Skip to main content

Klimatyzacja

Jaki klimatyzator najlepszy do ogrzewania?

Pomysł wykorzystania klimatyzacji do ogrzewania domu jest dla wielu osób nowy. Na rynku dostępnych jest wiele klimatyzatorów, a większość nowoczesnych klimatyzatorów będzie posiadała funkcję grzania. Jak więc wybrać, który klimatyzator lub pompa ciepła typu powietrze-powietrze najlepiej nadają się do ogrzewania?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a ostatecznie wybór klimatyzatora będzie zależał od takich czynników, jak osobiste preferencje, funkcjonalność i koszt. Jednak jedną bardzo ważną kwestią, o której musisz pomyśleć od samego początku, jest klimat. Jeśli będziesz całkowicie polegać na swoim klimatyzatorze do ogrzewania, musisz upewnić się, że osiąga on pożądany poziom komfortu podczas mroźnych zimowych dni i wybrać taki, który jest zgodny z najniższymi temperaturami w twoim regionie. Jeśli używasz klimatyzacji do uzupełnienia istniejącego systemu grzewczego, nie jest to taki priorytet.

 

Używanie standardowego klimatyzatora do ogrzewania

„Zima robi się dość chłodna. Zwykle używam ogrzewania od października do marca, ale temperatury rzadko spadają poniżej zera”.

 

Większość standardowych klimatyzatorów może być używana zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, co czyni je idealnym rozwiązaniem zapewniającym komfort w domu przez cały rok. Jeśli zimowe temperatury nie są wyjątkowo niskie, standardowy klimatyzator powinien zapewnić wszystkie potrzebne ogrzewanie.

 

Klimatyzatory są zaprojektowane tak, aby były energooszczędne. Klimatyzatory Daikin mają klasy efektywności do A+++ i mają niewielki wpływ na środowisko, co czyni je idealnym zamiennikiem tradycyjnych systemów ogrzewania na paliwa kopalne. Możesz wybrać klimatyzator z pojedynczym splitem, łączący jedną jednostkę wewnętrzną z jedną jednostką zewnętrzną, lub możesz mieć system multi-split, łączący do pięciu jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną, co zapewnia elastyczność ogrzewania wielu pomieszczenia do różnych temperatur.

 

Jeśli instalowanie klimatyzacji do ogrzewania jest Twoim głównym priorytetem, należy zwrócić uwagę na pewne funkcje standardowego klimatyzatora, które są korzystne, gdy używasz go do ogrzewania. W klimatyzatorach Daikin funkcje te to boost, heat plus lub ogrzewanie podłogowe.

 

Korzystanie z klimatyzatora zoptymalizowanego do ogrzewania

 

„Zima może być bardzo mroźna, więc muszę mieć włączone ogrzewanie. Czasami zdarzają się dni, w których temperatura spada poniżej zera”.

 

Jeśli doświadczasz szczególnie mroźnych zim, powinieneś rozważyć zalety systemu klimatyzacji, który został specjalnie zaprojektowany do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach.

 

W tym celu Daikin opracował swój zoptymalizowany zakres ogrzewania. Cztery z ich standardowych klimatyzatorów, Stylish, naścienny Perfera, przypodłogowy Perfera i Comfora, dostępne są w wersji zoptymalizowanej do ogrzewania. Każdy z tych modeli klimatyzatorów przeszedł rygorystyczne testy, które wykazały, że działają one nieprzerwanie nawet przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -25°C.

 

Co wyróżnia zoptymalizowany pod kątem grzania zakres klimatyzatorów?

 

Zaprojektowany do pracy w chłodniejszym klimacie, zoptymalizowany pod kątem ogrzewania, zapewni komfortowe ciepło w domu przy zachowaniu doskonałej efektywności energetycznej. Te klimatyzatory mają znacznie wyższą wydajność grzewczą przy niższych temperaturach otoczenia niż odpowiednik standardowego klimatyzatora.

 

Na przykład, aby ogrzać pomieszczenie do 22°C, standardowy klimatyzator przypodłogowy klasy Perfera 35 ma moc grzewczą 2,02 kW, gdy temperatura zewnętrzna wynosi -15°C. Zoptymalizowana jednostka przypodłogowa klasy Perfera 30, przetestowana w tej samej temperaturze zewnętrznej, miała moc grzewczą 4,52 kW.

 

Dzieje się tak również w wyższych temperaturach. Porównując tę samą standardową Perferę i zoptymalizowane jednostki przypodłogowe Perfera, gdzie temperatura na zewnątrz wynosi 7°C, moc grzewcza jednostki standardowej do ogrzania domu do 22°C wynosi 3,92 kW, natomiast jednostki zoptymalizowanej 6,63 kW . Więc nawet jeśli twoje zimy nie osiągają ekstremalnych mrozów -25°C, wyższa wydajność grzewcza gamy zoptymalizowanej pod kątem ogrzewania jest nadal korzystna, ponieważ jest znacznie bardziej wydajna niż standardowy odpowiednik, pomagając obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacji .

 

Zoptymalizowana gama klimatyzatorów ma wiele takich samych funkcji ogrzewania, jakie są dostępne w standardowej jednostce, ale dodatkową przydatną funkcją, którą można znaleźć w niektórych klimatyzatorach ściennych, jest logika kominka. Działa to najlepiej w pomieszczeniu, w którym masz dodatkowe źródło ciepła, takie jak piec na drewno lub kominek. Sprężarka klimatyzatora zatrzymuje się po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniu, ale z logiką kominka wentylator nadal się obraca, pomagając w cyrkulacji ciepła z kominka w pomieszczeniu, zapewniając równomierny rozkład temperatury i wszystkie zakątki pokoju są ciepłe.

 

Zatem jaki klimatyzator jest najlepszy do ogrzewania?

 

Wszystkie klimatyzatory posiadające funkcję grzania są dobrą i wydajną opcją ogrzewania domu przez całą zimę. To, czy wybierzesz standardową klimatyzację, czy też zoptymalizowaną do ogrzewania, będzie zależeć od średnich temperatur zimowych.

 

Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym temperatura regularnie spada i utrzymuje się znacznie poniżej -5°C, idealnym wyborem jest klimatyzator zoptymalizowany pod kątem ogrzewania. Nie tylko będzie działać wydajniej w niższych temperaturach, ale uwzględniono również inne względy projektowe, takie jak dłuższe orurowanie umożliwiające łatwą instalację w ścianach z grubszą izolacją oraz dodatkowe funkcje zmniejszające gromadzenie się lodu w jednostce zewnętrznej.

 

W klimatach, w których temperatura rzadko spada poniżej zera, standardowy klimatyzator zapewni doskonałe wyniki, zapewniając komfortowy, ciepły dom w miesiącach zimowych, a jednocześnie jest energooszczędny i ekonomiczny.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?