
Przy rosnącej świadomości społeczeństwa w zakresie ekologicznych rozwiązań grzewczych, pozytywny wpływ przejścia z tradycyjnych technologii grzewczych na pompy ciepła jest postrzegany jako krok w dobrym kierunku.
Według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EPHA) sektor ogrzewania i chłodzenia odpowiada za 51% zapotrzebowania na energię końcową w Europie oraz za 27% emisji CO2 (https://bit.ly/3NFGk0r). Oznacza to, że praktycznie niemożliwe jest myślenie o minimalizacji naszego oddziaływania na środowisko bez dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia.
W ostatnich latach pompy ciepła zyskały na znaczeniu jako sposób na dekarbonizację sektora budowlanego. Pompy ciepła mogą zapewnić ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową i nadają się do pomieszczeń komercyjnych i budynków mieszkalnych, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. Można je instalować w nowych budynkach i w ramach remontów.
Jest to bardzo ważne, ponieważ systemy ogrzewania w większości budynków miejskich opierają się na kotłach na paliwa kopalne, które wykorzystują gaz ziemny i olej. Oznacza to, że ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowią ogromny procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych w naszym mieście. Dzięki wybieraniu pomp ciepła zamiast tradycyjnych systemów ogrzewania oczekuje się, że trend ten będzie się stopniowo zmieniać.
Zaspokojenie potrzeb budynku przy jednoczesnej poprawie efektywności energetycznej
Niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, czy remontowany, budynki mieszkalne wymagają systemu, który zapewni mieszkańcom komfort poprzez zapewnienie ogrzewania lub chłodzenia w zależności od pory roku oraz ciepłej wody sanitarnej, a także będzie przyjazny dla środowiska i energooszczędny. System musi również:
· Posiadać odpowiednią wydajność do wielkości budynku.
· Spełniać ograniczenia związane z powierzchnią zabudowy, jakie mogą wystąpić w małym budynku mieszkalnym.
· Łatwe dostosowywać się do rzeczywistego zapotrzebowania budynku w różnych porach dnia i roku.
Niski łączny poziom emisji CO2
Aby zapewnić maksymalny wpływ systemu na dekarbonizację ogrzewania i chłodzenia w naszych domach, bardzo ważne jest, aby wybrać pompę ciepła, która jest jak najbardziej efektywna energetycznie i wykorzystuje czynnik chłodniczy o niskim potencjale globalnego ocieplenia (GWP). Oznacza to, że system może zagwarantować niską pośrednią emisję CO2 zarówno dzięki niskiemu zużyciu energii, jak i czynnikowi chłodniczemu o niskim GWP.
Rozwiązanie stanowią pompy ciepła nowej generacji, które wykorzystują czynnik chłodniczy R-32. Ten czynnik chłodniczy przenosi ciepło bardzo efektywnie i może znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi czynnikami chłodniczymi. Wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej (SEER) jednostek z czynnikami chłodniczymi R-32 jest wyższy niż w przypadku konwencjonalnych czynników chłodniczych (R-410A), przy niższym szczytowym poborze mocy.
R-32 ma również zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP), natomiast jego GWP wynosi 675. Ilość R-32 może być zredukowana aż o 30% w porównaniu z czynnikiem R-410A. Skutkuje to zmniejszeniem emisji CO2 nawet o 76% w porównaniu z konwencjonalną technologią pracującą na przykład z czynnikiem R-410A.
Możliwość odzysku jest innym ważnym aspektem. Ponieważ R-32 nie jest mieszanką czynników chłodniczych, można go łatwo odzyskać/zregenerować, na przykład podczas prac konserwacyjnych. Dzięki temu rozwiązanie to jest jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.
