Skip to main content

Zachowanie dobrego klimatu biznesowego

Bergheim, Niemcy

W ramach nowej budowy centrum handlowego Intro Bergheim z 22 lokalami handlowymi w centrum Bergheim koło Kolonii skoncentrowano się na indywidualnych wymaganiach dotyczących komfortu klimatycznego, a także na najbardziej efektywnych energetycznie instalacjach w budynku. Aby móc spełnić indywidualne życzenia najemców w zakresie klimatyzacji, Intro Bergheim polegało na ogólnej koncepcji opartej na technologii pomp ciepła w połączeniu z systemami wentylacji dla zdecentralizowanej klimatyzacji i wentylacji. Oddział firmy Zimmer & Hälbig GmbH w Osnabrück zaplanował i zainstalował wszystkie urządzenia techniczne budynku do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Firma, która specjalizuje się w tworzeniu tak zwanych koncepcji usług 360°, do projektu w Bergheim wybrała technologię systemową Daikin. Dzięki temu, że Daikin jest „kompleksowym” producentem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i sterowania systemem, przekonał deweloperów projektu w Zimmer & Hälbig. Dla przykładu, klimatyzację w sklepach spożywczych Aldi i HIT, sklepie elektronicznym Expert oraz w pomieszczeniach ogólnodostępnych w centrum handlowym zapewniają systemy Daikin. Wszystkie inne mniejsze sklepy są podłączone do systemu wentylacji Daikin.

Pod koniec 2019 roku, w centrum dzielnicy Bergheim w rejonie Kolonii otwarto Intro Bergheim, nowoczesne centrum handlowe o powierzchni handlowo-usługowej ok. 19 500 m2. Atrakcyjne centrum handlowe z różnorodną ofertą sklepów i punktów gastronomicznych uzupełnia teraz pejzaż miejski, w którym kiedyś znajdował się lokalny dworzec autobusowy. Wśród najemców znajdują się sklepy spożywcze Aldi i HIT, sklep elektroniczny Expert oraz różne mniejsze punkty handlowe i spożywcze. Dworzec autobusowy zintegrowano z centrum. Budowa centrum handlowego na miejscu dawnego dworca autobusowego i w pobliżu dworca kolejowego Bergheim DB odbywała się przy ruchu autobusowym i kolejowym dla lokalnego transportu pasażerskiego, co stanowiło znaczne ograniczenie.

Wyzwanie: różne wymagania najemców

Technologię klimatyzacji uwzględniono na wczesnym etapie planowania Intro Bergheim. Duża liczba najemców została zatwierdzona jeszcze przed ukończeniem centrum (Aldi, Expert). Oprócz wysokowydajnej technologii HVAC, dużą wagę przywiązywano do przestrzegania wszystkich ustawowych przepisów Rozporządzenia o oszczędzaniu energii (EnEV) w odniesieniu do wartości COP technologii budowlanej. Równie ważne były niskie wartości ciśnienia akustycznego, ponieważ Intro Bergheim znajduje się w dzielnicy mieszkalnej i dlatego instalacje w budynku musiał charakteryzować niski poziom głośności. Głównym wyzwaniem było zebranie różnych życzeń i specyfikacji najemców w zakresie planowania pod jednym przysłowiowym „dachem” w czasie trwającej fazy budowy.

W ramach nowej budowy centrum handlowego Intro Bergheim z 22 lokalami handlowymi w centrum Bergheim koło Kolonii skoncentrowano się na indywidualnych wymaganiach dotyczących komfortu klimatycznego, a także na najbardziej efektywnych energetycznie instalacjach w budynku.

