Skip to main content

Aktualności

Nowe funkcje dla serii Small Inverter na czynnik R-32 firmy Daikin umożliwiają zmniejszenie emisji CO2 podczas ogrzewania budynków mieszkalnych

Notka prasowa, wrzesień 2023

PZN - Adam Małysz

Niedawne badanie GfK zlecone przez Daikin Central Europe rzuca światło na porces podejmowania decyzji i zachowania zakupowe właścicieli domów i inwestorów w kategorii pomp ciepła w dziewięciu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Na prawie wszystkich rynkach systemy ogrzewania paliwem kopalnym nadal dominują w segmencie mieszkaniowym. Jednak pompy ciepła zyskują popularność zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i domów, którzy rozważają wymianę istniejących systemów grzewczych ze względu na oszczędność energii, mniejszy wpływ na środowisko, oszczędność miejsca oraz niskie koszty eksploatacyjne. Inwestorzy preferują pompy ciepła ze względu na ich przyjazną dla środowiska technologię. 

Wiedeń, wrzesień 2023 r. – Badanie GfK zostało przeprowadzone wśród właścicieli i inwestorów planujących zakup domu lub mieszkania na cele prywatne, którzy decydują lub współdecydują o zakupie wyposażenia technicznego wokół nieruchomości. Badanie online (CAWI) przeprowadzono w maju 2023 r. na próbie głównej N = 1000 z każdego kraju w Austrii, Czechach, Słowacji, Rumunii, Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i na Węgrzech. Większość respondentów żyje w rodzinie liczącej od dwóch do czterech członków, ma wyższe wykształcenie i mieści się w wyższych przedziałach dochodowych.

 

Decydujące znaczenie ma przyjazność dla środowiska i oszczędność energii 

Właściciele i inwestorzy zgadzają się, że warto inwestować w wysokiej jakości pompy ciepła, ponieważ obniżają one koszty i mają mniejszy wpływ na środowisko. Patrząc na szczegóły, wyniki nieznacznie różnią się w zależności od kraju:

 • W Austrii 45% respondentów wskazało pompy ciepła jako preferowany system ogrzewania, ponieważ są przyjazne dla środowiska, energooszczędne i niedrogie. 

 • Wśród 40% respondentów w Polsce, którzy preferują system pompy ciepła, większość wskazała przyjazność dla środowiska jako silny argument przemawiający za ich wyborem. 

 • Głównymi powodami, dla których 35% czeskich respondentów wolałoby pompę ciepła, są jej ekonomiczne i energooszczędne cechy.  

 • Podobne zdanie podziela 29% słowackich respondentów, którzy wybraliby przede wszystkim pompę ciepła, oczekując oszczędności energii i niskiego wpływu na środowisko.

 • W Słowenii cena jest przekonującym argumentem wśród 59% respondentów, którzy preferują pompę ciepła jako przyszłościowy system grzewczy.  

 • W Chorwacji 33% wybrałoby pompę ciepła ze względu na rozsądną cenę i oczekiwanie, że będzie ona szczególnie przyjazna dla środowiska.

 • Natomiast 50% respondentów w Rumunii wybrałoby kocioł gazowy ze względu na komfort i dobrą cenę. Jednak głównym powodem, dla którego wybierają pompę ciepła, jest jej oczekiwana wydajność.  

 • Preferencje są równomiernie rozłożone  na Węgrzech, przy czym 24% respondentów preferuje pompę ciepła jako rozwiązanie grzewcze ze względu na jej opłacalność i przyjazność dla środowiska, podczas gdy 23% nadal preferuje kotły gazowe ze względu na komfort i cenę.

 • W Bułgarii, gdzie klimatyzacja jest obecnie najpopularniejszym systemem ogrzewania i chłodzenia, 51% ponownie wybrałoby klimatyzator do ogrzewania, a 17% woli pompę ciepła. Głównym powodem ich wyboru jest oczekiwanie oszczędności energii od obu rozwiązań.  

 

Pompa ciepła jest 3 do 4 razy bardziej wydajna niż kocioł gazowo-olejowy

Porównanie wydajności przeprowadzone przez Daikin z użyciem najnowszej pompy ciepła, Daikin Altherma 3 R MT, wskazuje, że ta pompa jest trzy do czterech razy bardziej wydajna niż kocioł gazowy lub olejowy, co może prowadzić do znacznego obniżenia rocznych kosztów ogrzewania.

