
Dlaczego jakość powietrza w pomieszczeniach jest ważna?

Jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ) odnosi się do jakości powietrza w budynku lub konstrukcji, którym codziennie oddychają jego mieszkańcy.
Planując nowe budynki mieszkalne, szkoły, biura lub lekkie budynki komercyjne, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Oprócz czynników strukturalnych są też tematy ogrzewania, chłodzenia i coś, co często jest pomijane: jakość powietrza w pomieszczeniach.
Czy wiesz, że powietrze w pomieszczeniu, którym oddychamy, czy to w domu, w biurze, czy w pokoju hotelowym, może być w rzeczywistości znacznie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz?
- 90% naszego życia spędzamy we wnętrzach domów/wewnątrz pomieszczeń
- Jakość powietrza wewnątrz domu może być od 2 do 5 razy gorsza, od powietrza na zewnątrz
Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach
Z odpowiednim systemem (klimatyzacja, wentylacja, oczyszczacz powietrza), zanieczyszczenia powietrza, takie jak:
- pyłki
- zarosniki pleśni
- pył cementowy
- bakterie
- wirusy lub
- drobnoustroje
mogą być wyeleminowane z powietrza


Składniki jakości powietrza w pomieszczeniach
Wentylacja: zapewnia dostarczenie czystego i świeżego powietrza
Odzyskiwanie energii: zapewnia oszczędność energii poprzez przenoszenie ciepła i wilgoci między strumieniami powietrza
Przetwarzanie powietrza: Dostarcza wymagane klimatyzowane powietrze, aby zoptymalizować efektywność energetyczną wewnętrznych urządzeń HVAC
Nawilżanie: Zapewnia pożądany poziom wilgoci w klimatyzowanej przestrzeni
Filtracja: Zapewnia czyste i zdrowe powietrze, odfiltrowując pyłki, kurz i zapachy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia
Cząsteczki
Cząsteczki w powietrzu mogą być różne, od prostych ziaren pyłku po zarazki, bakterie i wirusy
Cząstki stałe są klasyfikowane na podstawie ich wielkości
Im mniejsza cząsteczka, tym bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia



Cząsteczki i ich lokalizacja
Im lżejsza i mniejsza cząsteczka, tym dłużej ona pozostaje w powietrzu.
• PM10, wszystkie cząstki do 10 µm (0,01 mm)
Osad w nosie i układzie oddechowym człowieka
• PM2,5, wszystkie cząstki do 2,5 µm (0,0025 mm)
Są wystarczająco małe, aby dotrzeć do ludzkich płuc
• PM1, wszystkie cząstki do 1 µm (0,001 mm = 1 mikron)
Są na tyle małe, że przedostają się przez błony komórkowe pęcherzyków do ludzkiego krwiobiegu i powodują zagrażające życiu choroby
Ze względu na ich szkodliwość (wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych), trwałość i częstotliwość, najwięcej uwagi wymagają cząstki mniejsze niż 2,5 μm (tj. PM2,5 i PM1).
Wentylacja

Systemy wentylacji zapewniają optymalne warunki klimatyczne, zapewniając świeże, zdrowe i komfortowe środowisko dla budynków o różnej wielkości i różnych zastosowaniach.
Wentylacja rozrzedza i eliminuje zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniach.
W całkowicie zamkniętym pomieszczeniu w budynku powietrze nie może łatwo dostać się do pomieszczenia/opuścić go, co powoduje, że zanieczyszczenia powietrza pozostają i gromadzą się w pomieszczeniu. Może to mieć wpływ na zdrowie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Wentylacja jest niezbędna do rozcieńczania i usuwania tych zanieczyszczeń powietrza.
Znaczenie systemu wentylacji
- Celem central wentylacyjnych jest doprowadzenie świeżego powietrza do zamkniętych pomieszczeń i wymiana go na powietrze stęchłe
- Wentylacja i zastosowanie wysokowydajnej filtracji cząstek zapewnianej przez systemy HVAC może zmniejszyć stężenie bakterii i wirusów w powietrzu, a tym samym ryzyko przeniesienia przez powietrze.
- Wykazano, że systemy wentylacyjne i odpowiedni współczynnik wymiany powietrza są skutecznym rozwiązaniem chroniącym ludzi przed zanieczyszczeniami, w tym wirusami.
- Aby systemy wentylacyjne były skuteczne, muszą być prawidłowo użytkowane i konserwowane


Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu wentylacji?

