
Z klimatyzatora, jak z każdego innego urządzenia pobierającego energię elektryczną, trzeba nauczyć się korzystać w najekonomiczniejszy sposób. Chcąc jak najmniej odczuć koszty schładzania mieszkania podczas upałów, warto wiedzieć, jak ustawić pracę klimatyzacji.
Jak temperatura powinna być ustawiona na klimatyzatorze?
Najlepiej czujemy się wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi między 22 a 25 stopni C, a wilgotność między 40 a 60 %. Takie warunki można jak najbardziej osiągnąć dzięki klimatyzacji.
Nowoczesne klimatyzatory mają programatory, które dbają o utrzymanie zadanej temperatury powietrza. Naszym zadaniem jest ustawić np. 23 stopnie, a zadaniem urządzenia dbać o jej utrzymanie. Ważna jest także różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym oraz powietrzem na zewnątrz. Lepiej, by nie było to więcej niż 7 stopni C – przy większych różnicach łatwiej o przeziębienie.
Co do wilgotności powietrza, to możemy ją kontrolować montując w pomieszczeniu np. termometr z czujnikiem wilgotności (domowa stacja pogodowa). Generalnie klimatyzacja osusza powietrze, co latem jest na ogół wskazane. Bowiem przy dużej wilgotności wydaje się nam, że jest jeszcze cieplej, bywa, że jest nam duszno i ciężej się oddycha. Na ustawieniach klimatyzatora funkcję osuszania można włączyć przyciskiem oznaczonym symbolem kropelki/kropelek.
Jak stopień nawiewu jest najekonomiczniejszy?
Zadbajmy, by nie powstawały przeciągi ani zbyt silne podmuchy powietrza. Regulujmy kierunek nadmuchu tak, by chłodne powietrze nie leciało prosto na nas (szczególnie nie powinno być skierowane na twarz lub na plecy). Ustawiajmy prędkość nawiewu taką, przy której czujemy się komfortowo. W większości modeli do wyboru są trzy prędkości pracy wentylatora. Urządzenia z funkcją auto same dobierają najlepsze ustawienia intensywności pracy.
Daikin proponuje klimatyzatory, które chronią nas przed dyskomfortem. Mowa tu o modelach z 2-obszarowym czujnikiem wykrywania ruchu. Jak to działa? Powietrze jest kierowane do innej strefy niż ta, w której w danym momencie nie znajdują się ludzie. Kiedy nikogo nie będzie, klimatyzacja automatycznie przełączy się na tryb energooszczędny. Taką funkcję mają m.in. klimatyzatory Emura oraz Ururu Sarara.
Jak obniżyć koszty chłodzenia mieszkania?
Najistotniejsze jest sensowne ustawianie temperatury – czyli jeszcze raz podkreślamy – wystarczy jeśli w pomieszczeniu utrzymamy między 22 a 25 stopni C. Poza tym warto pamiętać, by:
– zamykać wszystkie okna w pomieszczeniu, gdzie pracuje urządzenie;
– zamknąć drzwi do chłodzonego pokoju, jeżeli pozostałe wnętrza nie mają klimatyzacji;
- wyłączać klimatyzator, gdy przez dłuższy czas nikogo nie ma w domu czy biurze;
- osłaniać okna roletami czy zasłonami, by nie nagrzewało się wnętrze;
- w nocy korzystajmy z trybu cichej pracy wentylatora i nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury;
- regularnie wykonujmy przeglądy, które mogą wykryć nieprawidłowości, np. rozszczelnienie układu czynnika chłodniczego, co wpływa na zwiększenie poboru prądu.
Energooszczędność klimatyzatora
Najbardziej energooszczędne klimatyzatory mają klasę A+++ - to najwyższa klasa. Im niższej klasy jest urządzenie, tym więcej prądu zużywa. Urządzenia typu split mają najczęściej klasę od A do A+++.
