Skip to main content

Ogrzewanie

Gruntowa pompa ciepła

 
 
Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma
 
 
 
 

Gruntowa pompa ciepła – krok po kroku

Pompa gruntowa wykorzystuje energię odnawialną z gruntu, czyli bardzo stabilne, efektywne i niezawodne źródło energii.

Pompa gruntowa nie tylko może ogrzewać pomieszczenia, ale także zapewnia ciepłą wodę użytkową. Jednostki wewnętrzne pomp oferowane przez Daikin są standardowo wyposażone w zbiornik ciepłej wody.

Jak pracuje pompa gruntowa?

W przypadku pomp gruntowych dolnym źródłem jest grunt, a źródło górne to system ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody.

Energię geotermalną można uzyskać albo przy wykorzystaniu kolektora gruntowego, albo sondy gruntowej. Czym się różnią? Kolektor umieszcza się w gruncie poziomo, na głębokości 120-150 cm, czyli poniżej głębokości przemarzania gruntu. Natomiast sonda jest umieszczana pionowo w ziemi, na głębokości kilkudziesięciu metrów, czasem nawet ponad 100. W obu przypadkach nośnikiem ciepła jest trudnozamarzający roztwór glikolu, zwany solanką (stąd pompy bywają nazywane solanka-woda).

Jak to działa? Nośnik ciepła najpierw trafia do parownika, w którym odparowuje, pobierając  energię z gruntu. Następnie jest zassany do sprężarki i w postaci gazowej trafia do skraplacza, gdzie oddaje energię do źródła górnego, czyli systemu ogrzewania domu. Na końcu tego obiegu jest zawór rozprężny, redukujący ciśnienie i temperaturę czynnika, który wraca do gruntu i odzyskuje utraconą energię.

Kiedy zastosować poziomy, a kiedy pionowy kolektor?

By możliwe było odzyskanie energii z gruntu potrzebny jest tzw. wymiennik gruntowy, czyli najprościej mówiąc rura zakopana w ziemi. Może być ona w formie poziomego kolektora lub pionowej sondy. Poziome kolektory wymagają dużej powierzchni działki, nawet kilkuset metrów kwadratowych, ale za to nie trzeba wykonywać odwiertów. Z kolei sondy pionowe wiążą się z koniecznością robienia głębokich odwiertów, jednak nie zajmują dużej powierzchni działki – wystarczy kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Są przy tym wydajniejsze od poziomych.

Zalety pomp gruntowych

- Zapewniają komfort termiczny w pomieszczeniach, ogrzewając je lub chłodząc, a także podgrzewają wodę użytkową. Np. z pompa Daikin Altherma 3 Geo jest zintegrowany zbiornik o pojemności 180 litrów.

- To urządzenia o wysokim poziomie niezawodności

- Są przeznaczone do nowych domów, a także modernizowanych.

- Posiadają klasę efektywności energetycznej A+++, przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania, a także do ograniczenia zużycia zasobów naturalnych.

- Pompy ciepła Daikin są zasilane w 80% energią pobieraną z powietrza i tylko w 20% energią elektryczną.

- Pompa ciepła, która jest montowana wewnątrz budynku nie zajmuje dużo miejsca – jej wielkość jest porównywalna do średniej lodówki.

- Pompy gruntowe są odpowiednie do zasilania grzejników, ogrzewania podłogowego, a także klimakonwektorów.  Ten typ pomp może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na ogrzewania i ciepła wodę użytkową.

- Ceny pomp gruntowych zaczynają się od około 39 000 zł netto  (mowa o samym urządzeniu, bez instalacji i usługi montażu).

Warto wiedzieć:

·      Efektywność gruntowych pomp ciepła jest bardzo wysoka niezależnie od pory roku, dzięki temu, że grunt jest stabilnym nośnikiem ciepła. Na głębokości około 1,5 m temperatura gruntu wynosi od 0 do 8°C przez cały rok.

·       Montaż pompy gruntowej to droższa inwestycja niż pompy powietrze-woda, ale jej eksploatacja jest tańsza.

Miejsce na montaż pompy gruntowej

Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy gruntowej, należy zastanowić się czy mamy miejsce w ogrodzie, by umiejscowić dolne źródło ciepła. Trzeba pamiętać, że powierzchnia zajmowana przez instalację nie może być przykryta kostką, nie mogą tam też rosnąć tam drzewa (system korzeniowy mógłby uszkodzić dolne źródło ciepła).

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?