Skip to main content

Ogrzewnie

Przyszłość ogrzewania domów

 

W ciągu ostatnich 40 lat ogrzewanie domów nadal ewoluowało. Postęp technologiczny oraz poprawa wydajności i bezpieczeństwa przyczyniły się do powstania bardziej efektywnych i ekonomicznych systemów. Opracowanie wydajniejszego kondensacyjnego kotła gazowego obniżyło koszty eksploatacji i obniżyło emisję dwutlenku węgla, ale nadal wymaga stosowania paliw kopalnych. Ostatnio zaobserwowaliśmy ruch w kierunku pomp ciepła jako lepszej alternatywy, która jest wydajna, opłacalna i wykorzystuje głównie energię odnawialną zamiast paliw kopalnych. Polska, Holandia i Austria odnotowały dwukrotny wzrost sprzedaży pomp ciepła w pierwszej połowie 2022 roku.

Czego możemy się spodziewać w przyszłości ogrzewania domów?

 

Koszt energii i obawy dotyczące długoterminowego wpływu na środowisko oznaczają, że sektor energetyczny nieustannie poszukuje ulepszeń w ogrzewaniu domów. Ciągły postęp technologiczny oznacza, że w nadchodzących latach możemy spodziewać się kolejnych zmian. Główne rozważania dotyczące przyszłości ogrzewania domów będą prawdopodobnie koncentrować się wokół następujących kluczowych obszarów:

 

  • Środowisko – przyszłe rozwiązania ogrzewania domów muszą charakteryzować się niską lub, w idealnym przypadku, zerową emisją dwutlenku węgla.
  • Koszt – początkowy koszt wymiany kotła gazowego może być wysoki, zwłaszcza tam, gdzie instalacja nowego systemu grzewczego wymaga dużych nakładów pracy. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie oszczędności na kosztach bieżących ostatecznie przewyższą początkowe nakłady.
  • Efektywność – najkorzystniejsze rozwiązania ogrzewania domu muszą charakteryzować się wysoką konwersją energii na ciepło.
  • Technologia – inteligentna technologia odegra rolę w zapewnieniu maksymalnej kontroli nad tym, jak ogrzewamy nasze domy. Możliwość dostosowania systemu do własnych, specyficznych potrzeb będzie istotna dla optymalnej wydajności.
  • Komfort – systemy ogrzewania będą regulowane tak, aby w naszych domach utrzymywana była komfortowa temperatura. Wiele systemów będzie miało również możliwości chłodzenia, zapewniając całoroczną kontrolę klimatu w domu.
  • Design – grzejniki nie są już postrzegane wyłącznie jako funkcjonalne. Ważny jest również wygląd, a grzejniki przyszłości nadal będą projektowane tak, aby pasowały do estetyki nowoczesnych domów.

Rozwiązania ogrzewania domu dla zerowej przyszłości emisyjnej

Bez wątpienia przyszłość ogrzewania domów będzie inna niż wszyscy znamy dzisiaj. Do 2050 roku Unia Europejska chce być neutralna klimatycznie. Aby osiągnąć ten cel, kraje w całej Europie wprowadzają zmiany w sposobie ogrzewania naszych domów, wycofując kotły opalane paliwami kopalnymi na rzecz innych systemów. Widzimy już, jak rządy zakazują instalacji nowych kotłów gazowych w ciągu najbliższych kilku lat. Na przykład Austria przesunęła datę wprowadzenia zakazu instalowania kotłów gazowych w nowych budynkach z 2025 na 2023 rok.

 

Tak więc, jeśli upadek kotła gazowego jest bliski, jakie są alternatywy? Jak już wspomniano, pompy ciepła przodują jako popularne rozwiązanie do ogrzewania domów, ale istnieją inne możliwe opcje, które możemy zobaczyć w przyszłości.

Pompy ciepła

Wysokotemperaturowe, niskotemperaturowe, gruntowe i powietrzne pompy ciepła działają na tej samej zasadzie. Przenoszenie energii cieplnej z powietrza lub gruntu na zewnątrz i wykorzystywanie tej energii do dostarczania ciepła i ciepłej wody w pomieszczeniach. Do 75% energii zużywanej przez pompy ciepła pochodzi ze źródeł odnawialnych, pozostawiając jedynie 25% energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy. Dodajmy do tego, że pompy ciepła są do 3 lub 4 razy bardziej wydajne energetycznie niż kotły gazowe i już widać, dlaczego pompy ciepła prawdopodobnie staną się przyszłością ogrzewania domów.

