

Pompa ciepła to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzanie domu. Rodzaje pomp ciepła pozwalają na wybór odpowiedniej w danym lokalu. Jednak jak każde urządzenie tego typu pompa ma swoje wady i zalety. Dzięki automatycznej obsłudze i taniej eksploatacji z pewnością jest coraz bardziej realną konkurencją dla kotłów.
Czym jest pompa?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze. Pomimo zaliczana ich do tej kategorii, wyróżniają się tym, że same nie wytwarzają ciepła. Jak działa pompa ciepła? Otóż pompy umożliwiają pobranie ciepła z otoczenia. Może być to zarówno woda, jak i ziemia i powietrze. W następnej kolejności przekształcają tak pozyskane ciepło na takie, które można wykorzystać w budynku.
Z czego składa się pompa?
Pompy zdecydowanie nie są proste w swojej konstrukcji. Wchodzą one w kompozycję większego systemu, składającego się z:
• źródła dolnego, czyli czynnika, z którego zostanie pobrane ciepło — woda czy ziemia,
• pompy, która czerpie ciepło z otoczenia,
• źródła dolnego, tj. całej instalacji grzewczej znajdującej się w budynku.
Pompy gruntowe
Pompa ciepła gruntowa jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ciepło, które znajduje się w ziemi. Te rodzaje pomp ciepła są zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce, ponieważ są idealne dopasowane do krajowych warunków klimatycznych.
Rodzaje pomp ciepła gruntowych to: grunt/woda/woda, grunt/woda oraz grunt/powietrze.
Pompy powietrzne nie są najlepszym nośnikiem ciepła, ponieważ temperatura powietrza zmienia się częściej niż temperatura wody czy gruntu. Pomimo tego pompa ciepła powietrzna to jeden z najszybciej rozwijających się wariantów tego urządzenia. Wpływ na to ma przede wszystkim możliwość umieszczenia jej zarówno na małej powierzchni, jak i działce o słabych warunkach glebowych. W końcu powietrze dostępne jest wszędzie, a jego ilość jest nieograniczona.
Powietrzne pompy ciepła dzieli się na dwa systemy:
• system nadmuchowy: powietrze/powietrze,
• system wodny: powietrze/woda.
Pompa wodna
Jej zastosowanie jest okraszone kilkoma aspektami. Należy wiedzieć, że tylko na niektórych działkach występują duże cieki wody podziemnej, które pozwalają na jej użycie. Ponadto w wielu miejscach skład wody może być nieodpowiedni przez zawartość dużej ilości wapnia, manganu czy żelaza. W takiej sytuacji może doprowadzić to do ciągłego zapychania się filtrów czy zamulenia studni zrzutowej. Przez to obsługa pompy staje się uciążliwa i nie ma mowy o samoobsługowym urządzenia jak w innych rodzajach pomp.
Plusy i minusy pompy ciepła
Pompy ciepła mają swoje wady i zalety. Z pewnością jest to jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania.
Wśród zalet pomp ciepła wymienia się również:
• dobre zautomatyzowanie,
• brak zanieczyszczenia środowiska,
• łatwy montaż,
• niskie koszta eksploatacji,
• brak zbiorników na paliwo,
• mała ilość zajmowanego miejsca,
• bezpieczeństwo użytkowania,
• długa żywotność (nawet do 30 lat).
Użytkownicy pomp wskazują również ich wady. Najczęściej powielaną jest wysoki koszt instalacji samego urządzenia. Cena pompy jest uzależniona od zastosowanego urządzenia, jednak w większości przypadków przewyższa ona znacznie instalację innych nośników ciepła. Dodatkowo pompa generuje dość wysoki poziom hałasu, który dla niektórych użytkowników może być na tyle uciążliwy, że mogą zrezygnować z jej założenia. Ostatnią wadą jest złożona budowa urządzenia. To właśnie przez nią istnieje podwyższone ryzyko awarii poszczególnych składowych pompy, w tym sprężarek. Jednakże najczęściej dzieje się to w urządzeniach niskiej i średniej klasy.
