Skip to main content

Ogrzewnie

Współpraca pomp ciepła z innymi systemami grzewczymi

Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie stanowiące doskonałą alternatywę dla dotychczas wykorzystywanych urządzeń grzewczych, ponieważ oddaje do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej energie pozyskaną ze środowiska. Stanowi ekologiczne źródło ciepła, ponieważ zapewnia nie tylko ogrzewanie domu, ale co ważniejsze przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Pompy ciepła – sposób działania

Zasada działania pomp ciepła jest niemal taka sama jak w przypadku kotłów gazowych lub urządzeń zasilanych innymi paliwami stałymi. We wszystkich wspomnianych przypadkach, źródła grzewcze poprzez oddawanie ciepła do instalacji, mają za zadanie ogrzewać budynek. Należy jednak pamiętać o jednej, podstawowej różnicy, jaką jest sam sposób podgrzania czynnika grzewczego. Otóż pompy ciepła ze względu na to, że pozyskują energię ze środowiska naturalnego, nie przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń tak, jak ma to miejsce w przypadku kotłów olejowych, gazowych lub węglowych, które poprzez spalanie paliwa ogrzewają medium grzewcze. Na efektywność pompy ciepła wpływa sposób pozyskiwania energii ze środowiska. Niemniej jednak tego typu rozwiązania pozwalają tworzyć wydajne, ekologiczne i nowoczesne systemy grzewcze.

Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którym zależy na wymianie dotychczas stosowanych, nieekologicznych źródeł ciepła na bardziej ekonomiczne rozwiązania, zastanawia się nad możliwością współpracy nowoczesnych urządzeń grzewczych z tradycyjnymi grzejnikami. Nic więc dziwnego, że na wielu forach możemy znaleźć takie wątki jak np.: „pompa ciepła a kaloryfery”. Otóż wspomniane urządzenie grzewcze w przypadku, gdy górne źródło stanowi wodna instalacja ogrzewania nie ma żadnych technicznych przeciwwskazać do tego, aby pompa ciepła mogła współpracować z tradycyjnymi grzejnikami i to niezależnie od materiału ich wykonania. Jednak tego typu rozwiązanie nie będzie zbyt efektywne, ponieważ potencjał takiejinstalacji nie będzie w pełni wykorzystany, a koszt inwestycji będzie większy nić poczynione nieznaczne obniżenia kosztów eksploatacji. Warto w tym przypadku jest rozważyć wymianę starych kaloryferów na instalację niskotemperaturową.

Pompa ciepła a gaz

Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sposobów do ogrzania domów możemy wymienić dwa systemy grzewcze tj. tradycyjne kotły gazowe oraz nowoczesne pompy ciepła. Pierwsze z rozwiązań jeszcze kilka lat temu było również jednym z najbardziej opłacalnych urządzeń grzewczych, jednak wraz ze wzrostem cen gazu oraz dynamicznie zmieniającą się sytuacja gospodarcza w Polsce i całej Europie diametralnie odmieniła tendencje na rynku. Otóż obecnie wśród najkorzystniejszych systemów wymienia się pompy ciepła, czyli bezobsługowe urządzenia grzewcze, które w zależności od rodzaju mogą pozyskiwać energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu. Te energooszczędne ogrzewania o wszechstronnym zastosowaniu pozwalają nie tylko na ogrzanie budynku i ciepłej wody użytkowej, ale także część z nich, dzięki dodatkowej funkcji ochłodzi pomieszczenia letnią porą.

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Aby ogrzewanie podłogowe było efektywne, niezbędne jest zastosowanie niskotemperaturowego czynnika grzewczego, dostarczającego wodę o odpowiedniej temperaturze do instalacji i to bez niepotrzebnych strat ciepła. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się użycie pompy ciepła, pracującej na temperaturach do 60 stopni Celsjusza. Decydując się na stworzenie takiego układu, warto pamiętać, że nie zaleca się jego łączenia z tradycyjnymi grzejnikami, czczego powodem są zróżnicowane temperatury zarówno dolnego, jak i górnego źródła.

Pompa ciepła a fotowoltaika

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest bardzo często stosowane w nowoczesnym budownictwie i pozwala na osiągnięcie najwyższego stopnia samowystarczalności energetycznej. Wspomniany duet „idealny”:

  • jest korzystny dla środowiska i naszego portfela,
  •  pozwala na zwiększenie bieżącej konsumpcji energii elektrycznej z instalacji,
  •  umożliwia magazynowanie energii elektrycznej w postaci energii cieplnej.

To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z bardzo opłacalną inwestycją, zwłaszcza że nie ponosimy żadnych strat wynikających z oddawania nadmiaru prądu do sieci.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?