Hybrydy gazowo-wodorowe

Wykorzystanie wodoru zamiast gazu ziemnego jest alternatywą dla czystego spalania, która znacznie ograniczyłaby emisję dwutlenku węgla. Jednak badania wykazały, że wysoki koszt i niska efektywność energetyczna wodoru oznaczają, że może to nie być opłacalne rozwiązanie.

Panele słoneczne

Ogrzewanie słoneczne pochłania energię cieplną ze słońca za pośrednictwem paneli na dachu domu. Ciecz w panelach przemieszcza się następnie do domu, a wymiennik ciepła przenosi energię cieplną do zasobnika ciepłej wody, gdzie jest wykorzystywana do dostarczania ciepłej wody i ogrzewania. System solarny może zapewnić od 40 do 70% ciepła i ciepłej wody potrzebnej każdego roku czteroosobowej rodzinie, dlatego musi być używany wraz z innym systemem, szczególnie w chłodniejszych miesiącach, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła. Wykorzystując energię odnawialną ze słońca, słoneczne panele termiczne mogą znacznie obniżyć rachunki za energię i mieć zerową emisję dwutlenku węgla.

 

Kotły na biomasę

Kotły na biomasę działają podobnie jak kocioł gazowy lub olejowy, ale opalane są głównie drewnem w postaci kłód, zrębków lub pelletu. Jako system wykorzystujący odnawialne źródło energii o sprawności przekraczającej 90%, kotły na biomasę mogą w przyszłości znaleźć szersze zastosowanie. Jednak chociaż ich eksploatacja może być znacznie tańsza, początkowy koszt instalacji jest znacznie wysoki, a kotły na biomasę wymagają dużo miejsca, co dla wielu wyklucza je jako opcję. Kotły na biomasę wymagają również pewnej pracy fizycznej w celu uzupełnienia zapasu paliwa i opróżnienia powstałego popiołu.

 

Systemy hybrydowe

 

Hybrydowy system grzewczy łączy wykorzystanie istniejącego kotła gazowego lub olejowego z nową technologią, taką jak powietrzna lub gruntowa pompa ciepła. System automatycznie przełącza się między dwoma źródłami energii, aby zapewnić najwyższą wydajność w danym momencie. Pompa ciepła jest najbardziej wydajna podczas cieplejszych miesięcy, podczas gdy kocioł jest najbardziej efektywny zimą. W przypadku korzystania z nowoczesnego, wydajnego kotła gazowego lub olejowego ogólna wydajność systemu hybrydowego może obniżyć rachunki za energię i będzie charakteryzować się niższą emisją dwutlenku węgla, ponieważ kocioł będzie mniej używany.

 

Inteligentne rozwiązania grzewcze

 

Ponieważ technologia stale się rozwija, możemy spodziewać się więcej inteligentnych technologii grzewczych w przyszłości. Już teraz mamy możliwość zdalnej regulacji i sterowania inteligentnymi grzejnikami z aplikacji na naszym telefonie, a grzejnik może łączyć się z instalatorami w celu terminowej diagnostyki i konserwacji. Kolejną nowością są inteligentne termostaty, które mogą nauczyć się rutyny domowej i odpowiednio dostosować swoje działanie, np. włączyć ogrzewanie przed wstaniem. Inteligentny termostat monitoruje otoczenie, aby zapewnić, że system grzewczy zapewnia optymalną wydajność w razie potrzeby i oszczędza energię, gdy nikogo nie ma w domu lub pokoje nie są używane.

 

Przyszłość ogrzewania domów się zmienia, a to dopiero początek. Aby zapewnić przyszłość naszej planety, ważne jest, aby wszyscy, rządy, przemysł i konsumenci, rozważyli wpływ systemów grzewczych i abyśmy w nadchodzących latach kontynuowali przechodzenie na nowe, zrównoważone i wydajne systemy.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?