

Gruntowa pompa ciepła – krok po kroku
Pompa gruntowa wykorzystuje energię odnawialną z gruntu, czyli bardzo stabilne, efektywne i niezawodne źródło energii.
Pompa gruntowa nie tylko może ogrzewać pomieszczenia, ale także zapewnia ciepłą wodę użytkową. Jednostki wewnętrzne pomp oferowane przez Daikin są standardowo wyposażone w zbiornik ciepłej wody.
Jak pracuje pompa gruntowa?
W przypadku pomp gruntowych dolnym źródłem jest grunt, a źródło górne to system ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody.
Energię geotermalną można uzyskać albo przy wykorzystaniu kolektora gruntowego, albo sondy gruntowej. Czym się różnią? Kolektor umieszcza się w gruncie poziomo, na głębokości 120-150 cm, czyli poniżej głębokości przemarzania gruntu. Natomiast sonda jest umieszczana pionowo w ziemi, na głębokości kilkudziesięciu metrów, czasem nawet ponad 100. W obu przypadkach nośnikiem ciepła jest trudnozamarzający roztwór glikolu, zwany solanką (stąd pompy bywają nazywane solanka-woda).
Jak to działa? Nośnik ciepła najpierw trafia do parownika, w którym odparowuje, pobierając energię z gruntu. Następnie jest zassany do sprężarki i w postaci gazowej trafia do skraplacza, gdzie oddaje energię do źródła górnego, czyli systemu ogrzewania domu. Na końcu tego obiegu jest zawór rozprężny, redukujący ciśnienie i temperaturę czynnika, który wraca do gruntu i odzyskuje utraconą energię.
Kiedy zastosować poziomy, a kiedy pionowy kolektor?
By możliwe było odzyskanie energii z gruntu potrzebny jest tzw. wymiennik gruntowy, czyli najprościej mówiąc rura zakopana w ziemi. Może być ona w formie poziomego kolektora lub pionowej sondy. Poziome kolektory wymagają dużej powierzchni działki, nawet kilkuset metrów kwadratowych, ale za to nie trzeba wykonywać odwiertów. Z kolei sondy pionowe wiążą się z koniecznością robienia głębokich odwiertów, jednak nie zajmują dużej powierzchni działki – wystarczy kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Są przy tym wydajniejsze od poziomych.
Zalety pomp gruntowych
- Zapewniają komfort termiczny w pomieszczeniach, ogrzewając je lub chłodząc, a także podgrzewają wodę użytkową. Np. z pompa Daikin Altherma 3 Geo jest zintegrowany zbiornik o pojemności 180 litrów.
- To urządzenia o wysokim poziomie niezawodności
- Są przeznaczone do nowych domów, a także modernizowanych.
- Posiadają klasę efektywności energetycznej A+++, przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania, a także do ograniczenia zużycia zasobów naturalnych.
- Pompy ciepła Daikin są zasilane w 80% energią pobieraną z powietrza i tylko w 20% energią elektryczną.
- Pompa ciepła, która jest montowana wewnątrz budynku nie zajmuje dużo miejsca – jej wielkość jest porównywalna do średniej lodówki.
- Pompy gruntowe są odpowiednie do zasilania grzejników, ogrzewania podłogowego, a także klimakonwektorów. Ten typ pomp może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na ogrzewania i ciepła wodę użytkową.
- Ceny pomp gruntowych zaczynają się od około 39 000 zł netto (mowa o samym urządzeniu, bez instalacji i usługi montażu).
Warto wiedzieć:
· Efektywność gruntowych pomp ciepła jest bardzo wysoka niezależnie od pory roku, dzięki temu, że grunt jest stabilnym nośnikiem ciepła. Na głębokości około 1,5 m temperatura gruntu wynosi od 0 do 8°C przez cały rok.
· Montaż pompy gruntowej to droższa inwestycja niż pompy powietrze-woda, ale jej eksploatacja jest tańsza.
Miejsce na montaż pompy gruntowej
Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy gruntowej, należy zastanowić się czy mamy miejsce w ogrodzie, by umiejscowić dolne źródło ciepła. Trzeba pamiętać, że powierzchnia zajmowana przez instalację nie może być przykryta kostką, nie mogą tam też rosnąć tam drzewa (system korzeniowy mógłby uszkodzić dolne źródło ciepła).