Partner systemowy w zakresie technologii budynków 360°

Zatrudniająca ponad 190 pracowników w czterech lokalizacjach w Niemczech Zimmer & Hälbig GmbH jest zarówno firmą planistyczną, jak i budowlaną. Firma Zimmer & Hälbig polegała na podejściu Daikin Total Solutions do energooszczędnej i przyjaznej dla klimatu klimatyzacji powierzchni handlowej i komercyjnej w Bergheim. „Pragniemy być partnerem systemowym dla naszych klientów, a nasze podejście w Zimmer & Hälbig polega na dostarczaniu indywidualnych koncepcji usług dla budynków. Wraz z naszymi pracownikami zajmujemy się planowaniem, instalacją i konserwacją, dzięki czemu obejmujemy całe spektrum technologii w budynku. Dlatego dla Intro Bergheim wybraliśmy systemy Daikin” - wyjaśnia Carsten Elixmann, Kierownik oddziału w Osnabrück w Zimmer & Hälbig GmbH. Dzięki szerokiemu portfolio produktów, Daikin jest w stanie pokryć do 90% technicznego wyposażenia budynku. Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja i ogólne sterowanie systemem pochodzą więc z jednego źródła, są doskonale skoordynowane i ostatecznie zapewniają oszczędności na kosztach instalacji i konserwacji. W ten sposób systemy nastawcze można zoptymalizować pod względem energii, konserwacji i zarządzania oraz łączyć bez problemów z kompatybilnością. W trakcie cyklu eksploatacji budynku można osiągnąć redukcję interfejsów oraz kosztów i równocześnie uzyskać znaczne oszczędności energii i CO2. Marcel Wünning, Kierownik projektu systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych w Zimmer & Hälbig GmbH, dodaje: „Innymi argumentami przemawiającymi za Daikin była bardzo dobra wieloletnia współpraca, intuicyjna i zorientowana na klienta użyteczność oraz bezpieczna funkcjonalność rozwiązań Daikin, jak również przyjazna i kompetentna obsługa klienta.”

Pompa ciepła – rozsądna ekologicznie i ekonomicznie

Oddział w Osnabrück firmy Zimmer & Hälbig GmbH opracował i wdrożył koncepcję klimatyzacji we współpracy z Daikin i generalnym wykonawcą Bauwens. Ze względu na ogólne warunki, firma Zimmer & Hälbig zdecydowała się na zastosowanie energooszczędnych systemów pomp ciepła, które równocześnie ogrzewają i chłodzą. Pompy ciepła wytwarzają do 75% potrzebnej energii z odnawialnego źródła powietrza. Ma to sens ekologiczny i ekonomiczny. Ze względu na ograniczoną dostępną przestrzeń, wszystkie jednostki zewnętrzne zostały umieszczone na parkingu nad centrum handlowym.

Połączenie wydajnych pomp ciepła i jednostek wentylacyjnych z odzyskiem ciepła jest wysoce efektywne.

Indywidualne konfiguracje wentylacji i klimatyzacji

Rozwiązanie efektywne energetycznie minimalizujące koszty przez cały okres eksploatacji systemu klimatyzacyjnego mają kluczowe znaczenie dla sektora handlu detalicznego. Jeśli chodzi o duże powierzchnie handlowe Intro Bergheim, indywidualne koncepcje klimatyzacyjne stworzono wspólnie z najemcami, aby sprostać różnym wymaganiom użytkowników budynku. Na przykład, sklep elektroniczny ma oczywiście inne wymagania dotyczące klimatyzacji niż sklepy spożywcze Aldi i HIT.

Daikin oferuje klientom komercyjnym tak zwane kompletne pakiety Plug&Play, tj. gotowe do użycia kombinacje pomp ciepła (technologia VRV lub agregaty skraplające ERQ) do ogrzewania i chłodzenia za pomocą jednostek wentylacyjnych Daikin. Zapewnia to wysoki wzrost efektywności i komfortu przez cały rok oraz sprawia, że instalacja jest łatwiejsza i szybsza. Połączenie wydajnych pomp ciepła i jednostek wentylacyjnych z odzyskiem ciepła jest wysoce efektywne. Budynki komercyjne, takie jak Intro Bergheim, często działają w trybie chłodzenia, mimo że powietrze na zewnątrz jest zbyt zimne, aby mogło być kierowane do środka bez uzdatniania. W tym przypadku, ciepło z powietrza wywiewanego z powierzchni handlowych jest wykorzystywane do wstępnego ogrzania napływającego zimnego świeżego powietrza. Zimne lub ciepłe powietrze zewnętrzne jest wstępnie uzdatniane za pomocą obrotowych wymienników ciepła w jednostkach wentylacyjnych. Potrzebne jest jednak dodatkowe źródło ogrzewania lub chłodzenia, ponieważ odzysk ciepła nie zawsze wystarczy do osiągnięcia pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Tutaj pompy ciepła Daikin oferują energooszczędne rozwiązanie. Pompa ciepła zasila zarówno wymiennik ciepła w jednostce wentylacyjnej, która dodatkowo ogrzewa lub chłodzi świeże powietrze, jak i jednostki wewnętrzne w oddziałach handlowych i biurach. Marcel Wünning, Kierownik projektu systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych w Zimmer & Hälbig GmbH, wyjaśnia: „Zaopatrzenie się w pompę ciepła i technologię wentylacji z jednego źródła nie tylko obniżyło koszty, ale także gwarantuje płynną i bezpieczną komunikację między dwoma systemami”.