 

 

 

Roczne zużycie energii (kWh)*

Dobrze izolowany dom / mieszkanie

 

Słabo izolowany dom/mieszkanie 
Do 100m²Do 200m²Do 100m²Do 200m² 

 

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 R MT

 

 

 

2559 kWh

 

5117 kWh

 

3712 kWh 

 

 

 

7424 kWh

 

Kocioł gazowy/olejowy

 

 

 

9437 kWh

 

 

 

18874 kWh 

 

 

 

13691 kWh

 

 

 

27382 kWh

 

 

*Powyższe obliczenia oparte są na sezonowym współczynniku wydajności (SCOP) 3,43 pomp ciepła, dla średniego klimatu z temperaturą wylotu wody 55 ° C i wydajnością kotła gazowego / olejowego 93%. Rzeczywisty SCOP może się różnić w zależności od wody i temperatury zewnętrznej. Bardziej precyzyjne obliczenie rocznego zużycia energii powinno być zawsze przeprowadzane przez specjalistę, na przykład firmę Daikin lub jednego z jej partnerów.

Zamiar przejścia na pompy ciepła

Dwie trzecie z 43,6 mln mieszkań w domach jedno- i wielorodzinnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) ma więcej niż 30 lat (wybudowane zostały przed 1989 r., według EU Building Stock Observatory) i jest w dużej mierze nieefektywnych. Remont może być idealnym czasem na wymianę przestarzałego systemu ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody w domach mieszkalnych. 

 

W badaniu GfK respondenci zostali zapytani o termin zakupu istniejącego systemu grzewczego:

 • Jedna trzecia w Republice Czeskiej (31 proc.), na Słowacji (31 proc.) i w Polsce  (34  proc.) wspomniała, że ich systemy grzewcze znajdowały się już w mieszkaniu lub domu, kiedy się wprowadzili. 

 • Jedna trzecia w Chorwacji (35%), na Węgrzech  (27%) i w Austrii (31%) kupiła swój obecny system grzewczy ponad 10 lat temu  

 • Jedna trzecia bułgarskich (32%) i rumuńskich (31%) respondentów kupiła go 2-3 lata temu.  

 • Dość podobne odsetki co do czasu zakupu można znaleźć w Słowenii,  gdzie piece opalane drewnem i pelletem są najbardziej rozpowszechnionymi systemami grzewczymi.

 Najsilniejszy zamiar przejścia z kotłów gazowych na pompy ciepła jest widoczny dla Austrii w porównaniu z Czechami i Słowacją. Natomiast w Rumunii kotły gazowe pozostają preferowanym rozwiązaniem systemu ogrzewania. W Polsce  pompy ciepła  okazują się silnym przyszłym substytutem ciepłownictwa, podczas gdy  w Chorwacji, Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech popyt na pompy ciepła rośnie, jednak technologia ta jest najmniej popularna w Bułgarii. 

 

Home Comfort – “Just how you like it”

Daikin produkuje innowacyjne rozwiązania dla branży HVAC-R od prawie wieku. Z 1,2 milionami hydraulicznych pomp ciepła zainstalowanych w całej Europie od 2006 roku, jesteśmy na wiodącej pozycji na rynku. Jako dostawca kompleksowych rozwiązań oferujemy szeroką gamę produktów pasujących do wszystkich typów domów i staramy się być preferowaną marką dla właścicieli i planistów/inwestorów, którzy rozważają pompę ciepła jako przyszłościowy system komfortu w domu- mówi Daniel Kobelt, Marketing Manager w regionie Daikin Central Europe. Dzięki naszej nowej kampanii marki - “Just how you like it” - w centrum uwagi stawiamy indywidualne potrzeby ludzi w zakresie komfortu czyli ogrzewania, chłodzenia, zdrowego powietrza w pomieszczeniach i ciepłej wody użytkowej. 

 

Przejrzyj szerokie portfolio Daikin:

 • Klimatyzatory do ogrzewania i chłodzenia

 • Wiele systemów ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej

 • Niskotemperaturowe, wysokotemperaturowe, gruntowe i hybrydowe pompy ciepła do nowych i już istniejących domów. 

 • Oczyszczacze i nawilżacze powietrza dla świeżego i czystego powietrza

 • Systemy wentylacyjne

Dowiedz się więcej, na temat najnowszej pompy ciepła Daikin Altherma 3 R MT

Odwołania 

1) Badanie GfK "Daikin Global Brand Tracking in the Area of Heat Pumps", maj 2023 

2) https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/energy-efficient-buildings/eu-building-stock-observatory_en

Prawa autorskie do zdjęcia: Daikin Central Europe

 

O firmie

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

Daikin Airconditioning Poland Sp.z o.o. została założona w 2001 roku z siedziba biura głównego w warszawie, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Prowadzi dystrybyjcje, doradztwo i serwis wszystkich urządzen oferowanych przez grupe Daikin na terenie polski. Oferuje Efektywne energetycznie i zaawansowane technologicznie rozwiazania do ogrzewania, klimatyzacji, chłoddzenia zarówno w obiektach komercyjnych, przemysłowych jak i w budownictwie indywidualnym. Posiada szereg biur regionalnych w całej polsce oraz oferuje swoje produkty i usługi poprzez siec autoryzowanych Partnerów w całym kraju.

