Skip to main content

Rozwiązania

Planując budowę, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Oprócz czynników strukturalnych dochodzą jeszcze kwestie ogrzewania, chłodzenia i coś, co często jest pomijane: jakość powietrza w pomieszczeniach. To jest ważne dla zdrowia nas wszystkich.

IAQ ma znaczenie

Jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ) odnosi się do jakości powietrza w budynku lub konstrukcji, którym codziennie oddychają jego mieszkańcy.

Dowiedz się więcej

Wentylacja

System wentylacyjny dostarcza świeże powietrze wewnątrz pomieszczeń, osłabia i eleminuje zaniecyszczenia, usuwa nieświeże powietrze i wyrównuje poziom wilgotności

Dowiedz się więcej

Filtracja

Etap filtracji jest potrzebny do oczyszcania świezego powietrza, które jest zaciągane do wnętrz. Wysoka efektywność filtrów powietrznych pomaga w wyłapywaniu większości cząsteczek unoszących się w powietrzu

Dowiedz się więcej

Rozwiązania IAQ

Co możesz zrobić, by podtrzymywać lepsze IAQ? Znajdź odpowiednie rozwiązania kontrolu klimatu i serwisu dla ciebie. Dla zdrowia i

Dowiedz się więcej

Dlaczego jakość powietrza w pomieszczeniach jest ważna?

bg-image

Jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ) odnosi się do jakości powietrza w budynku lub konstrukcji, którym codziennie oddychają jego mieszkańcy.

Planując nowe budynki mieszkalne, szkoły, biura lub lekkie budynki komercyjne, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Oprócz czynników strukturalnych są też tematy ogrzewania, chłodzenia i coś, co często jest pomijane: jakość powietrza w pomieszczeniach.

Czy wiesz, że powietrze w pomieszczeniu, którym oddychamy, czy to w domu, w biurze, czy w pokoju hotelowym, może być w rzeczywistości znacznie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz?

 • 90% naszego życia spędzamy we wnętrzach domów/wewnątrz pomieszczeń
 • Jakość powietrza wewnątrz domu może być od 2 do 5 razy gorsza, od powietrza na zewnątrz

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach

Z odpowiednim systemem (klimatyzacja, wentylacja, oczyszczacz powietrza), zanieczyszczenia powietrza, takie jak:

 • pyłki
 • zarosniki pleśni
 • pył cementowy
 • bakterie
 • wirusy lub
 • drobnoustroje

mogą być wyeleminowane z powietrza

Ilustracja zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach
5 składników jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń

Składniki jakości powietrza w pomieszczeniach

 1. Wentylacja: zapewnia dostarczenie czystego i świeżego powietrza

 2. Odzyskiwanie energii: zapewnia oszczędność energii poprzez przenoszenie ciepła i wilgoci między strumieniami powietrza

 3. Przetwarzanie powietrza: Dostarcza wymagane klimatyzowane powietrze, aby zoptymalizować efektywność energetyczną wewnętrznych urządzeń HVAC

 4. Nawilżanie: Zapewnia pożądany poziom wilgoci w klimatyzowanej przestrzeni

 5. Filtracja: Zapewnia czyste i zdrowe powietrze, odfiltrowując pyłki, kurz i zapachy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia

Cząsteczki

 • Cząsteczki w powietrzu mogą być różne, od prostych ziaren pyłku po zarazki, bakterie i wirusy

 • Cząstki stałe są klasyfikowane na podstawie ich wielkości

 • Im mniejsza cząsteczka, tym bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia

Kobieta w biurze z pilotem do klimatyzatora
bg-image
Cząstki i obszary odkładania się w ludzkim ciele

Cząsteczki i ich lokalizacja

Im lżejsza i mniejsza cząsteczka, tym dłużej ona pozostaje w powietrzu.