W Intro Bergheim korzysta się z tak zwanych kompletnych pakietów Plug&Play Daikin. Są to gotowe do użycia kombinacje pomp ciepła (technologia VRV lub agregaty skraplające ERQ) do ogrzewania i chłodzenia za pomocą jednostek wentylacyjnych Daikin.

Elastyczne zmiany harmonogramu dzięki koncepcji zdecentralizowanej klimatyzacji

W trakcie trwającej fazy budowy, zmiana najemcy spowodowała konieczność zmiany harmonogramu. Elastyczna zmiana harmonogramu nie stanowiła problemu dzięki zdecentralizowanej koncepcji klimatyzacji. Nawet w przyszłości zmiany najemców czy przebudowy nie będą stanowić większego problemu dla obsługi budynku, ponieważ dzięki technologii pomp ciepła każde piętro budynku może być rozplanowane w sposób zdecentralizowany i pozostać w pełni funkcjonalne. W ten sposób można elastycznie reagować na różne wymagania przyszłych najemców. Jeśli nieruchomość zostanie sprzedana lub przeznaczona na inny cel, można osiągnąć alternatywne wykorzystanie bez problemów i znacznych kosztów przebudowy.

Aldi:

Oddział Aldi w Intro Bergheim ma powierzchnię handlową 1200 m2. Połączenie kompaktowego, sterowanego inwerterowo agregatu skraplającego Daikin ERQ z czynnikiem chłodniczym R-410A do pracy mono oraz jednostki wentylacyjnej Daikin o przepływie powietrza 6600 m³/h zapewnia klimatyzację i wentylację. System może elastycznie reagować na zmieniające się obciążenia i można go dostosować do potrzeb najemcy. Pomieszczenia biurowe i socjalne połączone ze strefami handlowymi są klimatyzowane za pomocą jednostki klimatyzacyjnej Split o wydajności chłodzenia 6 kW. Wyróżnia ją niski poziom głośności i wyjątkowo niskie zużycie energii. Jednostka międzystropowa Daikin jest używana w pomieszczeniach. Charakteryzuje się eleganckim designem, ponieważ żaluzje są zintegrowane z sufitem.

HIT:

O powierzchni użytkowej ok. 3000 m2, oddział HIT stanowi największą powierzchnię handlową w Intro Bergheim. Tutaj również zastosowano sterowany inwerterowo agregat skraplający ERQ z czynnikiem chłodniczym R-410A i wydajnością chłodzenia 12 kW, a także pompę ciepła VRV o wydajności chłodzenia 65 kW. Urządzenia te połączono z jednostką wentylacyjną Daikin, która przygotowuje strumień objętości powietrza na poziomie 25 700 m³/h. Klimatyzację powierzchni handlowej oddziału HIT zapewnia 15 kaset międzystropowych Daikin, a w strefie sprzedaży owoców i warzyw zainstalowano dwie kolejne jednostki wewnętrzne. Przy wysokości zaledwie 245 mm, jednostka międzystropowa jest najmniejszą w swojej klasie; nawet wąskie sufity podwieszane nie stanowią problemu. Urządzenie może automatycznie przełączać się między trybem chłodzenia i ogrzewania, aby bezpiecznie utrzymać zadaną temperaturę. Można ją także stosować tylko do wentylacji bez zmiany temperatury w pomieszczeniu. Pomieszczenia biurowe i pracownicze w HIT klimatyzuje system Split z czynnikiem chłodniczym R-32 i wydajnością chłodzenia na poziomie 2,4 kW.

Klimatyzację powierzchni handlowej oddziału HIT zapewnia 15 kaset międzystropowych Daikin, a w strefie sprzedaży owoców i warzyw zainstalowano dwie kolejne jednostki wewnętrzne.

