Skip to main content

Klimatyzacja

Jaki klimatyzator wybrać na zimę?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej mówi się o tym, że musimy być bardziej świadomi naszego zużycia energii i wpływu, jaki źródło tej energii może mieć na środowisko. W 2020 r. ponad 62% zużycia energii przez gospodarstwa domowe w Europie przypadało na ogrzewanie domów, co oznacza, że jest to kluczowy obszar, w którym należy wprowadzić zmiany. Kierując się chęcią obniżenia kosztów eksploatacji, coraz więcej osób rozważa alternatywne opcje ogrzewania, takie jak klimatyzatory, znane również jako pompa ciepła powietrze-powietrze.

Używanie standardowego klimatyzatora do ogrzewania

Rozważmy następujący scenariusz:

Zima w tym roku jest dość chłodna. Zwykle używam ogrzewania od października do marca, gdyż temperatury rzadko spadają poniżej zera.

 

Większość standardowych klimatyzatorów może być używana zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, co czyni je idealnym rozwiązaniem zapewniającym komfort w domu przez cały rok. Jeśli zimowe temperatury nie są wyjątkowo niskie, standardowy klimatyzator powinien zaspokoić wszystkie potrzeby.

 

Klimatyzatory są zaprojektowane tak, aby były energooszczędne. Klimatyzatory Daikin mają klasy efektywności do A+++ i mają niewielki wpływ na środowisko, co czyni je idealnym zamiennikiem tradycyjnych systemów ogrzewania na paliwa kopalne. Możesz wybrać klimatyzator z pojedynczym splitem, łączący jedną jednostkę wewnętrzną z jedną jednostką zewnętrzną, lub możesz mieć system multi-split, łączący do pięciu jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną, co zapewnia elastyczność ogrzewania wielu pomieszczenia do różnych temperatur.

 

Jeśli ogrzewanie domu jest Twoim głównym priorytetem, należy zwrócić uwagę na pewne funkcje standardowego klimatyzatora, które są korzystne, gdy używasz go właśnie do ogrzewania. W klimatyzatorach Daikin funkcje te to: boost, heat plus lub ogrzewanie podłogowe.

 

Korzystanie z klimatyzatora zoptymalizowanego do ogrzewania

 

Tutaj rozważymy jeszcze inny scenariusz:

Zima może być bardzo mroźna, więc muszę mieć włączone ogrzewanie. Czasami zdarzają się dni, w których temperatura spada poniżej zera.

Jeśli doświadczasz szczególnie mroźnych zim, powinieneś rozważyć zalety systemu klimatyzacji, który został specjalnie zaprojektowany do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach.

W tym celu Daikin opracował model specjalnie zoptymalizowany do ogrzewania. Cztery z naszych standardowych klimatyzatorów: Stylish, naścienna Perfera, przypodłogowa Perfera i Comfora, dostępne są w wersji zoptymalizowanej do ogrzewania. Każdy z tych modeli klimatyzatorów przeszedł rygorystyczne testy, które wykazały, że działają one nieprzerwanie nawet przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -25°C.

Co wyróżnia klimatyzator zoptymalizowany pod kątem grzania?

 

Zaprojektowany do pracy w chłodniejszym klimacie, zoptymalizowany pod kątem ogrzewania klimatyzator, zapewni komfortowe ciepło w domu przy zachowaniu doskonałej efektywności energetycznej. Te klimatyzatory mają znacznie wyższą wydajność grzewczą przy niższych temperaturach otoczenia niż standardowe modele.

Na przykład, aby ogrzać pomieszczenie do 22°C, standardowy klimatyzator przypodłogowy klasy Perfera 35 ma moc grzewczą 2,02 kW, gdy temperatura zewnętrzna wynosi -15°C. Zoptymalizowana jednostka przypodłogowa klasy Perfera 30, przetestowana w tej samej temperaturze zewnętrznej, miała moc grzewczą 4,52 kW.

 

Dzieje się tak również w wyższych temperaturach. Porównując tę samą standardową Perferę i zoptymalizowane jednostki przypodłogowe Perfera, gdzie temperatura na zewnątrz wynosi 7°C, moc grzewcza jednostki standardowej do ogrzania domu do 22°C wynosi 3,92 kW, natomiast jednostki zoptymalizowanej 6,63 kW . Więc nawet jeśli twoje zimy nie osiągają ekstremalnych mrozów -25°C, wyższa wydajność grzewcza gamy zoptymalizowanej pod kątem ogrzewania jest nadal korzystna, ponieważ jest znacznie bardziej wydajna niż standardowy odpowiednik, pomagając obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacji.

 

Zoptymalizowana gama klimatyzatorów ma wiele takich samych funkcji ogrzewania, jakie są dostępne w standardowej jednostce, ale dodatkową przydatną funkcją, którą można znaleźć w niektórych klimatyzatorach ściennych, jest logika kominka. Działa to najlepiej w pomieszczeniu, w którym masz dodatkowe źródło ciepła, takie jak piec na drewno lub kominek. Sprężarka klimatyzatora zatrzymuje się po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniu, ale z logiką kominka wentylator nadal się obraca, pomagając w cyrkulacji ciepła z kominka w pomieszczeniu, zapewniając równomierny rozkład temperatury i wszystkie zakątki pokoju są ciepłe.

 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?