Na dachu CI Factory znajduje się nie tylko wspomniana już matryca fotowoltaiczna, ale także cztery agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem Daikin, specjalnie zaprojektowane dla „ekologicznej” architektury budynków. Każdą z nich charakteryzuje moc 820 kW w kaskadzie, co zapewnia wydajną klimatyzację dla procesów logistycznych i produkcyjnych. © DAIKIN
Kompaktowa powierzchnia zabudowy
Powierzchnia zabudowy to kolejny czynnik do rozważenia. W małych budynkach mieszkalnych można zazwyczaj przeznaczyć tylko bardzo małą przestrzeń na urządzenia HVAC, zwłaszcza jeśli dany projekt to renowacja budynku. Oznacza to, że ważny jest wybór takiej pompy ciepła, która może zapewnić całą potrzebną wydajność i efektywność energetyczną, przy zachowaniu jak najbardziej kompaktowej powierzchni zabudowy.
Nowy mały agregat chłodniczy, ze sterowaniem inwerterowym, z czynnikiem chłodniczym R-32
Seria nowych małych agregatów chłodniczych, ze sterowaniem inwerterowym oraz pomp ciepła, z czynnikiem chłodniczym R-32 może być niezwykle cennym wyborem, gdy chodzi o uczynienie stosunkowo niewielkich budynków mieszkalnych, takich jak domy jedno- lub wielorodzinne, przyjaznymi dla środowiska.
Seria małych agregatów chłodniczych, ze sterowaniem inwerterowym, z czynnikiem chłodniczym R-32, to gama chłodzonych powietrzem agregatów ze sprężarką spiralną, które zapewniają ogrzewanie lub chłodzenie w zależności od potrzeb sezonowych oraz ciepłą wodę sanitarną o temperaturze do 60°C. Może obejmować urządzenia o mocy od 16 kW do 90 kW przy niezwykle kompaktowych powierzchniach zabudowy. Wersja pompy ciepła jest przystosowana do temperatur otoczenia w zakresie od -20°C do 35°C (tryb ogrzewania).
Wśród wyjątkowych cech oferowanych w standardzie są sprężarki typu DC-Invertor Scroll zaprojektowane przez firmę Daikin, wysoce efektywne wentylatory typu DC-Inverter zaprojektowane przez firmę Daikin z możliwością wyboru trybu cichego oraz zestaw pomp inwerterowych w wariantach o małej i dużej wysokości podnoszenia.
Te komponenty sprawiają, że agregat chłodniczy Small Inverter Chiller jest serią z pełnym sterowaniem inwerterowym, która obsługuje zmienne obciążenia, aby zapewnić, że system ogrzewania dostarcza dokładnie to, co jest potrzebne o różnych porach dnia, poprawiając efektywność energetyczną systemu.
Serię cechuje również rozszerzona zdolność do łączenia się z internetem poprzez Internet Rzeczy (IoT) do dedykowanej mobilnej aplikacji konfiguracyjnej dla ułatwienia obsługi.
Seria agregatów R-32 Small Inverter Chiller jest niezwykle niezawodna dzięki bogatemu doświadczeniu firmy Daikin w opracowywaniu technologii R-32, która jest obecnie standardem w sektorze mieszkaniowym.
Firma Daikin koncentruje się na czynniku chłodniczym R-32 od 2012 roku, kiedy to zastąpiła R-410a czynnikiem R-32 w większości produktów do klimatyzacji mieszkań. Od tamtej pory Daikin utrzymywała swe zaangażowanie w stosowaniu tego czynnika chłodniczego, obejmując nim również systemy wodne.
W 2018 r. firma Daikin była wczesnym innowatorem w sektorze przemysłowym i komercyjnym i zapisała się w historii, wprowadzając pierwsze agregaty chłodnicze na czynnik chłodniczy R-32, po których w tym samym roku pojawiły się agregaty ze sprężarką typu scroll z funkcją free-cooling oraz w 2020 r. pompa ciepła na czynnik R-32.
Obecnie Daikin posiada największą na świecie liczbę instalacji z czynnikiem chłodniczym R-32. Jest to świadectwo doświadczenia, wiedzy, jakości i niezawodności jej produktów z czynnikiem chłodniczym R-32.
Dowiedz się więcej tutaj o tym, jak to jest być pionierem rozwoju technologii R-32
Czy chcesz dowiedzieć się więcej o nowym agregacie chłodniczym Daikin R-32 Small Inverter Chiller? Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza.