-wschód, a więc potrzebne jest 133 W na każdy m2 okien. Moc urządzenia powinna wynosić: 20 m2 x 0,1 kW + 5 m2 x 133 W = 2,65 kW 

 

Ten przykład podajemy, by przybliżyć sposób obliczania mocy klimatyzatora potrzebnej do chłodzenia 20-metrowego pokoju. Jednak tylko po konsultacji z doradcami w firmie sprzedającej i montującej urządzenia, można ostatecznie zdecydować, jaki model wybrać. 

Jak rozplanować klimatyzację w 3-pokojowym mieszkaniu?

Jeżeli klimatyzacja zostanie zamontowana tylko w salonie i będzie on otwarty na kuchnię, przedpokój to trzeba wtedy barć pod uwagę powierzchnię wszystkich tych pomieszczeń razem. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na skuteczne schłodzenie. Jednak już do dwóch pozostałych pokoi chłód nie dotrze. Chcąc je także schłodzić trzeba zamontować po jednej jednostce wewnętrznej w każdym pokoju. Czy to oznacza że na zewnątrz, czyli na ścianie budynku lub na balkonie będą aż trzy jednostki zewnętrzne? Niekoniecznie. Jest bowiem idealne w takich sytuacja rozwiązanie czyli klimatyzacja typu multisplit. Składa się z kilku jednostek wewnętrznych, które współpracują z jedną jednostką zewnętrzną. Warto wiedzieć, że zakup klimatyzatora multisplit jest bardziej opłacalny niż zakup kilku oddzielnych urządzeń.

Newsletter.png

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...