Klimatyzacja

Klimatyzacja czyli pompa ciepła powietrze - powietrze

 
 
Daikin Emura FTXJ-M
- piękna i funkcjonalna
 
 
Daikin Stylish
- dla fanów designu
 
 
Daikin Perfera
Perfera
-nowa jednostka przypodłogowa, już wktótce

Pompa ciepła powietrze - powietrze

 

Pompa zwana powietrzną jest najłatwiejsza do zainstalowania w budynku, ma najmniejsze wymagania  techniczne. Jest jednocześnie tańsza pod względem inwestycyjnym od innych typów pomp ciepła.

Pompa powietrze-powietrze służy do ogrzewania pomieszczeń, a także  chłodzenia ich latem. Nie ma funkcji podgrzewania wody użytkowej.

Jak pracuje pompa powietrze-powietrze?

Taki typ pomp pracuje nadmuchowo – nawiewa podgrzane powietrze do pomieszczeń.

System wygląda tak samo jak klimatyzacja - jest jednostka zewnętrzna, odbierającą ciepło z powietrza zewnętrznego oraz wewnętrzna jednostka nawiewna, która ogrzewa (lub chłodzi) powietrze w pomieszczeniach. Jednostkę zewnętrzną montuje się np. w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie, lub bezpośrednio na ścianie budynku.

Zalety pomp powietrze-powietrze

- Ogrzewają i chłodzą – montując pompę powietrzną, mam dwa w jednym – ogrzewanie i klimatyzację.

- Zdają egzamin w nowych domach, a także remontowanych. Są odpowiednie  także do budynków wielorodzinnych.

- Doskonale zastępują stare instalacje ogrzewania elektrycznego.

- Łatwe w instalacji, dostosowują się do każdego układu pomieszczeń. Nie wymagają odwiertów w gruncie (jak gruntowe), ani instalacji doprowadzającej wodę (jak w wodnych).

- Posiadają klasę efektywności energetycznej A+++, co oznacza, że przyczyniają się do zmniejszenia kosztów za ogrzewanie oraz do ograniczenia zużycia zasobów naturalnych.

- Pompy ciepła Daikin są zasilane w 80% energią pobieraną z powietrza i jedynie w 20% energią elektryczną.

- Wystarczy jedna jednostka zewnętrzna, by podłączyć 5 wewnętrznych, ogrzewających różne pomieszczenia – taki system zwany Multi Split 

- Koszty instalacji są niższe niż pomp powietrze-woda i gruntowych.

- Ceny pomp powietrze-powietrze zaczynają się od około 2900 zł netto (pojedyncze układy split), a układy split Optimised Heating kosztują od 6050 zł netto. Najtańsze układy Multi Split z dwoma jednostkami wewnętrznymi kosztuje od ok. 7330 zł netto. Mowa o samym urządzeniu, bez instalacji i usługi montażu.

Warto wiedzieć:

Sprawność pomp powietrznych może wahać się w zależności od warunków pogodowych. Przy niskich temperaturach w zimie ich wydajność spada. Przy tym im niższa temperatura powietrza, tym pompa zużywa więcej energii elektrycznej. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom, niska zimowa temperatura stanowi coraz mniejszy problem. Daikin posiada w ofercie specjalną linię urządzeń Optimised Heating do ogrzewania pomieszczeń (mają także funkcję chłodzenia). Są one przystosowane do pracy w trybie grzania przy temperaturze zewnętrznej nawet -250C.

Jak przygotować się do zakupu pomp powietrze-powietrze?

Należy się zastanowić jaki typ jednostek wewnętrznych będzie odpowiedni do naszego domu czy mieszkania. Ważne, by przemyśleć ich rozmieszczenie w pomieszczeniach - nawiew powietrza nie powinien być uciążliwy, ale musi być zapewniona cyrkulacja ciepłego powietrza.

Warto także przemyśleć lokalizację jednostki zewnętrznej (agregatu). Powinien być umiejscowiony tak, by nie przeszkadzał mieszkańcom, ani nie powodował dyskomfortu związanego z generowanym hałasem i przepływem powietrza.

W razie wątpliwości należy skonsultować się z instalatorem, który będzie wykonywał instalację.

 

Newsletter.png

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...