Skip to main content

Klimatyzacja: dla osób z astmą - to ich najlepszy przyjaciel

Letnie upały nie zawsze są dobrodziejstwem dla osób z astmą. Stan ten często pogarszają czynniki środowiskowe ,takie jak wilgotność i zmiany temperatury. Dlatego czynniki te należy w jak największym stopniu kontrolować. Wbrew powszechnemu przekonaniu, klimatyzacja może być prawdziwą pomocą dla astmatyków.

Przyczyny astmy

Dokładne przyczyny powstawania astmy nie są znane, ale na chorobę tę wpływa wiele czynników , takich jak genetyka, styl życia i alergie. Także środowisko odgrywa ważną rolę: urbanizacja, zanieczyszczenia i słaba wentylacja w pomieszczeniach zaostrzają objawy i mogą powodować astmę u małych dzieci. Wreszcie, atak astmy może być wywołany przez kilka określonych bodźców, choć różnią się one u poszczególnych osób i dla różnych okresów. Wgląd w sytuację:

  • Bodźce alergiczne: roztocza, sierść zwierząt, pleśń, pyłki, białka zwierzęce i dodatki do żywności.
  • Bodźce niealergiczne: dym, gazy spalinowe, opary farb, perfumy, detergenty, kreda, farba drukarska, mgła, zmiany temperatury, zimne powietrze. Każdy człowiek jest podatny na takie bodźce, ale osoba cierpiąca na astmę jest na nie tym bardziej wrażliwa.
  • Leki, wysiłek fizyczny, stres, silne emocje i hiperwentylacja również mogą wywołać atak. Infekcje dróg oddechowych mogą przejściowo pogorszyć stan.

Postępowanie z astmą

Astmatycy cierpią z powodu uczucia ucisku w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, ciągłego kaszlu oraz zmęczenia. Chociaż nie ma lekarstwa na astmę, można ją skutecznie kontrolować, unikając wymienionych wyżej bodźców. Dlatego zaleca się staranne wietrzenie i sprzątanie domu, poświęcając szczególną uwagę sypialni. Ponadto ważne jest, aby unikać narażenia na dym tytoniowy (nawet narażenia biernego), zażywać ruchu w odpowiedniej ilości - oczywiście przy sprzyjających warunkach środowiskowych - oraz uporać się z nadwagą.

Astma a letnie upały

Podobnie jak w przypadku kataru siennego, upały zaostrzają objawy astmy. Wynika to głównie ze wzrostu wilgotności powietrza i częstszego braku wiatru, które to czynniki zwiększają poziom zawartości pyłków i sprzyjają powstawaniu smogu letniego.

Kilka rad:

  • Należy pić dużo wody, aby zapobiec wysuszeniu błon śluzowych dróg oddechowych. Sok pomidorowy, mleko, rosół i soki owocowe są także dozwolone, ale należy ograniczyć spożycie alkoholu, herbaty i kawy.
  • Unikać zbędnego wysiłku. Nie uprawiać sportu w temperaturze powyżej 30°C. Należy również unikać smogu, dymu i wszystkiego, co może podrażniać drogi oddechowe.
  • Unikać upałów i szukać chłodnych miejsc. Od czasu do czasu przykładać zimny ręcznik do karku, przebywać w cieniu i utrzymywać niską temperaturę w domu.
  • W przypadku nasilenia objawów należy skontaktować się z lekarzem i zapytać, czy można zwiększyć dawkę leku.
  • Czy Twoje dziecko choruje na astmę? Nigdy nie zostawiać go samego w domu lub w samochodzie w czasie upałów.

Klimatyzacja w walce z astmą

Biorąc pod uwagę kluczowe znaczenie czynników środowiskowych w tej chorobie, klimatyzacja lub oczyszczacz powietrza to istotna pomoc dla osób cierpiących na astmę. Oczyszczają one powietrze ze szkodliwych substancji, a klimatyzacja zapewnia również przyjemniejszą temperaturę - pod warunkiem, że system jest właściwie użytkowany i konserwowany. Wreszcie, można podjąć pewne konkretne działania w zależności od bodźców, które wywołują ataki:

  • Idealny poziom wilgotności wynosi od 40 do 60%. Objawy pogarszają się zarówno w zbyt suchym, jak i zbyt wilgotnym środowisku. Jeśli jesteś uczulony na roztocza lub pleśnie, pamiętaj, że lubią one wilgoć i ciepło. I odwrotnie, zbyt suche powietrze powoduje uczucie ucisku i świszczący oddech.
  • Należy zadbać, aby różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz budynku nie była zbyt duża i nie przekraczała pięciu do ośmiu stopni. Każde większe odchylenie może nasilić objawy astmy.
  • Trzeba wybrać klimatyzator z oczyszczaczem powietrza lub systemem umożliwiającym nawilżanie i osuszanie powietrza.
  • Aby zapewnić optymalne działanie systemu klimatyzacji, należy regularnie przeprowadzać jego przeglądy.
klimatyzacja i astma

Powiązane pozycje

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?