Skip to main content

Ogrzewnie

Systemy Multi: przystępna cenowo opcja całorocznego ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej

Znalezienie idealnego rozwiązania do ogrzewania i chłodzenia domu nie musi być skomplikowane w instalacji ani zajmować dużo miejsca. Dzięki elastyczności funkcji i opcji, a także możliwości uwzględnienia ciepłej wody, system multi może być tym, czego szukasz, aby pasował do Twojego domu i zapewniał najwyższy komfort przez cały rok.

 

 Po co instalować alternatywny system ogrzewania i chłodzenia?

 

Ponieważ gwałtownie rosnące ceny energii zwiększają koszty życia w całej Europie i oczekuje się, że utrzymają się na wysokim poziomie przez jakiś czas, ludzie szukają tańszych sposobów kontrolowania temperatury w swoich domach. Podczas gdy koszty eksploatacji mogą być siłą napędową decyzji o znalezieniu innych opcji, korzyści dla środowiska wynikające z zastosowania nowoczesnej pompy ciepła lub systemu multi również zwiększają atrakcyjność i długoterminowy zrównoważony rozwój zmiany.

 

Pompy ciepła do ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej

 

Pompy ciepła działają poprzez pozyskiwanie energii cieplnej z zewnątrz i przesyłanie jej do domu w celu pracy z emiterami, które zapewniają ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę. W dłuższej perspektywie pompy ciepła stanowią ekonomiczną alternatywę dla paliw kopalnych, ponieważ większość ciepła pochodzi ze źródła odnawialnego. W przypadku pompy ciepła powietrze/woda ciepło pochodzi z powietrza lub w przypadku gruntowej pompy ciepła, w której ciepło pochodzi z ziemi.

Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania domu

W miarę jak alternatywy dla tradycyjnych kotłów gazowych stają się coraz bardziej dostępne, ludzie stają się coraz bardziej świadomi ich zalet jako wydajnych i niedrogich długoterminowych rozwiązań ogrzewania domu. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost instalacji pomp ciepła jako bardziej opłacalnego i przyjaznego dla środowiska systemu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej woda. Dane Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) pokazują, że w 2021 roku sprzedaż pomp ciepła w Europie wzrosła o 34%, co jest najwyższym dotychczasowym wzrostem. W 21 krajach sprzedano 2,18 miliona jednostek pomp ciepła, prawie 560 000 więcej niż w poprzednim roku, a liczba ta według przewidywań EHPA będzie nadal rosła w nadchodzących latach. Pompy ciepła stanowią obecnie około 14% unijnego rynku grzewczego, co pozwala uniknąć emisji 44 mln ton dwutlenku węgla.

Różne typy pomp ciepła

Każdy typ pompy ciepła działa na tej samej podstawowej zasadzie przenoszenia energii cieplnej z zewnątrz do wewnątrz w celu zapewnienia ciepła i ciepłej wody w domu. Wszystkie pompy ciepła oferują te same ogólne korzyści, jeśli chodzi o wydajność i zrównoważony rozwój, ale każda z nich jest dostosowana do konkretnej sytuacj

 

Niskotemperaturowe pompy ciepła powietrze/woda idealnie nadają się do nowych domów, gdzie można je zamontować wraz z nowoczesnymi emiterami, takimi jak grzejniki niskotemperaturowe, konwektory pompy ciepła lub ogrzewanie podłogowe. Wysoko- i średniotemperaturowe pompy ciepła typu powietrze/woda to najlepszy wybór w przypadku wymiany starych kotłów lub w przypadku renowacji domów, w których chcesz korzystać z zalet pompy ciepła przy jednoczesnym zachowaniu istniejących instalacji rurowych i grzejników.

 

Pompy ciepła powietrze-powietrze, znane również jako klimatyzatory, z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi podłączonymi do jednej jednostki zewnętrznej, mogą być instalowane w każdym domu, a także mogą być łączone z podgrzewaczem wody w celu pełnego ogrzewania domu i ciepłej wody rozwiązanie. Gruntowe pompy ciepła są najbardziej przyjazną dla środowiska opcją i najlepiej sprawdzają się w nowych domach lub renowacjach na dużą skalę, gdzie możliwe jest zainstalowanie wymaganych sond pod ziemią. Pompy ciepła to wciąż stosunkowo nowa koncepcja dla wielu osób, więc myśląc o wprowadzeniu dość znaczącej zmiany i znacznej początkowej inwestycji, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób technologia pompy ciepła jest bardziej wydajna niż korzystanie z tradycyjnego domu opartego na gazie lub oleju System grzewczy.

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną

Pompy ciepła są zasilane nawet w 75% energią odnawialną z powietrza zewnętrznego. Gruntowe pompy ciepła są jeszcze bardziej wydajne, wykorzystując potencjalnie ponad 80% energii odnawialnej wydobywanej z gruntu. Aby system był naprawdę zrównoważony, pozostała energia elektryczna potrzebna do zasilania pompy ciepła powinna również pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa.

Pompy ciepła mają lepszy współczynnik konwersji energii na ciepło

Wytwarzanie ciepła poprzez spalanie paliw kopalnych jest mało wydajne i biorąc pod uwagę straty eksploatacyjne i ograniczenia fizyczne, sprawność jest zawsze mniejsza niż 100%. Kocioł gazowy zamieni 1 kW energii pierwotnej z gazu w około 0,9 kW energii cieplnej. Współczynnik konwersji energii dla pomp ciepła jest znacznie lepszy. Pompa ciepła może wykorzystać do 3 kW energii cieplnej z 1 kW energii pierwotnej z elektryczności, co czyni ją 3 do 4 razy bardziej wydajną energetycznie.