Filtrowanie
Po pobraniu świeżego powietrza z zewnątrz konieczny jest etap filtracji w celu oczyszczenia powietrza. Ważna jest również filtracja powietrza powrotnego. Cząsteczki z pomieszczenia przemieszczające się w kierunku kratek powietrza powrotnego muszą zostać odfiltrowane, aby zapobiec zanieczyszczeniu całego systemu wentylacyjnego.
Poziom głosności
Posiadanie systemu wentylacyjnego, który jest w stanie zapewnić świeże powietrze i wymianę powietrza przy możliwie najniższej emisji hałasu, jest kluczem do tego, aby nie przeszkadzać osobom przebywającym w budynku.
Higiena
Jednostka wentylacyjna musi być zaprojektowana w taki sposób, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni i bakterii.

Efektywność energetyczna
Podczas wymiany powietrza energia cieplna z powietrza wywiewanego musi zostać odzyskana i przekazana do świeżego powietrza w najbardziej efektywny sposób.
Zwartość
Kompaktowa jednostka wentylacyjna ułatwia instalację i pozwala zaoszczędzić miejsce. Ważne jest, aby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni budynku i być oszczędnym.
Filtrowanie

Cząsteczki wirusów mogą się przyczepiać do większych cząstek kurzu lub kropelek i przemieszczać przez budynek. Choroby zakaźne można kontrolować, przerywając drogi przenoszenia wykorzystywane przez patogen. Stosowanie wysokowydajnych filtrów powietrza w systemach klimatyzacji i wentylacji może pomóc w wychwytywaniu większości cząstek unoszących się w powietrzu.
Mechaniczne filtry powietrza
Filtr mechaniczny składa się z mediów o porowatej strukturze włókien lub rozciągniętego materiału membranowego do usuwania cząstek ze strumieni powietrza.
Niektóre filtry mają statyczny ładunek elektryczny nakładany na media w celu zwiększenia usuwania cząstek.
Frakcja cząstek usuwana z powietrza przechodząca przez filtr nazywana jest „wydajnością filtra”.


Klasyfikacja filtrów
Wraz z wprowadzeniem nowej normy ISO 16890 klasyfikacja filtrów opiera się na możliwości odfiltrowania niektórych cząstek zgodnie z rozmiarem cząstek (tj. Zakres wielkości cząstek ≤ 1 μm, ≤ 2,5 μm lub ≤ 10 μm). Klasyfikacje ISO 16890 opierają się na tym, gdzie cząstki osadzają się w ludzkim płucu.
Grupy filtrów (ISO 16890) | Wymagana minimalna filtracja | Odfiltrowane cząstki stałe: | ||
ePM1, min | ePM2.5, min | ePM10 | ||
ISO ePM1 | ≥ 50% | Nanocząstki, spaliny, wirusy | ||
ISO ePM2.5 | ≥ 50 % | Bakterie, zarodniki grzybów i pleśni, pyłki, pył z tonera | ||
ISO ePM10 | ≥ 50 % | Pyłki, pustynny pył | ||
ISO Coarse | < 50% | Piasek, włosy |
Wydajność filtra
Wydajność filtra to frakcja cząstek usuwanych z powietrza przechodzącego przez filtr.
Skuteczność redukcji stężenia cząstek zależy od kilku czynników:

Wydajność filtra

Rozmiar cząsteczek

Szybkość przepływu powietrza przez filtr

Lokalizacja filtra w systemie HVAC lub oczyszczaczu powietrza w pomieszczeniu
Wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) są co najmniej 99,97% skuteczne w filtrowaniu cząstek 0,3 μm i ogólnie są bardziej wydajne niż filtry ePM1.
Wyższa sprawność filtra generalnie skutkuje zwiększonym spadkiem ciśnienia na filtrze. Dlatego ważne jest, aby przed wymianą filtrów upewnić się, że systemy HVAC mogą obsługiwać modernizację filtrów bez negatywnego wpływu na różnice ciśnień i/lub natężenia przepływu powietrza.

Dezynfekcja powietrza za pomocą światła UV-C
Czy wiesz, że energia ultrafioletowa dezaktywuje organizmy wirusowe, bakteryjne i grzybicze, przez co nie są w stanie się replikować i potencjalnie powodować choroby?
Całe spektrum UV jest zdolne do inaktywacji mikroorganizmów, ale energia UV-C (długości fal 200 – 280 nm) zapewnia najbardziej bakteriobójczy efekt.

Dezynfekcja i sanityzacja za pomocą światła UV-C jest szeroko stosowana w szpitalach.
Światło UV-C stanowi jednak zagrożenie dla zdrowia ludzkiego organizmu.
Traktując recyrkulowane i świeże powietrze światłem UV-C bezpośrednio w jednostkach uzdatniania powietrza, można uzyskać czyste i wolne od drobnoustrojów powietrze bez narażania ludzkiego ciała na działanie szkodliwego światła UV.