Specjalistyczny sklep elektroniczny

W sklepie elektronicznym Expert o powierzchni handlowej 1450 m2 zastosowano innowacyjny system VRV IV+ z odzyskiem ciepła o wydajności chłodzenia 80 kW i wydajności grzewczej 91 kW. System VRV IV+ pracuje ze zintegrowanym odzyskiem ciepła w systemie 3-rurowym, przy czym energia pobrana do celów chłodzenia jest wykorzystywana w innych miejscach do ogrzewania. System VRV IV+ Heat Recovery zapewnia równocześnie chłodzenie i ogrzewanie. Technologia 3-rurowa może odzyskiwać ciepło przy niższej temperaturze skraplania, ponieważ charakteryzują ją dwie oddzielne rury dla ciekłego i gazowego czynnika chłodniczego, tym samym zapewnia bardziej równomierny przepływ czynnika chłodniczego. Rezultatem jest większa efektywność energetyczna, ponieważ do odzysku ciepła potrzeba mniej energii. VRV IV+ Heat Recovery połączono z modułową jednostką wentylacyjną w oddziale Expert w celu uzdatniania powietrza o objętości
14 400 m³/h.

Klimatyzację w strefie handlowej realizują 22 kasety międzystropowe. Idealnie nadają się do dużych przestrzeni bez sufitów podwieszanych o wysokości do 3,5 m, takich jak sklepy detaliczne, zapewniając równocześnie efektywne chłodzenie lub ogrzewanie bez utraty wydajności. Za pomocą zdalnego sterownika można ustawić pięć pozycji żaluzji wentylatora w zakresie od 0° do 60°. Automatyczny sterownik objętości powietrza zapewnia optymalny komfortowy klimat dla klientów i personelu.

W sklepie elektronicznym Expert o powierzchni handlowej 1450 m2 klimatyzację zapewniają 22 podsufitowe kasety międzystropowe Daikin.

Przestrzenie publiczne centrum/centrum handlowego

Pozostałe publicznie dostępne obszary Intro Bergheim są klimatyzowane za pomocą dwóch sterowanych inwerterem agregatów chłodniczych o maksymalnej efektywności energetycznej, wysokiej wydajności i wydajności grzewczej 114 kW każdy. Odpowiednie chłodzenie zapewnia agregat chłodniczy chłodzony powietrzem ze sprężarką multi-scroll o wysokiej efektywności, obniżonym poziomie ciśnienia akustycznego i wydajności chłodzenia na poziomie 138 kW.

Cztery kolejne sterowane inwerterowo jednostki ERQ w połączeniu z jednostką wentylacyjną Daikin o przepływie powietrza 31 200 m³/h zapewniają również klimatyzację i wentylację w strefach publicznych i centrum handlowym. Oprócz wysokiej efektywności gwarantują szybką reakcję na zmieniające się obciążenia, które mogą pojawić się w miejscach publicznych głównie z powodu bardzo zróżnicowanych i zależnych od czasu wizyt klientów. Nawet w sezonowych okresach przejściowych, system szybko reaguje na wahania temperatury i przez cały czas gwarantuje komfortowy klimat.

Prosta jednostka sterująca i inteligentne zarządzanie energią

Daikin oferuje kompleksowe zarządzanie sterowaniem całej technologii budynku, integrując nie tylko własne systemy, ale także urządzenia innych dostawców. Dzięki automatycznemu sterowaniu poszczególnymi jednostkami wewnętrznymi lub strefami sklepu za pomocą przyjaznych dla użytkownika zdalnych sterowników i połączenia Plug & Play między pompami ciepła a jednostkami wentylacyjnymi, wszystkimi systemami można sterować w sposób zdecentralizowany i indywidualnie. Inteligentne zarządzanie energią optymalizuje wydajność wszystkich urządzeń przez całą dobę. Oszczędności można również uzyskać na bieżących kosztach energii, dokonując odpowiednich ustawień na czas przed otwarciem/po zamknięciu sklepu.

Ogólna koncepcja firmy Zimmer & Hälbig z rozwiązaniami systemowymi Daikin, z których każdy zawiera niestandardowe zdecentralizowane połączone systemy klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, działała płynnie i bez komplikacji od momentu otwarcia Intro Bergheim. Zimmer & Hälbig zajmuje się również konserwacją i serwisem technicznego wyposażenia budynku.

Powiązane artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?