Pompy ciepła charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla

Kotły gazowe lub olejowe wytwarzają ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych, które emitują dwutlenek węgla do atmosfery. Z drugiej strony pompy ciepła mają bardzo niewielki wpływ na środowisko. Zamiast wytwarzać ciepło, pompa ciepła przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego, pobierając ją z powietrza zewnętrznego lub gruntu, aby zapewnić ciepło i ciepłą wodę w domu. Dzięki wykorzystaniu tych odnawialnych źródeł pompa ciepła ma bardzo niski wpływ na emisję dwutlenku węgla. Ponadto czynnik chłodniczy można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać po zakończeniu cyklu życia urządzenia.

Multi systemy do ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej w Twoim domu

 

Podczas gdy pompy ciepła typu powietrze-woda lub gruntowe są doskonałym długoterminowym rozwiązaniem do ogrzewania domu i ciepłej wody, mają swoją cenę, wymagają znacznych inwestycji początkowych i często wymagają pracochłonnej instalacji. Więc jaka jest inna opcja? Wielosystemowy.

 

System multi to seria klimatyzatorów wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Pomimo tego, że większość ludzi myśli, że klimatyzatory służą tylko do chłodzenia, w rzeczywistości są one równie skutecznym rozwiązaniem do ogrzewania, a ponadto mogą oferować możliwości przygotowania ciepłej wody użytkowej, co czyni system multi idealną alternatywą jako energooszczędny i zrównoważony sposób chłodzenia, ogrzewania i nawet ciepłą wodę w domu.

 

Jakie są zalety systemu multi?

 

Istnieją dwa rodzaje systemów multi. Pierwszy z nich, multi-split, umożliwia podłączenie do pięciu klimatyzatorów wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, zapewniając elastyczność ogrzewania i chłodzenia wielu pomieszczeń oraz, o ile znajdują się one w tym samym cyklu ogrzewania lub chłodzenia, możesz ustawić temperaturę każdego z nich niezależnie. Drugi, system multi+ multi firmy Daikin, umożliwia podłączenie do trzech klimatyzatorów wewnętrznych i zbiornika ciepłej wody, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem do ogrzewania, chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody. W zależności od Twoich potrzeb, obie opcje są bardziej przystępną cenowo alternatywą w porównaniu do innych typów pomp ciepła (takich jak powietrze-woda lub źródło gruntowe) oraz bardziej wydajnymi i przyjaznymi dla środowiska niż tradycyjne systemy ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

 

Systemy multi są wydajne

 

Klimatyzatory lub pompy ciepła powietrze-powietrze wykorzystują energię cieplną z powietrza do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia i dostarczania ciepła do zbiornika ciepłej wody. Chociaż do działania klimatyzatora potrzebna jest pewna ilość energii elektrycznej, znaczna część zużywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co sprawia, że systemy multi są znacznie wydajniejszą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Dodatkowe funkcje, takie jak technologia inwerterowa i stosowanie czynników chłodniczych o niskim wpływie na środowisko, mogą jeszcze bardziej obniżyć zużycie energii przez klimatyzatory z systemem multi split lub multi+. Przy wyborze nowego systemu kontroli klimatu w domu wydajność i długoterminowe koszty powinny odgrywać ważną rolę w podjęciu decyzji, więc weź pod uwagę jednostki, które mają ocenę wydajności co najmniej A++.

 

Systemy multi są elastyczne

 

Multi może zaspokoić potrzeby całego domu w zakresie ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody, zapewniając komfort przez cały rok. Ponadto możliwość podłączenia wielu jednostek klimatyzacyjnych zapewnia dużą elastyczność w umieszczaniu jednostek w dowolnym miejscu, wybierając inny model lub styl dla każdego pomieszczenia, jeśli sobie tego życzysz. Pod warunkiem, że wszystkie są w trybie ogrzewania lub chłodzenia, indywidualną temperaturą każdej jednostki można sterować niezależnie, dzięki czemu można ją ustawić inaczej dla każdej lokalizacji.

Systemy Multi są łatwe w instalacji i utrzymaniu

 

W porównaniu z instalacją niskotemperaturowej pompy ciepła powietrze/woda z różnymi emiterami, system multi jest stosunkowo łatwy i szybki do zainstalowania w domu. Wystarczy zamontować tylko jedną jednostkę zewnętrzną, która jest następnie podłączona przewodami elektrycznymi i rurami miedzianymi do każdej jednostki wewnętrznej. Czyszczenie klimatyzatora [LINK - https://www.daikin-ce.com/en_us/daikin-blog/blog-air-conditioner-cleaning-to-keep-energy-bills-low.html] jest również prostą proces, który można łatwo wykonać samodzielnie. Zaleca się czyszczenie filtrów co najmniej 4 razy w roku, aby system był zdrowy i działał z optymalną wydajnością. Zalecany jest również regularny profesjonalny serwis, aby utrzymać system w jak najlepszym stanie.

 

Systemy Multi oszczędzają miejsce i są ciche

 

System multi to świetna opcja, jeśli chcesz zainwestować w wiele klimatyzatorów, a Twoja przestrzeń na zewnątrz jest albo ograniczona, albo wolisz, aby była jak najbardziej uporządkowana. Ponieważ potrzebujesz tylko miejsca na jedną jednostkę zewnętrzną, z łatwością zmieści się ona na balkonie, tarasie, dachu lub w małym ogrodzie i nie zabierze niczego z Twojej przestrzeni życiowej. Posiadanie tylko jednej jednostki zewnętrznej, a nie kilku, również ogranicza hałas, minimalizując wszelkie zakłócenia dla komfortu Twojego lub sąsiadów.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?