Klimatyzacja

Jak działa klimatyzator typu split i multi split?

 
 

Do jednej jednostki zewnętrznej Multi Split można przyłączyć aż pięć jednostek wewnętrznych 

Daikin Stylish

FTXM-R_left.tiff

Daikin Perfera

FTXC20-50B_L.tif

Daikin Sensira +

Klimatyzatory stacjonarne typu split są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w pomieszczeniach mieszkalnych. Chłodzą i w razie potrzeby grzeją mieszkanie. Jednostki Daikin z serii Cold Region mogą również stanowić samodzielne źródło ogrzewania, pracując w temperaturach zewnętrznych do -25oC.  

 

Urządzenie typu split składa się z dwóch podstawowych elementów -  jednostki wewnętrznej, którą instaluje się w pomieszczeniach oraz agregatu zamontowanego na zewnątrz budynku.  

W jednostce wewnętrznej znajduje się tylko wymiennik, wentylator i system sterowania. Dzięki temu urządzenie pracuje bardzo cicho, ponieważ elementy, które mogą powodować większy hałas, jak np. sprężarka, znajdują się na zewnątrz.  

W  agregacie (czyli jednostce zewnętrznej) są: sprężarka, drugi wymiennik, duży wentylator, zawór czterodrogowy, zawór rozprężny i system sterowania.  

Na czym polega działanie klimatyzacji? 

Jeśli klimatyzator pracuje w trybie chłodzenia, to praca układu wygląda następująco:  

  • Kompresor spręża czynnik chłodniczy, powodując jego skroplenie. Dzieje się to w wymienniku jednostki zewnętrznej. W momencie skraplania do otoczenia oddawana jest energia (ciepło). Wentylator zapewnia przepływ powietrza przez wymiennik, nie dopuszczając do jego przegrzania. 

  • Następnie skroplony czynnik trafia na zawór rozprężny i zaczyna się jego odparowywanie. Dawniej w klimatyzatorach jako zawór rozprężny używano kapilar, czyli cienkich rureczek. Obecnie stosowane są nowoczesne elektroniczne zawory rozprężne, które umożliwiają kontrolę procesu odparowania czynnika.  

  • Czynnik płynie do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje jego całkowite odparowanie. W momencie odparowania czynnik pobiera energię z otoczenia, powodując ochłodzenie powietrza przepływającego przez wymiennik.   

  • Następnie czynnik w stanie gazowym wraca do sprężarki  i cykl się zamyka.  

Kiedy korzystamy z trybu grzania, zawór czterodrogowy odwraca obieg czynnika i ciepło jest oddawane do pomieszczenia, a pobierane z zewnątrz.  

Jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrzną dwoma rurkami miedzianymi i przewodem komunikacyjnym. Przewód komunikacyjny służy również do zasilenia prądem jednostki wewnętrznej, więc wystarczy, by agregat był podłączony do prądu, a cały zestaw będzie działał poprawnie.  

Ochłodzenie powietrza przepływającego przez jednostkę wewnętrzną powoduje wykroplenie pary wodnej. Dlatego należy odprowadzić kondensat do systemu kanalizacji lub na zewnątrz. Uwaga - przy odprowadzaniu kondensatu do kanalizacji trzeba wykonać odpowiedni syfon, by zapachy z kanalizacji nie  przechodziły do pomieszczenia.   

Na ścianie, suficie, przy podłodze 

Najczęściej montowanym typem jednostek są urządzenia ścienne. Jednak możemy zdecydować się na wersje sufitowe, przypodłogowe, a nawet kanałowe. Jeśli wybierzemy jednostkę kanałową, to możemy ukryć klimatyzator nad sufitem podwieszanym, a jedyną widoczną częścią układu będą kratki: zaciągowa i nawiewna.  

Multi Split – zestaw do chłodzenia kilku pomieszczeń 

Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia można wybrać praktyczny system multi split - jedna jednostka zewnętrzna obsługuje wtedy kilka jednostek wewnętrznych. Co istotne, podłączone do zestawu klimatyzatory są niezależne, można nimi sterować indywidualnie (w jednym pokoju może być włączony, w drugim nie, może też być ustawiona inna temperatura). W systemie MULTI SPLIT Daikin do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet pięć wewnętrznych. Poprawia to estetykę budynku i daje oszczędność miejsca np. na balkonie.  

W praktyce zdarza się, że klimatyzacja jest montowana np. w dwóch pokojach, ale w pozostałych nie, bo inwestorzy nie mają przekonania, czy będzie potrzebna. Wybór systemu Multi Split daje możliwość rozbudowy klimatyzacji w przyszłości. Jeżeli przy pierwszej instalacji zostanie wybrana jednostka zewnętrzna o większej mocy, to będzie można do niej dołożyć kolejne jednostki wewnętrzne.  

Co istotne, w jednym systemie MULTI SPLIT mogą pracować różne jednostki wewnętrzne, np. w jednym pomieszczeniu będzie zamontowana jednostka ścienna, a w innym przypodłogowa. Szeroki wybór kształtów i kolorów jednostek Daikin pozwala dopasać odpowiednie rozwiązanie do każdego wnętrza.  

Newsletter.png

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...