• PM10, wszystkie cząstki do 10 µm (0,01 mm)

Osad w nosie i układzie oddechowym człowieka

 

• PM2,5, wszystkie cząstki do 2,5 µm (0,0025 mm)

Są wystarczająco małe, aby dotrzeć do ludzkich płuc

 

• PM1, wszystkie cząstki do 1 µm (0,001 mm = 1 mikron)

Są na tyle małe, że przedostają się przez błony komórkowe pęcherzyków do ludzkiego krwiobiegu i powodują zagrażające życiu choroby

 

Ze względu na ich szkodliwość (wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych), trwałość i częstotliwość, najwięcej uwagi wymagają cząstki mniejsze niż 2,5 μm (tj. PM2,5 i PM1).Wentylacja

bg-image

Systemy wentylacji zapewniają optymalne warunki klimatyczne, zapewniając świeże, zdrowe i komfortowe środowisko dla budynków o różnej wielkości i różnych zastosowaniach.

Wentylacja rozrzedza i eliminuje zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniach.

W całkowicie zamkniętym pomieszczeniu w budynku powietrze nie może łatwo dostać się do pomieszczenia/opuścić go, co powoduje, że zanieczyszczenia powietrza pozostają i gromadzą się w pomieszczeniu. Może to mieć wpływ na zdrowie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Wentylacja jest niezbędna do rozcieńczania i usuwania tych zanieczyszczeń powietrza.

Znaczenie systemu wentylacji

 • Celem central wentylacyjnych jest doprowadzenie świeżego powietrza do zamkniętych pomieszczeń i wymiana go na powietrze stęchłe
 • Wentylacja i zastosowanie wysokowydajnej filtracji cząstek zapewnianej przez systemy HVAC może zmniejszyć stężenie bakterii i wirusów w powietrzu, a tym samym ryzyko przeniesienia przez powietrze.
 • Wykazano, że systemy wentylacyjne i odpowiedni współczynnik wymiany powietrza są skutecznym rozwiązaniem chroniącym ludzi przed zanieczyszczeniami, w tym wirusami.
 • Aby systemy wentylacyjne były skuteczne, muszą być prawidłowo użytkowane i konserwowane
Nowoczesne biuro z wygodnymi zielonymi leżakami
bg-image

Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu wentylacji?

bg-image

Filtrowanie

Po pobraniu świeżego powietrza z zewnątrz konieczny jest etap filtracji w celu oczyszczenia powietrza. Ważna jest również filtracja powietrza powrotnego. Cząsteczki z pomieszczenia przemieszczające się w kierunku kratek powietrza powrotnego muszą zostać odfiltrowane, aby zapobiec zanieczyszczeniu całego systemu wentylacyjnego.

 

Poziom głosności

Posiadanie systemu wentylacyjnego, który jest w stanie zapewnić świeże powietrze i wymianę powietrza przy możliwie najniższej emisji hałasu, jest kluczem do tego, aby nie przeszkadzać osobom przebywającym w budynku.

Higiena

Jednostka wentylacyjna musi być zaprojektowana w taki sposób, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni i bakterii.

Ilustracja wentylacji w budynku

Efektywność energetyczna

Podczas wymiany powietrza energia cieplna z powietrza wywiewanego musi zostać odzyskana i przekazana do świeżego powietrza w najbardziej efektywny sposób.

Zwartość

Kompaktowa jednostka wentylacyjna ułatwia instalację i pozwala zaoszczędzić miejsce. Ważne jest, aby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni budynku i być oszczędnym.

Filtrowanie

bg-image

Cząsteczki wirusów mogą się przyczepiać do większych cząstek kurzu lub kropelek i przemieszczać przez budynek. Choroby zakaźne można kontrolować, przerywając drogi przenoszenia wykorzystywane przez patogen. Stosowanie wysokowydajnych filtrów powietrza w systemach klimatyzacji i wentylacji może pomóc w wychwytywaniu większości cząstek unoszących się w powietrzu.

Mechaniczne filtry powietrza

Filtr mechaniczny składa się z mediów o porowatej strukturze włókien lub rozciągniętego materiału membranowego do usuwania cząstek ze strumieni powietrza.

Niektóre filtry mają statyczny ładunek elektryczny nakładany na media w celu zwiększenia usuwania cząstek.

