Skip to main content

Klimatyzacja

Jak działa klimatyzator typu split i multi split?

 
 

Do jednej jednostki zewnętrznej Multi Split można przyłączyć aż pięć jednostek wewnętrznych 

Daikin Stylish

Daikin Perfera

Daikin Sensira +

Klimatyzatory stacjonarne typu Split są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w pomieszczeniach mieszkalnych. Chłodzą i w razie potrzeby grzeją mieszkanie. Jednostki Daikin z serii Cold Region mogą również stanowić samodzielne źródło ogrzewania, pracując w temperaturach zewnętrznych do -25 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, jak działa klimatyzator i z jakich elementów składa się to urządzenie?

Klimatyzator Split zawiera dwa podstawowe elementy — jednostkę wewnętrzną, którą instaluje się w pomieszczeniach oraz agregat zamontowany na zewnątrz budynku.  

W jednostce wewnętrznej znajduje się tylko wymiennik, wentylator i system sterowania. Urządzenie pracuje bardzo cicho, ponieważ elementy, które mogą powodować większy hałas, takie jak sprężarka, znajdują się na zewnątrz.  

W agregacie, czyli jednostce zewnętrznej, są zamontowane następujące elementy: sprężarka, drugi wymiennik, duży wentylator, zawór czterodrogowy, zawór rozprężny i system sterowania.  

Na czym polega działanie klimatyzacji? 

Jeśli klimatyzator typu Split pracuje w trybie chłodzenia, praca układu wygląda następująco:  

•      Kompresor spręża czynnik chłodniczy, powodując jego skroplenie. Dzieje się to w wymienniku jednostki zewnętrznej. W momencie skraplania do otoczenia oddawana jest energia, a więc ciepło. Wentylator zapewnia przepływ powietrza przez wymiennik, nie dopuszczając do jego przegrzania. 

•      Następnie skroplony czynnik trafia na zawór rozprężny i zaczyna się jego odparowywanie. Dawniej w klimatyzatorach jako zawófr rozprężny używano kapilar, czyli cienkich rurek. Obecnie stosowane są nowoczesne elektroniczne zawory rozprężne, które umożliwiają kontrolę procesu odparowania czynnika.  

•      Czynnik płynie do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje jego całkowite odparowanie. W momencie odparowania czynnik pobiera energię z otoczenia, powodując ochłodzenie powietrza przepływającego przez wymiennik.

•      Na koniec czynnik w stanie gazowym wraca do sprężarki i cykl się zamyka.  

Jeśli klimatyzacja Split działa w trybie grzania, zawór czterodrogowy odwraca obieg czynnika i ciepło jest oddawane do pomieszczenia, a pobierane z zewnątrz.  

Jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrzną dwiema rurkami miedzianymi i przewodem komunikacyjnym. Przewód komunikacyjny służy również do zasilania prądem jednostki wewnętrznej, więc wystarczy, by agregat był podłączony do prądu i cały zestaw będzie działał poprawnie.  

Ochłodzenie powietrza przepływającego przez jednostkę wewnętrzną powoduje skroplenie pary wodnej. Dlatego należy odprowadzić kondensat do systemu kanalizacji lub na zewnątrz.

UWAGA! Przy odprowadzaniu kondensatu do kanalizacji trzeba wykonać odpowiedni syfon, by zapachy z kanalizacji nie  przedostawały się do pomieszczenia.   

Na ścianie, suficie, przy podłodze 

Najczęściej montowanym rodzajem jednostek są urządzenia ścienne. Możemy zdecydować się także na wersje sufitowe, przypodłogowe, a nawet kanałowe. Klimatyzacja typu Split w wersji kanałowej może być ukryta nad sufitem podwieszanym. Jedyną widoczną częścią układu będą wtedy kratki: zaciągowa i nawiewna.  

Multi Split – zestaw do chłodzenia kilku pomieszczeń 

Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia można wybrać praktyczny system Multi Split. Jednostka zewnętrzna obsługuje wtedy kilka jednostek wewnętrznych. Co istotne, podłączone do zestawu klimatyzatory są niezależne i można nimi sterować indywidualnie. Klimatyzator Multi Split może być w jednym pokoju włączony, a w drugim wyłączony. Możliwe jest też ustawienie innej temperatury w każdym pomieszczeniu.

W systemie Multi Split Daikin do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet pięć wewnętrznych. Poprawia to estetykę budynku i daje oszczędność miejsca, na przykład, na balkonie.  

W praktyce zdarza się, że klimatyzacja Multi Split jest montowana w tylko w niektórych pokojach, bo inwestorzy nie mają przekonania, czy będzie potrzebna. Wybór systemu Multi Split daje możliwość rozbudowy klimatyzacji w przyszłości. Jeżeli przy pierwszej instalacji zostanie wybrana jednostka zewnętrzna o większej mocy, będzie można do niej dołożyć kolejne jednostki wewnętrzne.  

Istotny jest również fakt, że w jednym systemie Multi Split mogą pracować różne jednostki wewnętrzne, na przykład, w jednym pomieszczeniu będzie zamontowana jednostka ścienna, a w innym przypodłogowa. Szeroki wybór kształtów i kolorów jednostek Daikin pozwala dopasować odpowiednie rozwiązanie do każdego wnętrza.  

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?