Skip to main content

Ogrzewanie

Pompy ciepła do modernizowanych budynków

Niskotemperaturowa pompa ciepła
 
 
Hybrydowa pompa ciepła
 
 
 
Wysokotemperaturowa pompa ciepła
Daikin Altherma 3 H HT
Daikin Altherma 3 H HT

Pompy idealne do modernizacji

Technologia pomp ciepła marki Daikin jest znana od lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy firma opracowała pierwszą japońską rotacyjną sprężarkę, a później wypuszczono na międzynarodowy rynek pierwszą pompę ciepła powietrze – powietrze. Intensywny rozwój tej technologii na początku lat dwutysięcznych spowodował opracowanie pomp ciepła powietrze – woda serii Daikin Altherma i jej pierwsze montaże w Polsce na przełomie 2006 i 2007 roku. Kolejne lata to stałe rozszerzanie oferty i wprowadzenie pomp ciepła wysokotemperaturowych i hybrydowej pompy ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym, które mają zastosowanie w budynkach nie tylko nowych, ale również modernizowanych.

Decydując się na modernizację systemu grzewczego z pompą ciepła trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • budżet,
 • zakres możliwości zastosowanego urządzenia do istniejącej instalacji,
 • typ istniejącej instalacji grzewczej,
 • dostępne źródło energii,
 • możliwości przyłącza energetycznego.

Po przeprowadzeniu rzetelnej analizy wymienionych elementów, można zastosować szereg rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Pierwszym kryterium doboru jest decyzja czy

 • modernizujemy system grzewczego 
 • wymianiamy źródła ciepła.

Warto wiedzieć, że kompleksowa modernizacja instalacji na system niskotemperaturowy pozwoli zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć rachunki za eksploatację.

Jeśli posiadamy w budynku przyłącze gazowe warto z oferty firmy Daikin wybrać hybrydową pompę ciepła Daikin Altherma. To połączenie niskotemperaturowej pompy ciepła 5 lub 8 kW z kondensacyjnym kotłem gazowym o mocy 28 kW, który w tym urządzeniu zastępuje grzałkę elektryczną. Dzięki takiemu połączeniu dwóch różnych technologii, urządzenie można zastosować do instalacji grzewczych gdzie wymagany zakres wody grzewczej oscyluje między 25 a 80 °C,  czyli są to wszystkie instalacje nisko i wysokotemperaturowe.

Hybrydowa pompa ciepła pracuje w trzech trybach:

 1.  tryb pompy ciepła - pracuje tylko pompa ciepła
 2.  tryb hybrydowy- pracuje pompa ciepła równolegle z kotłem gazowym
 3.  tryb kotła gazowego - pracuje tylko kocioł.

Dzięki zastosowaniu inteligentnej automatyki w pompie ciepła, między innymi wprowadzonych cen za 1 kWh energii elektrycznej i gazu do regulatora, odczycie temperatury zewnętrznej i żądania ciepła, urządzenie na bieżąco przelicza efektywność, opłacalność i wybiera tryb pracy, który gwarantuje najmniejsze koszty eksploatacji.

W trybie hybrydowym, urządzenie dzięki zastosowanemu zaworowi proporcjonalnemu, płynnej regulacji mocy pompy ciepła oraz kotła gazowego, będzie pracowało w trybie pompy ciepła i zużywało tylko tyle gazu ile się opłaca.

Do jakich budynków można stosować hybrydową pompę ciepła ?

 •  do każdego modernizowanego budynku z przyłączem gazowym
 •  do nowych budynków z przyłączem gazowym
 •  do budynków, w których oprócz grzania wymagane jest również chłodzenie.

Jeśli budynek nie ma dostępu go gazu ziemnego, można do istniejącej instalacji domu modernizowanego zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła Daikin Altherma 3H HT na nowoczesny czynnik R32 lub Daikin Altherma R HT gdzie zastosowano kaskadowy układ chłodniczy z dwoma sprężarkami.

Ta pierwsza została wprowadzona na rynek na początku 2020 roku. Zastosowano w niej najnowsze technologie, między innymi sprężarkę na czynnik R32 z podwójnym wtryskiem gazu i cieczy, dzięki czemu możliwe jest utrzymywanie temperatury wody zasilającej aż 70 °C bez użycia grzałki. Pompa ciepła poradzi sobie w najzimniejszym klimacie, działając nawet do temperatury zewnętrznej do – 28 °C. Jednostka zewnętrzna posiada tylko jeden wentylator, dzięki czemu ciśnienie akustyczne w odległości 3 metrów wynosi tylko 38 dB(A) w trybie normalnym i 35 dB(A) w trybie cichym, dlatego jej praca nie będzie przeszkadzała zarówno inwestorowi i jego sąsiadowi.

Daikin Altherma 3H HT można stosować do różnych instalacji, nisko i wysokotemperaturowych jak i mieszanych, do nowych i modernizowanych budynków. Urządzenie również chłodzi i pracuje z klimakonwektorami.
Można powiedzieć, że jest to urządzenie uniwersalne.

Oprócz innowacyjnych produktów do budynków modernizowanych, warto wspomnieć, że pompy ciepła Daikin Altherma są objęte programem opieki serwisowej producenta. W cenie urządzenia użytkownik otrzymuje:

 • uruchomienie urządzenia przez serwis fabryczny,
 • gwarancję 5 – letnią z możliwością jej przedłużenia do 10 lat,
 • dostęp do infolinii przez 7 dni w tygodniu z czasem reakcji serwisu 24h.

Czynników decydujących o tym, który urządzenie będzie odpowiednie jest wiele i wymagają one odpowiedniej interpretacji. Wydatki związane z modernizacją systemu grzewczego warto zawsze dobrze analizować z pomocą fachowca, ponieważ jest to długoterminowa inwestycja a poprawnie dobrane urządzenie będzie służyło efektywnie wiele lat.

 

                                                                                                                                    

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?