Skip to main content

Ogrzewanie

Na co zwrócić uwagę przy wymianie systemu grzewczego

Hybrydowa pompa ciepła
- zastępcze rozwiązanie dla kotła gazowego
 
 
Wysokotemperaturowa pompa ciepła
- idealne rozwiązanie zastępcze dla tradycyjnego kotła

Przy wymianie starego kotła na nowe źródło ciepła, należy przede wszystkim zastanowić się, czy przy tej okazji nie było by korzystne wykonanie termomodernizacji budynku. Oznacza to na przykład ocieplenie przegród, lub stropu, bądź wymianę okien na nowe, o niższym współczynniku przenikania ciepła.

 

Na pewno wpłynie to na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło naszego domu, w konsekwencji pozwoli na zastosowanie źródła ciepła o mniejszej mocy, czyli na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jeżeli wymieniamy tylko stare źródło ciepła np. kocioł, bez wymiany grzejników wysokotemperaturowych, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nowe źródło ciepła jest w stanie przygotować wodę grzewczą o wysokiej temperaturze, której wymagają pozostawione emitery ciepła*. Większość pomp ciepła to źródła niskotemperaturowe, które mogą podgrzać wodę do maksymalnie 55°C. Jest to górna granica pracy urządzenia - pompy ciepła powietrze-woda, i nie należy zakładać pracy z takim parametrem przez cały okres grzewczy.

 

Tego typu pompy ciepła najlepiej sprawdzają się z niskotemperaturowymi odbiornikami, np. ogrzewaniem podłogowym. Na rynku dostępne są również wysokotemperaturowe pompy ciepła, które przygotowują wodę nawet do 80°C. Przy wymianie starego kotła na ten rodzaj pompy mamy gwarancję utrzymania odpowiednich parametrów ciepła na pozostawionych grzejnikach np. żeliwnych. W odróżnieniu od kotłów stałopalnych urządzenie jest całkowicie bezobsługowe – nie ma konieczności rozpalania, czy dokładania opału. Korzyścią jest także dodatkowe miejsce, które wcześniej zajmował składowany opał.

 

Urządzenia tego typu oferowane są przez lidera na rynku HVAC firmę Daikin.

 

*Emitery ciepła- grzejniki.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?