Skip to main content

Klimatyzacja

Jak wybrać miejsce dla klimatyzatora?

Klimatyzacja dla sklepu

Więc zdecydowałeś się na zakup klimatyzatora, być może nawet wybrałeś system, który chcesz zainstalować. Pozostał jednak jeszcze jeden wybór, mianowicie określenie lokalizacji klimatyzatora w swoim domu. Miejsce umieszczenia klimatyzatora to ważna decyzja z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, musisz ustawić go tak, aby pokój jak najszybciej osiągnął komfortową temperaturę. Po drugie, potrzebujesz najlepszego miejsca na klimatyzator, w którym będzie ono mogło zmaksymalizować funkcje chłodzenia lub ogrzewania, a jednocześnie będzie energooszczędne.

Gdzie zainstalować klimatyzację w Twoim domu

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć podczas instalowania klimatyzacji, jest to, które obszary domu chcesz ochłodzić. Będzie to zależeć od wielkości domu, rodziny, stylu życia i budżetu.

System z pojedynczym podziałem – jedna jednostka wewnętrzna

Klimatyzator typu single-split składa się z jednej jednostki zewnętrznej podłączonej do jednej jednostki wewnętrznej. Jeden klimatyzator może być wszystkim, czego potrzebujesz, jeśli mieszkasz w mniejszym domu, takim jak mieszkanie z dwiema sypialniami. Zainstalowanie klimatyzatora w głównym pomieszczeniu mieszkalnym, w którym rodzina spędza większość czasu, może osiągnąć pożądane rezultaty w zakresie temperatury. Alternatywnie, jeśli jesteś poza domem przez cały dzień i jesteś w domu tylko wieczorami, możesz chcieć zainstalować klimatyzator w swojej sypialni, aby mieć dobry, komfortowy sen.

Ostatecznie, jeśli planujesz tylko jeden klimatyzator, najlepszym miejscem będzie umieszczenie go w największym pomieszczeniu lub miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu.

System multi-split – do 5 jednostek wewnętrznych

Jeśli masz większy dom lub większą rodzinę, być może będziesz musiał pomyśleć o posiadaniu większej liczby jednostek klimatyzacyjnych, aby utrzymać komfortową temperaturę w całym domu. W takim przypadku najlepszą opcją jest rozważenie systemu multi-split. Zaletą tego, w przeciwieństwie do wielu pojedynczych jednostek klimatyzacyjnych, jest możliwość podłączenia do pięciu klimatyzatorów wewnętrznych do tylko jednej jednostki zewnętrznej. Ta kompaktowa jednostka pasuje do niewielkich przestrzeni, takich jak dachy lub tarasy, a nawet może być montowana na ścianie.

Posiadanie wielu AC oznacza, że ​​możesz ustalić, gdzie są rozmieszczone w domu, umieszczając je w najbardziej dogodnych miejscach zgodnie z osobistymi okolicznościami i wymaganiami. Kiedy już zdecydujesz, czy szukasz systemu pojedynczego, czy multi-split, nadszedł czas, aby pomyśleć o konkretnej lokalizacji klimatyzatora w swoim pokoju.

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na klimatyzator, a specjalista od instalacji doradzi Ci w tym zakresie, jednak zawsze dobrze jest odrobić pracę domową z wyprzedzeniem, aby być przygotowanym na wszelkie pytania. Ostatecznie ostateczne rozmieszczenie musi zostać uzgodnione przez instalatora, ponieważ musi on wziąć pod uwagę projekt domu oraz wymagania dotyczące orurowania i konstrukcji nowego urządzenia klimatyzacyjnego.

5 rzeczy, które wpływają na lokalizację klimatyzatora wewnętrznego

Rozważając lokalizację klimatyzatora, głównym celem jest zawsze ustawienie go tak, aby uzyskać maksymalny efekt chłodzenia/ogrzewania i najbardziej efektywne wykorzystanie energii elektrycznej. Wszystko, co powoduje cięższą pracę klimatyzatora, oznacza, że ​​zużywa więcej energii, aby osiągnąć te same wyniki, a to może skrócić jego żywotność.

Umieszczenie musi zapewniać łatwy dostęp do urządzenia w celu czyszczenia filtrów i wszelkich innych czynności konserwacyjnych. Klimatyzatory polegają na dobrym przepływie powietrza, więc upewnij się, że wokół niego będzie dużo miejsca w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Oznacza to, że żadne meble, zasłony ani inne przedmioty nie blokują cyrkulacji powietrza. Każdy naturalny przepływ powietrza powinien działać z klimatyzatorem, a nie z nim, więc nie ustawiaj go naprzeciwko drzwi lub okna. Mogą one tworzyć przeciwstawne przepływy powietrza, które utrudniają pracę urządzenia.

Twój klimatyzator musi znajdować się z dala od źródeł ciepła. Obejmuje to lodówki i sprzęt elektroniczny. Wszystko, co generuje ciepło, może zostać wykryte przez czujniki klimatyzatora, powodując jego niepotrzebną pracę. Powoduje to niepotrzebne zużycie energii, a Twój pokój może być znacznie zimniejszy niż zamierzałeś.

Klimatyzator nigdy nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wyższe ciepło słoneczne powoduje, że AC pracuje ciężej, aby uzyskać wymagany efekt chłodzenia. Urządzenie może się przegrzać, a z czasem dodatkowa praca może doprowadzić do problemów mechanicznych.

4 rzeczy, które wpływają na lokalizację jednostki zewnętrznej

Myśląc o instalacji klimatyzatora, łatwo przeoczyć jednostkę zewnętrzną. Jest to jednak równie ważne dla uzyskania optymalnej wydajności systemu klimatyzacji.

Podobnie jak w przypadku jednostki wewnętrznej, przepływ powietrza jest ważny dla zewnętrznej jednostki klimatyzacyjnej. Musi być umieszczony w bezpiecznym, dobrze wentylowanym miejscu z wystarczającą ilością miejsca, aby pobierać świeże powietrze i uwalniać ciepło z domu. Miejsce to powinno być wolne od drzew, krzewów i obszarów nadmiernie zakurzonych, gdzie liście i zanieczyszczenia mogą zablokować urządzenie lub zatkać filtry. Jednostka zewnętrzna powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym do czyszczenia i konserwacji.

Jednostka zewnętrzna nie powinna być wystawiana na długotrwałe bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podobnie jak w przypadku jednostek wewnętrznych, nadmierne ciepło słoneczne spowoduje cięższą pracę, zmniejszając wydajność i obciążając jednostkę.

Skorzystaj z profesjonalnej porady, aby omówić lokalizację Twojego klimatyzatora

To tylko niektóre z rzeczy, o których należy pomyśleć, rozważając najlepsze umiejscowienie klimatyzatora. Nie ma jednak jednego najlepszego rozwiązania, które pasuje do wszystkich mieszkań, dlatego ostateczną decyzję należy podjąć we współpracy z doświadczonym instalatorem. Specjaliści mogą udzielić najlepszych porad dotyczących optymalnej wydajności Twoich urządzeń klimatyzacyjnych, biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione aspekty, a także rozplanowanie i konstrukcję Twojego domu.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?