 

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, i oczyszczania powietrza. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę urządzeń, a także rozwiązania szyte na miarę dla celów mieszkaniowych, handlowych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Do tej pory Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 59 skonsolidowanych spółkach zależnych. Posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii w Ostendzie. Firma powstała w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

 

Daikin Airconditioning Central Europe

Daikin Air conditioning Central Europe została założona w 1999 roku z siedzibą w Wiedniu, Austria, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Portfolio firmy obejmuje produkty i rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Ponad 560 pracowników i 2500 partnerów odpowiada za sprzedaż i serwis w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Kosowo, Czarnogóra, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia). Dzięki aplikacji Your Daikin World w siedzibie głównej w Wiedniu, branża HVAC-R i sektor budowlany mają dostęp do nowoczesnego centrum doświadczeń do współtworzenia dostosowanych do potrzeb rozwiązań dla hoteli, sklepów, biur lub dużych zastosowań komercyjnych. Obejmuje również jedno z 9 ośrodków szkoleniowych w regionie Daikin Central Europe.

 

Daikin Industries Ltd.

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i osiągnęła sprzedaż na poziomie około 23,7 miliarda euro w roku podatkowym 2021 (21 kwietnia – 22 marca). Firma jest światowym liderem na rynku pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych oraz filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem klimatyzacji na świecie, który samodzielnie opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronika.

 

Kontakt dla mediów

Sofie Sap - Corporate Communication Manager

(Dutch/French/English)

tel: +32 472 580 482

mail: sap.s@daikineurope.com

Daisuke Kakinaga - Corporate Communication Manager

(Japanese/English)

tel: +32 465 462 321

mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com

 

Agnieszka PIóro
Koordynator działu marketingu Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

tel.: +48 691 89 22 80
mail: pioro.a@daikin.pl
Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiakow 36
02-255 Warszawa
Polska

Powiązane treści:

 • Today's Daikin Day – nowy cykl spotkań dla studentów

  24 listopada, Warszawa – Daikin Airconditioning Poland po raz pierwszy zorganizował wydarzenie dedykowane osobom studiującym na Politechnice Warszawskiej.
 • Łukasz Kot zajmuje 6 miesjce na Daikin Service Games 2023

  Daikin prezentuje swoje najnowsze rozwiązania w zakresie chłodzenia w samochodach dostawczych, ciężarówkach i przyczepach na targach SOLUTRANS, globalnym centrum ciężkich i lekkich pojazdów użytkowych.
 • Daikin przedstawia nową ofertę w pełni elektrycznych i hybrydowych urządzeń chłodniczych do transportu w SOLUTRANS w Lyonie

  Daikin prezentuje swoje najnowsze rozwiązania w zakresie chłodzenia w samochodach dostawczych, ciężarówkach i przyczepach na targach SOLUTRANS, globalnym centrum ciężkich i lekkich pojazdów użytkowych.
 • Nowe, przyjazne dla środowiska rozwiązanie chłodnicze dla chłodni komercyjnych: monoblok inwerterowy Daikin

  Wiedeń, październik 2023 r. – najnowszą innowacją firmy Daikin w dziedzinie chłodnictwa komercyjnego jest jednostka monoblok na propan (R-290), specjalnie zaprojektowana do małych i średnich komór chłodniczych o powierzchni od 9 do 24 m2, zapewniająca temperatury od -25oC do 10oC. Jeśli firmy poszukują wydajności i opłacalności, monoblok inwerterowy Daikin jest odpowiedzialnym wyborem: zapewnia szybką i stałą wydajność chłodzenia, zużywając przy tym mniej energii niż inne systemy chłodnicze.
 • Daikin świętuje 50 rocznicę działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce

  Przy tej okazji zorganizowano konferencję na temat zrównoważonego rozwoju, która odbyła się w Gandawie (Belgia). Głownymi tematemi było przejście na czystą energię oraz znaczenie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w celu stworzenia równych warunków działania dla niskoemisyjnych innowacji w zakresie ogrzewania i chłodzenia.
 • just-how-you-like-it-daikin

  Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym i coraz częściej preferowanym wyborem do ogrzewania domów

  Niedawne badanie GfK zlecone przez Daikin Central Europe ujawnia podejmowanie decyzji i zachowania zakupowe właścicieli domów i inwestorów w kategorii pomp ciepła w dziewięciu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?