Frakcja cząstek usuwana z powietrza przechodząca przez filtr nazywana jest „wydajnością filtra”.

ilustracja mechanicznego filtra powietrza przedstawiająca sposób usuwania cząstek z powietrza
bg-image

Klasyfikacja filtrów

Wraz z wprowadzeniem nowej normy ISO 16890 klasyfikacja filtrów opiera się na możliwości odfiltrowania niektórych cząstek zgodnie z rozmiarem cząstek (tj. Zakres wielkości cząstek ≤ 1 μm, ≤ 2,5 μm lub ≤ 10 μm). Klasyfikacje ISO 16890 opierają się na tym, gdzie cząstki osadzają się w ludzkim płucu.

Grupy filtrów (ISO 16890)

Wymagana minimalna filtracja

Odfiltrowane cząstki stałe:

 

ePM1, min

ePM2.5, min

ePM10 
ISO ePM1≥ 50%  Nanocząstki, spaliny, wirusy
ISO ePM2.5 ≥ 50 % Bakterie, zarodniki grzybów i pleśni, pyłki, pył z tonera
ISO ePM10  ≥ 50 %Pyłki, pustynny pył
ISO Coarse  < 50%Piasek, włosy

Wydajność filtra

Wydajność filtra to frakcja cząstek usuwanych z powietrza przechodzącego przez filtr.

Skuteczność redukcji stężenia cząstek zależy od kilku czynników:

Efektywność filtra

Wydajność filtra

Rozmiar cząsteczek

Rozmiar cząsteczek

Szybkość przepływu powietrza przez filtr

Szybkość przepływu powietrza przez filtr

Lokalizacja filtra w systemie HVAC lub oczyszczaczu powietrza w pomieszczeniu

Lokalizacja filtra w systemie HVAC lub oczyszczaczu powietrza w pomieszczeniu

Wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) są co najmniej 99,97% skuteczne w filtrowaniu cząstek 0,3 μm i ogólnie są bardziej wydajne niż filtry ePM1.

Wyższa sprawność filtra generalnie skutkuje zwiększonym spadkiem ciśnienia na filtrze. Dlatego ważne jest, aby przed wymianą filtrów upewnić się, że systemy HVAC mogą obsługiwać modernizację filtrów bez negatywnego wpływu na różnice ciśnień i/lub natężenia przepływu powietrza.

bg-image

Dezynfekcja powietrza za pomocą światła UV-C

Czy wiesz, że energia ultrafioletowa dezaktywuje organizmy wirusowe, bakteryjne i grzybicze, przez co nie są w stanie się replikować i potencjalnie powodować choroby?

Całe spektrum UV jest zdolne do inaktywacji mikroorganizmów, ale energia UV-C (długości fal 200 – 280 nm) zapewnia najbardziej bakteriobójczy efekt.

Dezynfekcja światłem UV-C w centrali wentylacyjnej

Dezynfekcja i sanityzacja za pomocą światła UV-C jest szeroko stosowana w szpitalach.

Światło UV-C stanowi jednak zagrożenie dla zdrowia ludzkiego organizmu.

Traktując recyrkulowane i świeże powietrze światłem UV-C bezpośrednio w jednostkach uzdatniania powietrza, można uzyskać czyste i wolne od drobnoustrojów powietrze bez narażania ludzkiego ciała na działanie szkodliwego światła UV.

Rozwiązania IAQ dla każdej potrzeby

 • Dla Twojego domu

  Nasze systemy klimatyzacji i oczyszczania zostały specjalnie zaprojektowane, aby odfiltrowywać zanieczyszczenia i cząstki, zapewniając świeższe powietrze w Twoim domu - tak, aby każdy mógł swobodnie oddychać.

 • Dla Twojego biznesu

  Czyste, zdrowe powietrze nie powinno ograniczać się do wspaniałego wypoczynku na świeżym powietrzu. Nasze wysokowydajne systemy wentylacyjne i klimatyzatory oznaczają, że każdy może czerpać korzyści z czystszego powietrza w pomieszczeniach – nawet w bardziej ruchliwych przestrzeniach komercyjnych.

 • Serwis IAQ

  Eksperci serwisowi Daikin pomogą Ci zidentyfikować każdy punkt systemu HVAC, który można poprawić, korzystając z szerokiego zestawu opcji z naszego pełnego zakresu usług i doświadczenia.

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?