Skip to main content

Ogrzewanie

Pompy ciepła i ich zalety nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania

Gruntowa pompa ciepła
- rozwiązanie idealne dla nowych budynków i budynków po renowacji
 
 
Hybrydowa pompa ciepła
- zastępcze rozwiązanie dla kotła gazowego
 
 
Wysokotemperaturowa pompa ciepła
- idealne rozwiązanie zastępcze dla tradycyjnego kotła
 
 
Niskotemperaturowa pompa ciepła
- rozwiązanie idealnie do nowych budynków, domów energooszczędnych lub w połączeniu z istniejącym kotłem (opcja biwalentna)

 

W roku 2006 jako pierwszy producent w Europie Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu cieplej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych do obiektów rezydencyjnych wzrosła ogromnie. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Czym są pompy ciepła? Jakie są ich rodzaje?

Pompy ciepła to urządzenia zasilane energią elektryczną, które pobierają energię z dolnego źródła ciepła , dzięki czemu mogą zapewnić grzanie pomieszczeń. Dolnym źródłem ciepła może być grunt albo powietrze zewnętrzne, każdy z tych zasobów jest traktowany jako odnawialne źródło energii. W przypadku pomp ciepła powietrznych praca na potrzeby ogrzewania możliwa jest nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Pompy gruntowe natomiast, wykorzystują stabilną temperaturę gruntu, która nawet w zimie wynosi kilka stopni.

Ogólnie rozróżniamy pompy ciepła typu powietrze-powietrze, powietrze-woda lub gruntowe. Pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe są często wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynku, np. domu jednorodzinnego. Pełnią wówczas funkcję ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a zdarza się, że również chłodzenia.

W jaki sposób działają pompy ciepła?

Pompy ciepła, aby pracować, wymagają tylko zasilania elektrycznego, co różni je od tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, czy stałopalne, które oprócz energii elektrycznej wymagają także dostarczenia paliwa gazowego, albo stałego (węgiel, drewno, itp.). Ilość energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła nie jest duża, ponieważ w dużym stopniu wykorzystują darmową energię z powietrza zewnętrznego, czy gruntu. Mówi o tym sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła SCOP. Jeżeli wynosi np. 5, oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej możemy wyprodukować aż 5 kW energii cieplnej. Upraszczając im wyższa wartość SCOP tym lepiej. Dla porównania maksymalna efektywność ogrzewania elektrycznego wynosi 1 – pompa ciepła jest więc 5 razy bardziej wydajna.

 

Co wyróżnia pompy ciepła?

  • Nie produkują spalin do otoczenia, czyli nie wymagają posiadania w domu komina

Już podczas budowy domu decydując się na zastosowanie pompy ciepła, możemy zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych, i nie budować systemu odprowadzania spalin. Co więcej, jeżeli rezygnujemy z kotła gazowego, na rzecz pompy, to nie musimy wprowadzać gazu do budynku (korzystamy tylko z usług dostawcy energii elektrycznej) oraz wykonywać przyłącza gazowego, które wymaga wykonania projektu i jest związane z poniesieniem opłaty. Przy rezygnacji z kotła stałopalnego, na rzecz pompy ciepła, oszczędzamy przestrzeń, ponieważ nie musimy przewidzieć miejsca na składowanie opału. Przestrzeń wymagana na montaż pompy ciepła to ok 1,5m2. Zyskujemy także więcej czasu i komfort, ponieważ pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga rozpalania, podrzucania paliwa do pieca, ani naszej uwagi.

  • Nowoczesny i atrakcyjny design

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła to element, który może zostać zamontowany w dowolnym pomieszczeniu takim jak np. pomieszczenie techniczne, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia, czy pralnia. W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia, czy pralnia wygląd zewnętrzny ma znaczenie. Jednostki wewnętrzne pompy ciepła Daikin Altherma komponują się z każdym wystrojem pomieszczenia, dzięki nowoczesnemu, prostemu designowi, w kolorystyce neutralnych barw. Natomiast urządzenie Daikin Altherma 3 zdobyło nagrodę „IF design award” i „Reddot Product Design Award 2018” za innowacyjny projekt. Te nagrody przyznawane są w ramach dwóch najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie.

  • Pompy ciepła to urządzenia energooszczędne.

Przykładem może być pompa ciepła Daikin Altherma 3 z najnowszego typoszeregu urządzeń Daikin Bluevolution. Decydując się na zakup klient otrzymuje urządzenie najwyższej jakości, które charakteryzuje się:

-  klasą efektywności sezonowej aż A+++
- współczynnikiem efektywności dla ogrzewania pomieszczeń COP aż do 5,1 (A7/W35)
- współczynnikiem efektywności dla ciepłej wody użytkowej COP aż do 3,3 (EN16147)
Powyższe właściwości pompy ciepła gwarantują mniejsze rachunki za prąd dla inwestora. Dodatkowo urządzenia Daikin Altherma 3 wyróżniono europejskim certyfikatem HP Keymark, potwierdzającym jakość pomp ciepła na rynku europejskim.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?